Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevilerin Diyanet’e tepkileri çığ gibi büyüyor

Nevşehir İl Müftülüğü, Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri dolayısıyla“Muharremiye Programı” başlığı ile 18 Ağustos’ta yapılacakları  programın açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Hace Bektas Veli Anma etkinlikleri dolayısıyal Hacıbektaş’ta ‘‘mevlütlü okuyup, namaz lıkılarak‘‘ ve ‘‘camii açılışı‘‘  yaparak gerçekleştireceği ‘Muharremiye Programı‘na Alevilerden çığ gibi tepki geldi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül:“Yaptıkları tam da asimilasyonun göstergesidir..Çünkü ‘cemevleri bizim kırmızı çizgimizdir’ diyen bir zat, sonrasında kalkıp Hacıbektaş’ta anma mı gerçekleştirecek? Bizleri yolumuzdan, erkanımızdan etmek adına girişimlerde bulunmuşlardır. İlk önce bizlerin cemevlerini bir kabul etsinler. Aleviliği inanç olarak kabul görüp statü versinler. Ondan sonra gelip bizlerle muhatap olsunlar. Yani şu durumda biz kendilerini muhatap olarak da kabul etmiyoruz. Bu yaptıkları asimilasyonun bir parçasıdır. Yapılanları asla kabul etmiyoruz.”

Alevi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat: “Siz kimsiniz?” Yapay olarak icat edip, Resmi Devlet Dini haline getirdiğiniz zihniyetinizi Alevilere ve farklı tüm inançlara dikte etmekten vazgeçin. Her türlü kültür ve inancın özgürlük alanına, farklılığına tahammül etmeyi bilmeden aşırı fetihçi, yok edici, dönüştürücü tehditlerinizden vazgeçin.

Alevilerin inançsal, kültürel ve sosyal değerlerini bireyci, cemaatçi ve grupçu organizasyonlar ile Sünnilik veya Şiilik adına çözmekten vazgeçin. Dini, motif olarak kullandınız. İnsanların dine olan bağlılıklarını, dindarlıklarını, dini ve dinle ilgili diğer hususlardaki tüm pratiklerini siyasete malzeme ettiniz, alanlarda reklam malzemesi yaptınız.

Siz, Sünniliğe yönelik bilgi ve bağlılığınızı bitirdiniz, içini boşalttınız. Şimdi de Alevileri ve Alevilik inancının güzelliklerini kendi açıklarınızı kapatmak için kullanabilme cesaretini gösterebiliyorsunuz.

İslamı dibine kadar siyasallaştırıp Sünni toplumu kimlik krizine düşüren zihniyetsiniz.

Faşizmin her türlüsünü, kadınların katledilmesini, çocukların tecavüze uğramasını, canlıların yakılmasını, doğanın yok edilmesini, çalmayı-çırpmayı, durduramıyorsunuz!

Dolayısıyla geriye dönmek ve temiz bir toplum yaratabilmek için sizin gitmeniz elzem.

Ve sizi Alevi toplumu adına uyarıyoruz: Tüm yaptığınız eylemsel ve düşünsel hatalarınıza karşı takındığınız ‘keşke’ci tavrınız ve ikiyüzlülüğünüzle, Alevilerin inancına yanaşmayın ve bizden uzak durun!”

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz:“Alevileri asimile etmek için kurumsal çalışma yürüten ve ‘Cemevleri kırmızı çizgimiz’ diyen Diyanet İşleri Başkanlığının Hünkar yılı nedeniyle Serçeşme’de asimilasyon çalışmalarına tam hız devam ediyor.”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya:

“Hace Bektaşı Veli anması yapıp, ‘Hatim’ indirecek, ‘Mevlüt’ okuyacak, üstüne bir de namaz kılıp, camiye sokamadıkları Alevileri, can evlerinden, kutsal mekanlarından asimile etmek isteyecekler. Kapıdan kovuyorsun, pencereden giriyor. Pencereni kapatıyorsun, binayı ateşe veriyorlar.

Kindar ve dindar nesiller yetiştirip, Aleviye, inancına her türlü hakareti edip, sonra da, ‘Barış’ın, ‘hoşgörü’nün temsilcileri olduğu yalanını pazarlıyorlar.

Bi düşmediler yakamızdan. Hadi Diyanetin hinliğini biliyoruz da, onlara koltuk değneği olan, Alevilere ne demeli? Onlar da tarihten hiç ders almamış olanlar olarak, Hızır Paşa gibi, her daim kötü anılacaklar. Bizden söylemesi.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir