Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler, Avrupa’nın dört bir yanında aşure lokması dağıttı

Matem orucunun son bulmasından sonra, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) bileşeni olan Alevi federasyonlarına üyesi Alevi Kültür Merkezleri, Matem orucunun sona ermesiyle birlikte  Avrupa’nın birçok ülkesinin onlarca şehirinde  aşure lokması dağıttı.
KİEL ALEVİ TOPLUMU:

Almanya’nın Kiel kentinde faaliyet yürüten  Kiel Alevi Toplumu Cemevi, Muharrem oruçlarının sona ermesinin ardında dergahata bir araya gelen üyeler aşure lokması dağıttı. Kalabalık bir kitlenin katıldığı aşure lokma gününde, lokma gülbengini Hüseyin Aslan Dede ile Nurye Aslan Ana okudu. Barış Tut’un selamlama konuşması yaptığı aşure lokma gününde, Hasan Yeşilbaş Dede ile Cevahir Ana’da Matem, Kerbela ve Aşure üzerin kısa konuşmlar  yaptılar.

HAMM AKM- CEMEVİ:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF)  üyesi Hamm AKM- Cemevi, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin sosyal medya üzerinden  yaptığı yazılı açıklmada, şu ifadeleri kullandı:” Aşuremiz  yaşanan doğa felaketlerinde hayatın kaybeden tüm canlara aşkına.

Sevgi, muhabbet kaynar yanan ocağımızda/ Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda / Hırslar, kinler yok olur; aşkla meydanımızda /Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.” diyen Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin sözleriyle tüm Cemevlerimizde kaynayacak aşuremiz; Kerbela’da yezite biaat etmeyen haksızlığa karşı dik duran Pir İmam Hüseyin’e, Kerbela Şehitleri’ne ve bu yolda baş eğmeyen tüm erenlerimiz ile ulularımızın, bu yıl pandemide hayatını kaybeden ve şifa bekleyen canların, barışın, kardeşliğin, dostluğun, sevginin, birliğimizin ve dirliğimizin aşkına olsun.

Kaynayan çorbalarımızı Hakk Muhammed Ali, Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli, Hızır kabul eylesin.

Aşk-ı Niyazımla”

MAİNZ ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ- CEMEVİ:

Mainz Alevi Kültür Merkezi Cemevi’nde  aşure lokması 29.08.2021 Pazar günü dağıtıldı. Mainz Alevi Kültür Merkezi Cemevi Yönetim Kurulu, aşura lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

”Salgınların, acıların, felaketlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Kara kazanın kaynatılması, inancımızın, kültürümüzün en önemli erkânlarındandır. Bizlere birleşmeyi, dayanışmayı, hakça paylaşmayı yaşatan Aşure erkânımızı  birliğimiz, dirliğimiz güçlendirem ve tüm insanlık için güzel günlerin gelemsi aşkına yürüttük.

Aşk ile.

” MANNHEİM CEMEVİ:

 Mannheim Cemevi, düzenlediği Cem ve dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: ”Bu gün cemevimizde Canlarımızla birlikte Muharrem Cemimizi bagladık.Sonrasında Aşuremizi paylaştık.Hakk erenler yapılan ibadetleri, verilen lokmaları Pir imam Hüseyin’in Dergahına kayıt eylesin.Yapılan ibadetler cümle insanlığın huzuru ve mutluluğuna vesile ola .”
GREVENBROİCH AKM – CEMEVİ:
 Grevenbroich AKM – Cemevi, aşure lokmasın 22 Ağustos günü  üyeleriyle paylaştı. Nejla Arslan Ana’nın lokma gülbengini okumsından sonra aşure lokması dağıtıldı. Grevenbroich AKM – Cemevi, aşure lokmasına ilişkın yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: ”Lokma paylasıAdalet, Eşitlik, Sevgi, Barış ve İnsanlık adına harmanlanmış Aşure Lokmamızı pay eyledik…Getiren, bağışlayan, pişiren her bir canınemekleri Hakk Divanına yazıla.”
 BELİN CEMEVİ:
”Cem Erkânında canlarımız ile bir araya geldik

Yas-ı Muharrem ayı vesilesiyle gerçekleştirilen Cem erkânında canlarımız ile bir araya gelip Kerbela’dan günümüze katledilen tüm canlarımız aşkına deyişler söyledik, semahlar döndük ve lokmalarımızı pay eyledik.

10 Ağustos tarihinde başlayan ve 12 gün süren orucunun ardından bugün aşure pay edilmesi ve ardından gerçekleştirilen Cem erkânı ile Yas-ı Muharrem ayı buluşmaları sona erdi. Cem erkânı öncesi sabah saatlerinde hazırlanan aşuremiz gelen canlarımıza pay edildi. Aşure paylamasının ardından Cem erkânı için canlarımız ile BAT-Cemevi ana salonunda bir araya geldik.

Katılımcı canlarımızdan alınan rızalık sonrası okunan gülbenk ve delil uyandırma ile başlayan Cem’i, İnanç Kurulu temsilcilerimiz Musa Gönül Dede, Hülya Karaer Ana, Hasan Doğan Dede ve Cuma Erkan Dede muhabbetleri ile yönetirken zakirliği ise; Uğur Sürücü, Mehmed Bolad ve Caner Karacan yaptı. On iki hizmet görevleri, söylenen deyişler, BAT-Cemevi Semah ekibinin semahlarıyla devam eden Cem erkânı daha sonra verilen lokma gülbengi, delilin sırlanması ile son buldu.

Yas-ı Muharrem günleri boyunca bizlerle birlikle olan, hizmetlerini ve lokmalarını esirgemeyen tüm canlarımızdan Hakk razı olsun.

Aşk ile…”

BAT-Cemevi – Basın Ofesi

 SOLİNGEN AKM:
 Solingen AKM- Cemevi, aşure lokmasın 22 Ağustos günü  üyeleriyle paylaştı. Mahnut Sönmez Dede’nin lokma gülbengini okumsından sonra aşure lokması dağıtıldı. Solingen AKM- Cemevi,  aşure lokmasına ilişkın yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: ” Canlarımızla aşure lokmalarımızı paylaştık. Matem orucu boyunca hızmet yürüten başta Dedemiz Mahmut SÖYLEMEZ ve bizleri yanlız bırakmayan canlarımıza ve ülkede olan , hasta olup gelemeyen canlarımıza Yönetim Kuru adına şükranlarımızı sunuyoruz.
Hizmet eden, Lokma getiren ve Niyet eden canlarımızın Niyetleri hak dergahına yazıla.”
ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ- KÖLN
  AKM- Köln Cemevi, aşure lokmasını 22 Ağustos günü  üyeleriyle paylaştı. Köln AKM Kadınlar Birliği üyesi kadınlar sabah erken saatlerde aşure lokmasın pişirmeye başladılar. Cafer Özata Dede’nin ve AKM Köln Başkanı Ali Eren’nin Matem Oruc, Kerbala ve Aşure üzerine yaptıkları konuşmlardan sonra, Ali Eren  Alevilik derslerin giden öğrenciler hediylerini veridi. Konuşmlardan sonra Cafer Özata Dede lokma gülbengini okudu ve aşure lokması canlara pay edildi.
NEUSS ALEVİ TUPLUM:
Nuss Alevi Toplumu, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:”Yolumuzun değer verdiğimiz önemli günlerinden birin de canlarimizla bir araya geldik. Aşuremizi pişirip canlara pay eyledik. Bacılar analar katkı sunan tüm canlar. Yigen yediren ağrı acı görmeye, emekleriniz hak katinda kabul olsun. Ask ile…”
PORZ AKM:
 Porz Alevi Kültür Merkezi, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:”Dostluğun, barışın ve kardeşliğin en güzel örneğini oluşturan, Aşuremizi gelen canlarımız, yüreği sevgi yüklü dostlarımızla paylaştık.
Emeği geçen tüm canların, yiyenin, yedirenin, pişirenin, ortalığa getirenin emeklerine, yüreklerine sağlık olsun.
Ağrı acı görmesin.
Dertlere derman, hastalara şifa olsun.
Hakkın nuru aşkına, barışın -kardeşliğin aşkına, varlığın birliği aşkına hü…”
DÜSSELDOR CEMEVİ:
 Düsseldorf Cemevi, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:”Sessiz sedasız bir matemi geride bırakırken Düsseldorf Cemevi olarak bizde 22.08.21 dün Aşuremizi cümle canlarla pay ettik . Dün sevgili Şenay Malkoç ana, Erdal Cenan Dede, nefesiyle Özgür Turan, kamarasıyla Veli Yatar, hizmetleriyle Düsseldor Cemevinin tüm birimleri ve sizler bizlere ışık oldunuz. bizde ışığı aldık dağıtmak için yola çıktık. Emek veren, lokma veren hizmet eden bütün cümle canlara aşkı niyazlarımızla bir kezdaha yürekten teşekkür ediyoruz.”
FUAF YÖNETİM KURULU:
FUAF Yönetim Kurulu, aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: ”Aşure lokmalarımız, sınırsız, sömürüsüz, savaşsız bir yaşama ve dünya barışına vesile olsun.
Cemevlerimizde pişecek aşurelerimiz, pandemi döneminde yitirdiğimiz tüm Canlar ve şifa-derman bekleyen Canlarımız aşkına olsun!
Pişireceğimiz aşurelerimize verilen emekler, katılan erzaklar dünya barışına ve sevgiye giden yola vesile olsun.
Hak yardımcınız, Bozatlı Hızır yoldaşınız olsun!
Aşk-ı Muhabbetlerimizle…”
 ESSONNE ANADOLU ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ:
Hollanda’nın Essonne kentinde buluna EssonneAlevi Kültür Merkezi, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
EssonneAlevi kültür merkezi Yönetimi olarak, Aşure lokmalarimiz sınırsız, sömürürüz savaşsız bir yaşama ve dünya barışına vesile olsun diyerek pişirdik . Pişen aşurelerimiz, pandemi döneminde yitirdiğimiz tüm Canlar ve şifa- derman bekleyen Canlarımız aşkına olsun dedik . Aşurelerimize verilen emekler, katılan erzaklar dünya barışına ve sevgiye giden yola vesile olsun. Hak yardımcınız,
Bozatlı Hızır yoldaşınız olsun!”
VORARLBERG ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ:
”Avusturya’nın Vorarlberg kentinde bulunan Alevi Kültür Merkezi, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:”Bismişah Allah Allah!
Aşure lokmaları kabul ola.
Aşureyi pişiren, payını hak bilen, cümle canların cedlerine rahmet, hanelerine dirlik, birlik, göz gönül zenginliği ve bereket yağa.
Her lokma bin derde derman ola, bin belayı def eyleye.
Üçler, Beşler, Yediler, Oniki İmamlar, Kırklar, kaynayan aşure kazanında canlarla birlik ola, dirlik getire.
Dil bizden, nefes Pirden ola.
Gerçeğe hü mümine ya Ali!”
ESSEN ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ- CEMEVİ:
 Essen Alevi Kültür Merkezi – Cemevi, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:’ Birlik, kardeşlik, paylaşma, bolluk ve bereketin simgesi aşuremizi bu senede Hakk nasip eyledi Derneğimizde kaynatmayı.Yüreklerimizi yakan Kerbela katliamında şehit edilen Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
Her kim nerde darda, zorda ise yetişe, dertlere derman, yiyenlere şifa, yedirenlere delil ola.
Tüm dünyayı bulunduğu bu zor süreçten feraha ermesine vesile ola dileklerimizle.
Emeği geçen, katkısı olan tüm Canların hizmetleri 12 İmam aşkına kabul ola.
Hakk-Muhammed-Ali cümlemizin yardımcısı ve gözcüsü, Boz Atlı Hızır her daim yoldaşımız ve kılavuzumuz olsun.”

HANAU CEMEVİ:AŞURE LOKMAMIZ DÜNYA BARIŞINA VESİLE OLSUN:

Hanau Cemevi Yönetim Kurulu ve İnaç Kolu Adına Hasan Aygün  imazasıyla yapılan  yazılı açıklamada, aşure lokmasına ilişkin şunlar ifade edildi ”Dostluklar kurulsun insanlar gülsün
Barış güvercini uçsun dünyada
Yok olsun kötülük düşmanlık ölsün
Barış güvercini uçsun dünyada
(Nesimi Çimen)
Sevgili Canlar,
  Muharrem matemimizi bugün kazanlarımızda kaynattıgımız lokmalarımızla tamamlayacağız.
Cemevimizde pişen Aşuremiz Pandemiden dolayı tüm dünyada hayatını kaybetmiş canlara ve şifa bekleyenler aşkına olsun.
Bu vesileyle bu zor şartlarda Avrupa’da tüm Cemevlerimizde hizmette bulunan İnanç Kurullarımıza, Pirlerimize, Analarımıza, Babalarımıza, Yol ehli canlarımıza, kurum başkanlarımıza, kadın ve gençlik birimlerimize, görsel ve yazılı medyamıza hizmette bulunan tüm canların hizmetleri kabul ola.
Kaynayan, aşuremize katılan tüm erzaklar insanlığın barışa giden lokması olsun.
Hakk, Muhammed, Ali,
Pir Hünkar Hacı Bektaşi Veli,
Bozatlı Hızır dileklerinizi, muratlarınızı kabul eylesin.
Aşk-ı Niyazımızla…”
BERLİN DERSİM KÜLTÜR DERNEĞİ:
Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) üyesi Berlin Dersim Kültür Derneği, dağıttığı aşure lokmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
”Berlin´ra:
Qomê Ma,
ma ewro Cemaatê Dêrsimi ye Berlin´de germiya İmamu pote. Germiya ho keme vıla.
Germiya ma, qantare Xızır, Oli de qewul bo.
Na Roza şia nianene reyna era Qomê Ma, Hometunê dina memısno.
Germiya Ma, dugelune dina rê, They-Thür rê, dar u berr rê xêr u haştiye, rındeni, bıraneni biyaro.
————-
Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) üyesi
Berlin Dersim Kültür Derneği’nin Aşure Günü.
Aşure Günümüz mübarek olsun.
Tutulan oruçlar, edilen dualar makbul ve kabul olsun.
Barış, hoşgörü, saygı ve sevgi ile harmanlanmış bugünün İnsanlık alemine, tüm canlılara ve doğamıza hayırlar getirmesini dileyelim.”
RHEİN-ERFT ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ:
 Rhein- Erft Alevi Kültür Merkezi, aşure lokmasını 22 Ağustos günü  üyeleriyle paylaştı. Rhein- Erft Alevi Kültür Merkezi Kadınlar Birliği üysi kadın canları sabah erken saatlerde aşure lokmasın pişirmeye başladılar.  Cafer Özata Dede’nin lokma gülbengini okumasından sonra aşure lokması canlara pay edildi.
 MARL ALEVİ- BEKTAŞI KÜLTÜR MERKEZİ:
Marl Alevi Bektası Kültür Merkezi’nin 22 Ağustos’ta aşure erkânı lokması dağıttı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) İnanç Yol ve Erkân Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede’nin yürüttüğü erkânına  Marl 2. Belediye Başkanı, uyum ve dinler arası diyolag kurumlarından temsilciler ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Marl Alevi Bektası Kültür Merkezi, aşure erkânına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

”Bugün Cemevimizde, AABK İnanç Yol ve Erkân Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede’nin yürüttüğü erkân ile Aşuremizi, Canlar ile paylaştık.

Misafirlerimizin arasında:
2. Belediye başkanı PETRA KLÄSENER,
entegrasyon sorumlusu DENIZ TEKMEN,
Dinler arası diyalog sorumlusu ROLAND WANKE,
CDU Milletvekili adayı LARS EHM,
SPD Milletvekili adayı BRIAN NICKHOLZ,
Die Linke Milletvekili adayı ULRIKE EİFLER
ve diğer inanç kurumlar ve siyasi partilerden temsilciler vardı.
Emeği geçen, katkıda bulunan tüm Canların hizmeti kabul olsun.
Yedirene delil, yiyene helal hoş olsun.
Aşk ile”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir