Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: Alevilik kendine özgü bir inançtır, anlayın artık bunu…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Hace Bektas Veli Anma etkinlikleri dolayısıyal Hacıbektaş’ta düzenleyeceğiz ‘‘mevlütlü, namazlı, hatimli‘‘ Hace Bektal Veli anmasına, Alevi kurumlarından tepki geldi. AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, ‘‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hace Bektas Veli Anma etkinlikleri kapsamında organize ettiği asimilasyoncu, inkarcı ve değerlerimizi yok sayan operasyonunu şiddetle kınıyorum‘‘diyerek, Diyanet’e sert tepki gösterdi.

Başkan Mat, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde düzenlediği anmnın devletin dayatmacı politiklarının yansıması olduğunu, Alevilerin bu tür dayatmaları asla kabul etmeyeceklerin belirti.

Mat, bu dayatmanın asimilasyoncuların, inkarcıların, Alevi değerlerin yok sayanların yeni bir operasyonu olduğuna vurgu yaparak, ‘‘ Biz Aleviyiz, Bektaşiyiz, Kızılbaşız. Alevilik kendine özgü bir inançtır, anlayın artık bunu. Zorla bizi müslümanlaştırmaktan vaz geçin. Olmayacağız nokta‘‘ dedi.

AABK Eşit Başkanı Mat, ‘‘ Resmi devlet ideolojisini ve dayatmacı politikalarını asla kabul etmiyoruz, reddediyoruz‘‘ başlığıyla yaptığı açıklamanın devamında, şu ifadeleri kullandı:

”Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hace Bektas Veli Anma etkinlikleri kapsamında organize ettiği asimilasyoncu, inkarcı ve değerlerimizi yok sayan operasyonunu şiddetle kınıyorum.

Görgüsüzlüğünüz, üsten bakışınız, dayatmacı tutumlarınız, kendinize benzetmeleriniz, asimilasyoncu politikalarınız, osmanlı oyunlarınız bir türlü bitmedi, bitmiyor.

Biz de inadına ikrarımızdan, inancımızdan, değerlerimizden taviz vermeyeceğiz ve asla size benzemeyeceğiz.

Hece Bektaş Veli Dergahımızı işgal etmek için yıllar sonra getirdiniz camii dergahımızın burnun dibine diktiniz ve “ibadethaneniz cami’dir”, diye bize dayattınız, adres gösterdiniz. Pirimizin ibadethanesi cami olsaydı dergahı kurmaz gider camide namazını kılar, kuran okurdu. Dergahımızda olmayan ne varsa, camii yaparak dergahımızın içine sokmaya çalıştınız.

Aleviler Mevlana Türbesi’nde cem yapsa, bağlama çalsa, semah dönse kabul eder misiniz? Ya da Mevlana kültür etkinliği yapsa doğru bulursun musunuz? Biraz empati… gerçi ne gezer.

Biz sizin namazınıza, ramazan orucunuza, islamın beş şartına karışıyor muyuz? Cenazenizi nasıl kaldıracağınızı söylüyor muyuz? Mevlütünüze, ayetlerinize, dualarınıza karışıyor muyuz? Hayır, saygı duyuyoruz. Cami kutsal bir ibadethanedir, camiye giden ve ibadetini yerine getiren müslüman kardeşlerimize sonuna kadar saygı duyuyoruz. Aynen diğer inançlara saygı duyduğumuz gibi.

Ama biz: Aleviyiz, Bektaşiyiz, Kızılbaşız. Alevilik kendine özgü bir inançtır, anlayın artık bunu. Zorla bizi müslümanlaştırmaktan vaz geçin. Olmayacağız nokta.

Bizim; Pirlerimiz, mürşidlerimiz, rehberlerimiz, taliplerimiz var, Cemimiz, kedi inançsal erkanlarımız var, Deyişlerimiz, mersiyelerimiz, gülbanklarımız, semahlarımız var, Oniki hizmetimiz var, Şahı Merdan Ali’miz var, Şah Hüseyin Postu var, Dergahlarımız, cemevlerimiz, türbelerimiz, ziyaretlerimiz var. Hak Muhammed Ali kültümüz var. Zakirlerimiz, Aşıklarımız, Ozanlarımız, Evliyalarımız, Erenlerimiz, Yarenlerimiz, Yoldaşlarımız var.

Ama sizin bize dayattıklarınızın hiçbir yok.

Devlet artık laiklik ilkesine bağlı kalarak inançları dizayn etmekten vaz geçmelidir. Kimin neye, nasıl inanacağına karışmamalıdır. Eşit yurttaşlık hakkı anayasada yazıldığı gibi aynen uygulanmalıdır. Zorunlu din dersleri, diyanet gibi ucube yapılanmalar kaldırılmalıdır. Devletin dini olmaz. Cumhuriyet çoğulcu, eşitlikçi, demokratik ve laik olmalıdır. Hak, hukuk ve adaleti eşit dağıtmalıdır. Demokratikleşme tam anlamıyla sağlanacaksa, bundan başka da caresi ve çözümü yoktur.

Alevilik vardır, Alevilik haktır.

Alevilik, Avrupa’da olduğu gibi devletin anayasal güvencesi altına alınmalıdır ve kabul edilmelidir.

Son olarak sesleniyoruz:

Yüzyıllardır yaptığınız saygısızlığın, zorbalığın ve haksızlıkların hesabını birgün mutlaka adaletin karşısında vereceksiniz.

Gerçeklerin demine hüü

Aşk ile.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir