Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Cumartesi Anneleri 853. haftasında, Süleyman Cihan için adalet istedi- Video

Cumartesi Anneleri evlatları için sürdürdükleri direnişin 853. Haftasında, Süleyman Cihan için adalet istediler. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ve Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklmada, şu ifadelere yer verildi: ” 31 yaşındaki 2 çocuk babası Süleyman Cihan İstanbul’da yaşıyordu. 29 Temmuz 1981 tarihinde Edirne’den İstanbul”a gelmek üzere bindiği yolcu otobüsü İstanbul’a yaklaştığı sırada beş kişilik sivil bir ekip tarafından durduruldu. Yolcuların kimliklerini kontrol eden ekip, Cihan’ı gözaltına aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü ve burada aylarca işkence gördü.

 

Emniyet ve savcılığa yaptıkları başvurularda oğlularının gözaltına alınmadığı söylenen aile, 85 gün süren ısrarlı arayışın sonunda Cihan’a “meçhul” olarak gömüldüğü kimsesizler mezarlığında ulaştı.

Etkin bir soruşturma yürütülmeden sürüncemede bırakılan dosya, güvenilir kanıtlar ve  tanıklar olduğu halde zamanaşımı devreye sokularak kapatıldı. 853 haftamızda Cihan Ailesi ile birlikte “Süleyman Cihan dosyasındaki 40 yıllık cezasızlık son bulsun; hakikat açıklansın, bilinen fail ve sorumlular yargılansın! “diyerek buluşacağız.

Sizi de sosyal medya hesabımızdan canlı yayınla kamuoyuna ulaştıracağımız 853. haftamızın basın açıklamasını izlemeye, hakikat ve adalet talebimizi sosyal medyadanyaygınlaştırarak sesimize ses katmaya çağırıyoruz.‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir