Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Antalya Elmalı’da mevsimlik işçilere ırkçı saldırı! Kurğa ailesi: “Canımızı zor kurtardık”

Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan yangın sonrasında bölgede yaşanan ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi. 300 kişilik ırkçı bir grup tarafından iki gündür saldırıya uğrayan Kurğa ailesi canlarını zor kurtardı.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğlu ailesinin katledilmesinin ardından, Taksim Tünel’de gerçekleştirilen protesto sonrasında gazeteciler ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğramıştı. Antalya’nın Manavgat ilçesinde ise 5 gündür süren yangınlar ve diğer yangınların da sebebi olarak hedef gösterilen Kürtlere karşı yol kesme, sopa ve silahlarla saldırılar devam ediyor. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen dün gerçekleştirlen saldırları doğrulamış saldırıları gerçekleştiren ırkçı grupları ise ‘provakatörler’ olarak adlandırmıştı.

Edinilen bilgilere göre 31 Temmuz gecesi Antalya Elmalı’da mevsimlik işçi olarak çalışan Kurğa ailesi, Kürt oldukları gerekçesiyle çevre köylerden toplanan 300 kişilik ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğradı. Konuyla ilgili basına bilgi veren Servet Kurğa, “Ne olduğunu anlamadan yüzlerce kişi taş ve sopalarla bize saldırdı. Çoluk çocuk kadın demeden bizi linç etmeye, evimizi yakmaya çalıştılar. Canımızı zor kurtardık” diyerek yaşadıklarını anlattı.

“Süreçten haberimiz olduğu için hepimiz beraberdik bir yere gitmemiştik” diyen Servet Kurğa, “Bize saldıran grup örgütlü ve önceden hazırlanmış bir şekilde gelmişti, burayı terk etmezseniz Konya’dan beter edeceğiz diye tehditler ediyorlardı.“ dedi.

Eşinin dişlerinin, patronunun ise kaburgalarının kırıldığını ifade eden bir diğer aile üyesi Seyfeddin Kurğa, “Bu gece yani 1 Ağustos’ta tekrar toplanıp bize saldırdılar. İntikamımız alacağız diye bağırıyorlardı. Jandarma geldi, sizi koruyamayız sizi buradan çıkartmak zorundayız dedi.” bilgisini paylaştı.

Hüda Kaya: “Kurğa ailesi güvenlik sebebiyle Jandarma eşliğinde evlerinden tahliye edildi”

Konu ile ilgili aileyle iletişime geçen HDP’li Kaya, Twitter hesabından “Aile ile iletişim halindeyiz, şu an sorun yok. Video şimdiye ait değil, ortam her açıdan zaten gerilimli. Halkımızın itidalli ve sağduyulu yaklaşımıyla bu zorlukları da aşacağız” paylaşımını yaptıktan sonra “Kurğa ailesi güvenlik sebebiyle Jandarma eşliğinde evlerinden tahliye edildi.” paylaşımını yaptı.

“Video o ana ait olmayabilir ama görüntüler gerçek”

Aile ile iletişime geçen gazeteciler, “HDP muhtemelen yanlış bilgi alıyor. Video eski diyerek teyit ettirmeden olayın üstünü kapatmaya çalışmak hatadır.” diyerek tepki gösterdi.

“Memleketimize döneceğiz”

Seyfeddin Kurğa, yaşananları gözü dönmüşlük olarak ifade ederken “Burada kendi ekmeği peşinde olan mevsimlik işçileriz. Yüzlerce kişi gelip bize, çocuklarımıza saldırıyor bu gözü dönmüşlüktür. Şimdi buradan götürüyorlar bizi, akrabalarımıza gideceğiz. Ordan da memleketimize döneceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir