Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avustralya Alevi Federasyonu Yönetim Kurulu’dan yangın açıklması:”Yitirilen binlerce hayvan, ağaç ve bitki için çok üzgünüz!”

Avustralya Alevi Federasyonu Yönetim Kurulu, Türkiye’nin dört bir yanından çıkan yangınlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.”Çok üzgünüz” başlığıyla yapılan açıklmada,”Türkiye’de çıkan yangınlarda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileriz. Yitirilen binlerce hayvan, ağaç ve bitki için  ayrıca çok üzgünüz” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

”İklim krizi sebebiyle bundan sonra daha sık sel ve yangın gibi doğa felaketleri göreceğimiz kesin. İnsanın sanayileşme ile birlikte başlattığı doğa tahribatı önlem alınamayacak noktalara ulaştı. Amazonlar gibi dünyanın akciğeri olan tropikal ormanlar bile tahrip edilmeye başlandı ve o bölgedeki ağaç sayısı korkutucu bir hızla azalıyor. Ormanların yok edilmesi demek ekosistemde oksijen salınımının azalması ve her tür canlının yaşamı için elzem olan yağmurların zamanla yok olması demek. Araştırmalara göre yaşadığımız dünyaya verdiğimiz zararı hemen azaltmaz ve var olanı koruma yolunda acil adımlar atmazsak 50 yıl sonra çorak bir dünyada yaşayacağız. Çocuklarımızın bir geleceği olmayacak. Doğadaki canlı türleri azalacak veya yok olacak. Açlık ve sefalet artacak. Ama bizim umudumuz var!
Küresel ısınma ve iklim kriziyle ilgili hem ülkeler bazında hem de uluslararası alanda acil seferberlik planlarına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu planlar doğrultusunda uzun vadeli önlemler alınabilineceğine inanıyoruz. Devletler kendi görevlerini yerine getirirken bizim üzerimize düşen tüketimi ve dolayısıyla tüketerek ürettiğimiz çöp miktarını azaltmak, takas ekonomisine katkıda bulunmak, mümkün olan her yerde toplu taşıma araçlarını tercih etmek, kişisel taşıma araçlarımızı karbon salınımı en düşük olan seçenekler arasından seçmek ve en önemlisi kendimizi ve çocuklarımızı çevre bilinci yüksek bireyler haline getirmek olmalı. Ayrıca bizler, sadece lanetler yağdırmak yerine bilimin takipçisi olarak önlemler alarak, çevre ve doğayla ilgili somut politikaları olan partilere oy vererek ve yöneticiler tarafından verilen vaadlerin takipçisi olarak, doğayı ve dolayısıyla geleceğimizi koruyabiliriz.
Tekrar anavatınımızdaki yaşanan bu felaketten dolayı tüm halkımıza geçmiş olsun diyoruz, yüreğimiz sizinle.
Saygılarımızla…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir