Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLER, BAŞI AÇIK YALIN AYAK ACI BEKTAŞ VELİ DERGAHI’NA YÜRÜDÜ

Muharrem Matemi’nde dolayı, bu yıl düzenlenen 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Alevi kurumları ve belediye tarafından 21 Ağostos’ta yapıldı.
İşgal altında olan Alevi dergahlarındaki işgalin son bulması ve başta Hacı Bektaş Veli Dergahı olmak üzer, tüm Alevi- Bektaşi dergahlarının Alevilere verilmesi için, Alevi kurumları üç koldan başı açık yalın ayak Hacı Bektaş Veli Dergahı’na yürüdüler.
”Dergahlarımızın işgaline son verilsin” şiyarıyla Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) , Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Alevi Vakıflar Fedederastonu (AVF) Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ( PSAKD) tarafından düzenlenen yürüyüşe Alevi köy dernekleri, demokratik kitle örgütleri, HDP ve CHP temsilcileri ve Alevi yol önderi Hacı Bektaş Veli’nin dergahını niyaza gelen Alevilerde katıldı. Çoşkulu sloganlarla Alevilerin taleplerini haykırarak Hacı Bektaş Veli Dergahı önüne varıldı.
Dergahı’nın önünde yapılan basın açıklamasında Alevi kurumlarının adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan konuştu.
PSAKD Başkanı Gani Kaplan, “Kendimize yapılan zulmün hiç kimseye yapılmasını istemeyiz. Kiliselerin camiye çevrilmesini, camilerin kiliseye çevrilmesini istemediğimiz gibi bizim dergahlarımızın işgal altında olmasını istemeyiz” dedi.
Kaplan konuşmasının devamında AKP iktidarına seslenerek, AKP’nin bir an önce Alevi – Bektaşi dergahlarındaki işgale son verilmesini istedi. Kaplan’ın konuşmasını tamamlamasından sonra, Alevi kurumlarında gelen gençler dergahın önünde yol aşkına, pir aşkına semah döndüler…
Yürüyüş ve basın açıklamasından sonra,  Alevi kurum başkanları kurumlardan gelen yöneticileri ile birlikte Hacı Bektaş Veli’nin dergahını ziyaret ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir