Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Cumartesi Anneleri: Vazgeçmeyeceğiz- Video

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan dava duruşması öncesi İstanbul Adliyesi önünde konuşan Ayşe Tepe, “‘Evlatlarımız nerede’ diye haykırmaktan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 46 kişi hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan ikinci duruşma öncesi açıklama yaptı. Adliye önünde yapılan açıklamaya Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu, İstanbul, Diyarbakır, Van ve Ankara baro yöneticileri, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın yanı sıra çok sayıda aydın ve sanatçı katıldı. Açıklamada, “Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımızdır” pankartı açıldı.

Vazgeçmeyenleriz

Kaçırılarak katledilen Özgür Gündem muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe, “850 Hafta boyunca dünyanın en barışçıl, en haklı mücadelesini yürüten anneleriz, evlatlarız, kardeşleriz, hak savunucularıyız. Biz , taleplerimize kulaklarını tıkayanlar tarafından yaka paça gözaltına alınan, şiddet görenleriz. Biz, Anayasal hakkımızı kullandığımız , ‘evlatlarımız nerede’ dediğimiz için mahkeme mahkeme süründürülmek istenen, yıldırılıp sesi kısılmak istenenleriz. Ama biz aynı zamanda asla yılmayanlarız . Biz susmayanlarız. Biz vazgeçmeyenleriz. Kaybedilen her bir evladımızın akıbetini öğrenene kadar pes etmeyecek olanlarız” dedi.

Bin dava açsanız da

Yargılananın pes etmeyen iradeleri olduğunu ifade eden Tepe, şöyle devam etti: “Bugün burada yargılanan anayasal haklarımızdır. Anayasal haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu hakkımızı kullanmak için seçtiğimiz ve 700 hafta boyunca bizden kaynaklanan tek bir olay çıkmadan oturduğumuz Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz. Bir değil bin dava da açsanız biz asıl davamızdan ,‘evlatlarımız nerede’ diye haykırmaktan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz.”

Hakikat arayışı kazanır

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da açılan davanın derhal beraatla sonuçlanması gerektiğini söyledi. Türkdoğan, “Bu dava hak, adalet ve hakikat arayan kayıp yakınlarını ve insan hak savunucularını yıldırmak için açılmış bir dava. Fakat unutulan bir şey var; her zaman hak ve hakikat arayışı kazanır. Her zaman hak ve hakikat arayışı meşrudur. Dolayısıyla bu tarz davalarla insan hakları savunucularını kimse yıldırmaya kalkışmasın. Bu davayı açtıranlar aslında sanık sandalyesinde yargılanması gerekiyor. Hak ve hakikat arayışını sonuçlandıracağız. Ve inanıyorum ki bu dava bugün beraat ile sonuçlanacaktır. Umarım bizim bu sesimizi duyarlar ve bu anlamsız davaya bugün son verirler” diye konuştu.

Ardından Van, Diyarbakır ve İstanbul baro yöneticileri de davanın takipçisi olacakları dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir