Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

IŞİD’in Kabil’de düzenlediği bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 90’a yükseldi

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu bölgedeki IŞİD saldırılarında ölenlerin sayısı 90’a yükseldi.
BBC‘nin haberine göre, IŞİD‘in düzenlediği saldırılarda 13’ü ABD askeri olmak üzere en az 90 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı. İsmi açıklanmayan Taliban yöneticisi, 28 Taliban üyesinin yaşamını yitirdiğini belirterek “Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik” dedi. Taliban yöneticisi, ABD’nin tahliyelerini tamamlamak ve geri çekilmek için 31 Ağustos tarihini uzatmasına gerek olmadığını söyledi.

SALDIRI IŞİD TARAFINDAN YAPILDI
Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı‘na yakın bölgede dün iki ayrı patlama meydana gelmişti. Saldırıları çok sayıda ülke ve Taliban kınamıştı. ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin, “saldırıyı gerçekleştirenleri avlayacağını” söyledi. Biden, “Saldırı IŞİD’in Horasan kolu olarak bilinen grup tarafından yapılmıştır” ifadesini kullanmıştı.

İSTİHBARAT ALINMIŞTI
Son haftalarda IŞİD’in Kabil’deki havalimanına saldıracağına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Biden, bu nedenle de Afganistan‘daki misyonlarını 31 Ağustos’a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söylemişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, havalimanındaki saldırılarında ölen ABD askerlerinin sayısının 13’e, yaralıların ise 18’e yükseldiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir