Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hacıbektaş Belediye Başkanı, Alevi kurumlarını ve sanatçıları provokasyon yapmakla suçladı

Hacıbektaş Belediye başkanı Arif Yoldaş Altıok,  Avrupa’daki Alevi örgütlerine “Terörist” diyen ve geçen yıl  bazı AABF ve AABK yöneticilerini Avusturya  devletine şikayet eden Avustrya İslam Alevi Toplumu isimli kuruluşun bir yöneticisi gibi davranarak, dayatmlarını kabul etmeyen Alevi kurumlarını hedef alan bir açıklam yaptı.

Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF)  çatısı altında bir araya gelen örgütlerinde içinde yer aldığı Alevi kurumları geçen yıl düzenlenen anma etkinliklerinde, ’27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü‘nün ‘Hızır Avusturya’ya verilmemesi yönünde ortak bir tutum takınmışlardı. Alevi kurumlarının, bu ortak tutumunu görmezden gelen Hacıbektaş Belediye başkanı Arif Yoldaş Altıok, anma etkinliğine Hızır Avusturya’yı devet etmiş ve ödülü  bu yardım kuruluşuna vermişti. Alevi kurumları iradelerinin yok sayılmasına tepki gösterererek, Hacıbektaş Belediye başkanı Arif Yoldaş Altıok’un ”dayatmacı ve yanlı” tavırını eleştirmişlerdi. Bu durum, Alevi örgütleri ile Belediye başkanının arasının gerilimesine ve iradeleri yok sayılan Alevi kurumlarının etkinliği terk etmesine yol açmıştı.

Türkiye ve Avrupa’daki Alevi kurumlarının karşı çıkmlarına rağmen başına buyruk davranarak, ’27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü”nün Avusturya‘daki İslam Alevi örgütünün yan kuruluşu olan ‘‘Hızır Avusturya‘‘ adlı yardım kuruluşuna veren Belediye başkanı Arif Yoldaş Altıok, bu yıl  27-28 Ağustos tarihlerinde Hacıbektaş Belediyesi’nden bağımsız olarak Hacıbektaş‘ta etkinlik düzenleyeceklerini açıklayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu  ile Alevi Dernekleri Federasyonu’nu, bağımsız Alevi kurumlarını ve etkinliğe katılan satatçıları hedef alan bir açıklama yaparak,  kurumları ve sanatçıları ”Provokatif ” bir eylem yapmakla suçladı.

Yanlı ve provokatif bir eylem olduğunu ve aynı zamanda siyasi hesaplar içerdiği aşıkardır. Bizler Hacıbektaş Belediyesi, Anma Kurulu ve Hacıbektaş Halkı olarak bu yapılan hadsizliği asla kabul etmiyoruz‘‘ ifadelerinin  yer aldığı Hacıbektaş Belediye başkanı Arif Yoldaş Altıok  imzasıyla yayınlanan açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere 58 yıldır Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Hacıbektaş Belediyesi, Anma Kurulu ve Alevi Bektaşi Dernekleri ile birlikte gerçekleşiyor.

Bu sene 16-22 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerinin de uzun süredir hazırlıklarını sürdürmekteyiz.

Bu çalışmalarımızı; Hacıbektaş Belediyesi, Anma Kurulu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Derneği ile birlikte yürütüyoruz.

23 Temmuz 2021 tarihinde sosyal medya üzerinden yapılan talihsiz ve mesnetini aşan paylaşımı üzülerek görmüş bulunmaktayız.

“YANLIŞ VE PROVAKATİF BİR EYLEM”

Alevi Dernekleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 58 yıldır Hacıbektaş Belediyesi öncülüğünde yapılan Anma Etkinliklerine ALTERNATİF olarak 27-28 Ağustos’ta etkinlik yapacaklarını açıkladılar. 10 yıllardır birilerinin yapmayı denedikleri ve her defasında hüsranla sonuçlanan bu denemenin en hafif tabiriyle YANLIŞ ve PROVOKATİF bir eylem olduğunu ve aynı zamanda SİYASİ hesaplar içerdiği aşikardır.

Bizler Hacıbektaş Belediyesi, Anma Kurulu ve Hacıbektaş Halkı olarak bu yapılan hadsizliği asla kabul etmiyoruz ve bu yanlıştan bir an evvel dönülmesi çağrısında bulunuyoruz. Şayet Hünkar’ımıza ve Serçeşmeye hizmet etmeye bu kadar gönüllüler ise 16-22 Ağustos’ta yapılacak olan Geleneksel Anma Etkinliklerimize destekte bulunabilirler.

“BİR SÖZÜMÜZDE SANATÇI DOSTLARA”

Bir sözümüzde isimleri geçen Sanatçı dostlarımıza; Sizleri siz yapan Alevi-Bektaşi Felsefesine ve Serçeşmemize hizmet etmek istiyorsanız “hiçbir ücret talep etmemek şartıyla” (Talep edilen ücretleri açıklayabiliriz) 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerimizde sizleri misafir etmekten onur ve gurur duyarız. Yıllardır uygulanmaya çalışılan Baskı ve Asimilasyon çalışmalarına hizmet eden bu açıklamadan bir an evvel dönülmesini ve yapılan bu PROVOKASYONU Canlarımızın takdirlerine bırakıyoruz.”

 BELEDİYE BAŞKANI BU AÇIKLAMADAN DOLAYI ALEVİ KURUMLARINI PROVOKASYON YAPMAKLA SUÇLUYOR.

“HER NE ARARSAN KENDİNDE ARA”

Hoşgörü sözcüğü; kişinin kendi düşünce ve inançlarına karşıt fikirleri, olabildiği kadar hoş görme durumudur. Tutum ve davranışlarda daraltma ve kişiyi yok sayma arasında net tavır, dengeli hareket ve karşılıklı ilişkilerin kolaylığıdır.

Pir Hacı Bektaş Veli düşüncesinin temelini oluşturan “hoşgörü”; birey ya da toplumumuzun sosyal ve kültürel farklılıklar çerçevesinde sergilediği düşünce, tutum, davranış ve yapmış olduğu uygulamaların bir inançsal felsefeye dönüşmesine yöneliktir.

Bu felsefeyle toplumsal sorunlar, inançsal yaşam ve anlatılmak istenen düşüncenin ifadesi nettir.

Dolayısıyla Hacı Bektaş Veli Hoşgörüsü ve insan sevgisi Alevilik inancının içselleştirilmiş erdem anlayışıdır ve asla toleransla karıştırılmaması gereken bir kavramdır.

O’nun hoşgörü anlayışı her olumsuz duruma karşı olumlu davranmak, kötülüğü tolere etmek ya da sabretmek değildir.

Bu anlayış, gönül, bilim, ahlak ve insanlık onur değerlerini içerir ve insanoğlunun tabiatın her zerresine saygı duymasını ve kötülüklerden uzaklaşarak özüne yakınlaşmasını hedefler.

Bu sene, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü “UNESCO”, Alevi Bektaşi inancının dünya uygarlığına yönelik ünik (benzeri olmayan) bir yaşam felsefesi olduğunu ve O’nun insanlık adına istisnai bir görev üstlendiğini kabul ederek 2021 yılını Hacı Bektaş Veli Yılı olarak duyurdu.

Böylece; varlığını, tüm asimilasyon ve yok saymaya karşı kalın çizgilerle hissettiren Alevi toplumu, kendine özgü yaşam bakışıyla bu coğrafyanın ötesinde, evrensel bir bakış sürecine dâhil olmuştur.

Sevgili canlar; Alevi Bektaşi düşüncesi , sosyal, kültürel yaşam zemininde net ve anlaşılırdır ve UNESCO’nun bu kararıyla dünyanın ihtiyaç duyduğu tek şeyin sevgi, hoşgörü ve akıl olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Bu sebeple Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bağımsız Alevi kurumları Birlikte hareket ederek Pir Hacı Bektaş Veli’nin “Bir olalım, İri olalım, Diri olalım ”sözüne vurgu yaparak, 27-28 Ağustos 2021 tarihlerinde Hacıbektaş ilçesinde etkinlikler organize etmeye karar vermiştir.

Buna göre;

27 Ağustos Hacıbektaş Dergâhı bahçesinde Cem ve Kadıncık Ana’da Analarımızın organize ettiği Cem.

28 Ağustos gündüz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek paneller,

28 Ağustos akşam konser etkinliği organize edilmesi kararlaştırlmıştır.

Panelistler:

Fatih Mehmet Maçoğlu (Dersim Belediye Başkanı

Rıza Akpolat (Beşiktaş Belediye Başkanı)

Kemal Bülbül (HDP Antalya Milletvekili)

İlhan Cihaner (CHP 24. Dönem Denizli Milletvekili)

Sibel Yalçın ( Serçeşme Dergisi Editörü )

Ozanlarımız ve Sanatçılarımız:

Arif Sağ

Belkıs Akkale

Sabahat Akkiraz

Erdal Erzincan

Cengiz Özkan

Hüseyin Turan

Tolga Sağ

Muharrem Temiz

Dertli Divani

Mercan Erzincan

Ali Çağan

Özlem Taner

Kutsal Evcimen

Talip Şahin

Tayyar Erdem

Sinan Güngö

Alevi Dernekleri Federasyonu /Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

 

NE OLMUŞTU?

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu : ‘‘Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü’nü, Hızır Avusturya’ya vermeyin’

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) Genel Başkanı Özgür Turak, ’27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü”nün  Avusturya’daki  İslam Alevi Teşkilatı’nın yardım kuruluşu olan ‘Hızır Avusturya’ya  verilmemesi için, Hacıbektaş Belediye Başkanı Altıok’a  çağrı yaptı.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Özgür Turak, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’u 25 Ekim 2019’da bu konuda bir mektup göndererek bilgilendirdiğini   açıkladı.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) Genel Başkanı Özgür Turak, Hızır Avusturya’ya ödül verme kararının yanlış olduğunu ve bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesine vurgu yaprak, bu istemlerini gereşçesin maddeler halinde şöyle sıraladı:

“*İslam Alevi Teşkilatı, Avusturya devletinin vermiş olduğu yetkileri kullanarak, kendileri gibi düşünmeyenleri yok etme anlayışı ile kurumlarımızı savcılıklara “terör örgütü” olarak şikayet etmeleri ve tüm yöneticileri hakkında tutukluluk talepleri;

*AABF ve bağılı derneklerinin kapatılmasını ilgili bakanlıklardan talep dilekçeleri. Alevi ritüellerini kendilerinden başka hiçbir kuruluşun Avusturya’da yapamayacağını ve İslam Kanunu Gereği kapatılmalarını istemeleri;

*Alevi ismini patentleyerek ticari bir yapı çerçevesine alıp, kendilerinden başka bir kurumun Alevi ismi kullanmaması yönünde şantaj içerikli şikayet dilekçeleri; sayın başkanın (Arif Yoldaş Altıok) söylediği gibi iki kurum arasındaki çelişkiler diye nitelendirilemez!

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Özgür Turak, “Alevi Bektaşi inancının yok edilmesi için geçmişte nasıl Hızır Paşalar içimizde türediyse, bizlere bu zulmü reva kılan anlayış da günümüzün Hızır Paşalarıdır. Hızır Paşalar Alevi değerleri ile onore edilemez! Bu yanlışlıktan bir an önce dönülmesini arz ediyorum”

HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ALTIOK’A MEKTUP

Başkanı Özgür Turak, 25 Ekim 2019’da Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’a Viyana’dan gönderdiği uyarı mektubunda şunları belirtiyor:

‘‘Sevgili Arif Yoldaş Başkan,

Hacı Bektaş Belediyesi için yaptığınız çalışmaları büyük bir coşku ile takip edip, sizleri yaptığınız çalışmalardan dolayı kutlamaktayım. Oldukça yoğun ve azimli çalışıyorsunuz.

Nitekim bu yoğunlukta sanırım her çalıştığınız kurumları yeterince inceleme imkanı bulamıyorsunuz.

2008 yılında Avusturya Alevi Gençlik Topluluğu başkanlığı yaptığım dönemde, size konuk olmuştuk, bizleri aile sıcaklığı ile ağırlamıştınız.
Hem kutsalımız olan Hacı Bektaş Belediyesi Başkanlığını yürüdüğünüz için, hem de bizi bir ev mensubu olarak ağırladığınız için Hızır Avusturya kurumu ile yaptığınız çalışmalar konusunda sizi uyarmayı kendime bir borç bilirim.

Avusturyada Alevilik malesef ikiye bölünme durumuna geldi, birisi Islam Alevi İnanç Topluluğu adı altında Avusturya islam yasası çerçevesinde tanına İslam Alevi Teşkilatı kısa ismi olarak kendilerini ALEVİ olarak tanımlayan kuruluş bir diğeri ise Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu üyesi ve bünyesinde 15 derneği barındıran Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF). Aramızdaki ayrılış süreci oldukça uzun bir konu, bunu sizinle müsait olduğunuz bir zamanda yüz yüze konuşmayı yeğlerim.

İslam Alevi Kurumu’nun bir alt kurumu olan Hızır Avusturya’ yardım kurumu. İslam Alevileri tanınma süreçleri gerçekleştirmek için Alevilerin birliğini bozacak birçok çirkin yola başvurmuşlardır. Bunlardan en kötüsü ve çirkini AABK Onursal Başkanı Turgut Öker ve o dönemin Avusturya ABF Genel Başkanı M.Ali Çankaya ve İnanç Kurulu Başkanı Kazım Akbaba’nın adlarını vererek kurumlarımızı Avusturya ve Almanya Cumhuriyet Başsavcılığına ve Terörle Mücadele Kurumuna, kurumlarımızı ve başkanlarımızı, “bunlar teröristtir” diye şikayet etmeleridir. Ekte size yapılan bu şikâyetin Türkçe yeminli tercüman çevrimini gönderiyorum.
Bu konuda başarılı olmayan kurum daha sonrada Avusturya’da bizden başka kimse derneklerde Alevilik yapamaz diye derneklerimizin kapatılması için, ilgili bakanlığa kurumlarımız için kapatma dilekçeleri verip kurumlarımıza maddi ve manevi zararlar vermişlerdir.
Sizleri Türk İslam sentezi öncülüğünü taşıyan bu tip kurumlar ile çalışıyor görmek içimi burkmuş ve bundan rahatsızlık duyduğumu ifade etmek isterim.

Sevgili Dertli Divanı Baba ve Veliyettin Ulusoy Efendi bizleri ve kurumumuzu iyi tanımaktadırlar. Gönül isterdi ki bu tip etkinlikleri yaparken kimler ile işbirliği yaptığınızı biraz daha detaylı incelemek ve saygınlığınıza zarar verecek bu tip ortak çalışmalarda daha titiz çalışarak kurumları ona göre seçmenizde fayda olacağını söylemek isterim.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir