Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

33 Can Wiesloch’ta anıldı

 2 Temmuz 1993 tarihi Türkiye’de hafızalara içlerinde yazarların, aydınların, sanatçıların ve semahçıların olduğu 33 insanın Madımak Oteli’nde  yakılarak katledilmleri olarak kazındı. Katliamın üzerinden 28 yıl geçmiş olmasına rağmen, Madımak Oteli’nden yükselerek yüreklere düşen ateş, Alevilerin ve kıblesi insan olanların yüreklerinin en derin yerinde halen daha yanmaya devam ediyor.
Katliamın 28. Yılında, 33 Can Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Bu etkinliklerden birside, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) bileşeni olan Wiesloch Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Wiesloch Alevi Kültür Merkezi‘nin  Sivas, Çorumu, Maraş, Gazi ve Gezi katliamında hayatını kaybedenleri hep birlikte anmak için düzenlediği etkinliğe koronavirüs salgınına rağmen yoğun bir kitlesek katılım oldu.
Wiesloch AKM’nin bahçesinde düzenlene anma etkinliği saygı duruşuyla başladı. AABF İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre Dede’nin gülbank okuduğu anma etkinliğine konuşmacı olarak Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut ile Yeşliller Partisi’nde Av. Mehmet Kılıç katıldı.
Açılış konuşmasını Wiesloch Alevi Kültür Merkezi Başkanı Sultan Demir’in yaptığı anma etkinliğinde Sivas, Çorumu, Maraş, Gazi ve Gezi katliamında hayatını kaybedenlerin aşkına lokma dağıtıldı.
Wiesloch AKM, düzenlediği anma etkinliğine ilişkin sosyal medya üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:
‘‘Değerli canlar,
Wiesloch Alevi Kültür Merkezi‘mizde 2 Temmuzu, Çorumu,Maraşı,Geziyi hep birlikte andık. Konuk olarak aramızda bulunan Vekilerimiz
Gökay Akbulut( die Linke) ve Memet Kılıç(Grüne/90) bizleri aydınlatılar ve özelikle son dönemdeki gelişmeleri aktardılar.
Kendilerine Wiesloch Alevi Kültür Merkezi olarak çok teşekkür ederiz.
Davalarına sahip çıkan ve bizleri yalnız bırakmayan üyelerimizi’de ayrıca kutlarız,iyki varsınız.
Getirmiş olduğukları lokmaları Şehitlerimizin Aşkına kabul ettik ve birlikte paylaştık.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir