Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

SURUÇ’TA KATLEDİLEN 33 DEVRİMCİ GENÇ KÖLN’DE ANILDI -VİDEO

Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015’te Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik IŞİD’in canlı bombalı saldırısının üzerinden 6 yıl geçti.

33 düş yolcusu  Suruç Katliamı’nın 6. Yıldönümünde, Almanya’nın Köln kentinde düzenlene bir miting  ve yürüyüş ile anıldı. Anmaya ağırlıklı olarak gençler katıldı.

 

Almanya’nın Köln şehrinde düzenlen anma Weinerplatz’ta başladı. Almanca ve Türkçe konuşmaların yapıldığı anmada,  33 düş yolcusunun adları okundu ve ardından başta Suruç’ta katledilen gençler olmak üzere hak ve özgürlük mücadelesinde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu anmak için düzenlene  yürüyüş  ve miitnge Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na (AvEG-Kon) bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) , Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), YS, Kızılbayrak, AK  ATİK ve çok sayıda Alman gençlik örgütü katıldı.

Saat 18’00’de Mülheim Weinerplatz toplanan kitle burada  yapılan konuşmlardan sonra, saat 19.00’da kortejler oluşturarak miting alanı olan Kalk- Posta’ta doğru yürüyüşe geçti. Kitle coşkulu sloganlara eşiliğinde miting alanına yürüdü. Anam, alanında yapılan Almanca ve Türkçe konuşmalardan sonra, sorunsuz bir şekilden sonlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir