Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Neuss Alevi Toplumu, Alevilik derslerine giden öğrencilere aşure lokması dağıttı

Almanya’nın Neuss kentindeki faaliyet yürüten Neuss Alevi Toplumu, Alevilik derslerine giden öğrencilerin okullarının önünde aşure lokması dağıtı.
Neuss Alevi Toplumu’nda yol hızmeti yürüten Gülnur Kocamış Ana’nın gülbank okumasından sonra, Neuss’taki Comenius -Gesamtschule’de öğrenimlerine devam eden Alevilik dersleri öğrencileri ile farklı milletlerden, dinlerden ve inançlardan öğrencilere aşure lokması dağıtıldı.
Alevilik Dersleri öğretmeni Alevi Sertkaya’nın öncülüğünde düzenlenen aşure lokması dağıtımına okul müdürü, öğretmenler, öğrenciler, Neuss Alevi Toplumu ile Neuss Alevi- Bektaşi Kültür Merkezi’nin bazı üyeler, Neuss Alevi Toplum Başkanı Ahmet Otulu, Cemevi üyesi bir grup kadın, öğrencilerin aileleri, Köln Alevi Kültür Merkezi’nin eski başkanlarından Selahattin Göktürk, Yön Medya Yayın Kurulu Başkanı Hasan Subaşı, AABF NRW Bölge Yönetimi Alevilik Dersleri Sorumlus Vedat Bican ile AABF NRW Bölge Yönetimi Basın Sorumlus ve Grevenbroich Alevi Kültür Merkezi-Cemevi Başkan Mesut Kabakçı katıldı.
Aşure lokma dağıtımına basının ilgisi büyüktü. Alman basınından gazeteciler ile Yol Televizyonu muhabirleri, aşure lokması dağıtımı boyunca çekim ve ropörtajlar yaptılar.
 
Neuss Alevi Toplumu Başkan Ahmet Otlu, aşure lokması dağıtımına ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
”Saygı değer canlar, Uzun bir çalışmamızın sonunda, Comenius Gesamtschule Neuss’de artık resmen Alevilik dersleri başlamış bulunmakta. Neuss’da bu bir ilk oluyor. Bu çok önemli işin en büyük destekcisi olan Alev Sertkaya öğretmenimize şükran borçluyuz. Bunun beraberinde okul müdürü sayın Reif’ında çok büyük katkıları oldu. Alev Sertkaya öğretmenimiz Alevilik dersleri veriyor. Her ikisine yürekten teşekkür ediyor ve meslek hayatlarında üstün başarılar diliyoruz. Bu matem ayında bir etkinlik düzenleyerek, Aşure çorbasını Comenius Gesamtschule Neuss’de bulunan tüm öğrenci ve eğitmen canlarımızla 26.08.2021 tarihinde okulda paylaştık. Alman basını NGZ ve YOL TV’ninde yer aldığı Bu etkinliğimiz çok muhteşem bir önem kazandı. Emeği geçen tüm canlarımıza çok teşekkür ederiz. Emekleri HAK katına yazıla. Hızır yar ve yardımcıları ola. Saygı ve sevgilerimizle ” dedi.
Alevilik Dersler, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun hazırladığı müfredat programına göre veriliyor. Derslerde Alevi inancında Hak-Muhammet-Ali birlemesi, Aleviliğin tarihi, Alevi kültüründe bağlama ve semahın yeri, Alevilikte ahlak anlayışı, Dede/Pir, Hızır, Alevi Uluları, Muharrem ve Hızır orucu, Cem, , on iki hizmet ve musahiplik gibi konular işleniyor. Derslere karşılıklı rızalık alınarak başlanıyor. Böylece çocuklar arasındaki olası kırgınlıklar söz konusu edilerek onların barışması sağlanıyor.
Alevi Haber Ağı ( AHA) Köln

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir