Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALMANYA’NIN RHEİNLAN-PFALZ EYALETİ’NDE ALEVİLERİN TALEPLERİ KABUL EDİLDİ

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun; 20 Haziran 2001 tarihinde Kuzey Ren Vesfalya (NRW) Eyaletine başvurarak ilkokullarda Alevilik Dersleri talebinde bulunması üzerine; uzun bir hazırlık döneminden sonra; önce 2006/2007 ders yılında Baden-Würtemberg Eyaleti`nde iki şehirde ve iki yıl sonra 2008/2009 ders yılında Kuzey Ren Vesfalya ve Bavyera Eyaleti`nde, daha sonra da diğer eyaletlerde Alevilik dersleri başlamıştı.

Eyaletlerin Alevilik derslerini kabul etmelerinde; Alevi Birlikleri Federasyonu`nun çoğulcu ve demokratik yapısı, böylelikle de rızalık anlayışına uygun olarak gelişmiş olan uzlaşma kültürü önemli bir rolü var.  Alevilik Dersler,  Almanca dilinde ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun belirlediği esaslar çerçevesinde yapıldı. Dersleri de okullarda kadrolu olarak çalışan Alevi öğretmenler  tarafında verdi…

Almanya‘nın birçok şehirinde Cemevleri buluna Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun hak eşitliği temelinde sürdürüdüğü mücadelenin sonucu elde edilen Alevilik Dersleri kazanımına, Rheinland-Pfalz Eyaleti‘ndeki okullarda başlayacak olan Alevilik Desleri kazanımı da eklendi. Elde edilen bu önemli kazanım, AABF’nin Aleviler üzerindeki etkisine ciddi bir katkıda bulunacaktır.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ile ‘‘Rheinland-Pfalz Eyaleti arasında varılan eşit haklar anlaşma kapsamında başta Alevilik dersleri olmak üzere Alevilere birtakım inançsal haklar tanınacak.

Alevilerin, Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde elde ettikleri yeni hak eşitliği kazanımına ilişkin geniş içerikli haberi ilk olarak Deutsche Welle Türkçe verdi. 9 Nisan‘da imzalanacağı açıklanan hak eşitliği anlaşmasına ilişkin Deutsche Welle Türkçe’nin haberinde şu bilgiler yer verildi:

”Rheinland-Pfalz eyaleti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında varılan anlaşma kapsamında eyalette Alevilere birtakım haklar tanınacak. Bu haklar arasında Alevilere yönelik din dersi de bulunuyor.

 

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, eyalette Alevilere çeşitli haklar tanıyan bir metin konusunda anlaşmaya vardı. Rheinland-Pfalz eyaletinin dini cemaatlerden de sorumlu Bilim Bakanlığı’nın  açıklamasına göre eyaletin bakanlar kurulu Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ile varılan anlaşmayı oybirliğiyle kabul etti.

Eyaletin Kültür Bakanı Konrad Wolf, anlaşma metninin Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun 30’uncu kuruluş yıldönümü olan 9 Nisan’da eyalet başbakanı Malu Dreyer tarafından imzalanacağını söyledi. Wolf yaptığı açıklamada bu adımın “Alevilerin, Rheinland-Pfalz eyaletindeki uyumu için bir mihenk taşı” olduğunu belirtti.

Anlaşmanın imzalanarak resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte Rheinland-Pfalz eyaletinde yaşayan Alevilere birtakım haklar tanınmış olacak. Bu haklar arasında Alevi inancı temelli din dersinin eyalet okullarında okutulması, Alevi inancına sahip eyalet çalışanı ile öğrencilerin Alevilerin dini günlerinde izinli sayılmaları ve bazı kurumlarda dini olarak hizmet almaları yer alıyor.

Wolf, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun eyalet tarafından finansal olarak desteklenmesinin anlaşma kapsamında olmadığını ve bu konunun federasyon ile Ekim ayından bu yana yürütülen görüşmelerde hiç gündeme gelmediğini söyledi. Wolf, Alevi Federasyonu ile yürütülen görüşmelerin aralarında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) de olduğu İslami birliklerle yapılan görüşmelere göre çok daha kolay yürütüldüğünü belirtti.

Rheinland-Pfalz eyaletinde yaklaşık olarak 8 bin Alevilik yaşıyor. Pilot proje kapsamında eyalette halihazırda dört okulda  Alevi inancı temelli din dersi veriliyor.”

AABF  ile  Rheinland-Pfalz Eyaleti arasında 9 Nisan 2019 tarihinde  hak eşitliği anlaşmasının imzalancağına ilişkın çıkan habeler Aleviler tarafından  çoşkuyla karşılandı.

Alevi Haber Ağı ( Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir