Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Köln:Bu sene Muharrem Matem Oruçlarımız 10 – 21 Ağustos tarihlerinde ve Aşure’de 22 Ağustos tarihinde gerçekleşecek.

Bugünün başlayan Matem Orucu 12 gün sürecek. Kerbela çölünde zalim Yezit tarafından kuşatılarak günlerce aç susuz bırakılan ve ardından vahşi bir şekilde katledilen Hz. Hüseyin ve 72 can yoldaşı için tutulan, Matem Orucu bugün başladı. Alevi toplumunu acı ve hüzün eşliğinde tuttuğu yas orucu 12 gün sürecek.

Matem Orucu’nun başlamasıyla birlikte merkezi Alevi örgütlerinin inanç kurulları Matem Orucu’na ilişkin açıklamalar yaptılar. Avrupa ve Türükiye’deki birçok Cemevi’de Matem Oruc boyunca Cemevleri‘nde yapılacak ‘ Muharrem Muhabbetleri‘ ne ilişkin yazılı açıklamalar yaptı. Cemevleri tarafından yapılan çıklamları ve Muharrem Muhabbetleri’ni matem boyunaca Alevi Haber Ağı’nda yayınlmaya devam edeceğiz.  Yayınımıza Kiel Alevi Toplumu ile başlıdık, Köln Alevi Kültür Merkezi’nin Matem’e ilişkin yaptığı açıklamayla devam ediyoruz.
 Köln Alevi Kültür Merkezi’nin  Matem boyunca Cemevi’nde gerçekleştireceği ‘Muharrem Muhabbetleri’ne ilişkin yaptığı  açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

‘‘Değerli Canlar,

Sevgili Üyeler,

Bu sene Muharrem Matem Oruçlarımız 10 – 21 Ağustos tarihlerinde ve Aşure’de 22 Ağustos tarihinde gerçekleşecek.

AKM Köln olarak bu sene Corona Pandemi sınırlaması olmasına rağmen aşağıda belirttiğimiz sayıdaki Canlar ile Cemevimizde can cana Muharrem Oruç Açma Erkanlarını, her günkü değişik Alevi Konuları hakkında bizleri aydınlatacak Mihmanlarımız, Yöneticilerimiz ve Dedelerimiz katılımlarıyla gerçekleştireceğiz. Muharrem Erkan Programımızdaki günlük konuları ve mihmanları takip etmeniz için tüm programı ekte bulabilirsiniz. Ek olarak Facebook hesabımızdan da takip etme imkanınız var.

Her sene olduğu gibi bu senede Muharrem’de Lokma vermek isteyen Canlarımız olursa ya bu whatsapp üzeri haber verebilirsiniz veya Cemevi Yöneticilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Tabi ki banka hesap numaramıza da havale edebilirsiniz.

Volksbank Köln Bonn eG

DE47 3806 0186 6101 9800 12

BIC: GENODED1BRS

Muharrem Matem Günlerimize Corona Pandemisi tedbirlerinden dolayı sadece 50 kişi alınacaktır. Hane dışından kişilerle arasında 1,5 metrelik mesafe bulundurması ve hareket halinde tıbbi bir maske takması gerekir. Ya Siz Canların en fazla 48 saat önce yapılmış negatif bir Korona test sonucunu, yada aşı belgesini (Impfpass) veya Corona’ya yakalanıp iyileştiğine dair belgenizi yanınızda getirmeniz gereklidir.

Muharrem Matem Günlerimiz esnasında pandemi kurallarına uymanızı önemle rica ediyoruz.

Siz değerli Canların katılım sağlamalarını arzu ediyoruz.

Cümlenize aşk ile…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir