Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ebru Timtik mezarı başında anıldı

“Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik mezarı başında anıldı. Anmaya katılan Berkin Elvan’ın annesine polis, “Çocuğunu ben mi öldürdüm; öyleyse iyi yapmışım” dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, “Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucunun 238’inci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’i Gazi Mahallesi’nde bulunan mezarı başına andı. Anma etkinliğinde, “Ebru Timtik ölümsüzdür” pankartı asılırken, mezara karanfiller bırakıldı.

ÇHD İstanbul Şube Başkanı Çiğdem Akbulut, Timtik’i 1 yıl önce kaybettiklerini belirterek, “Bir yıldır Ebru’suz ama asla umutsuz değiliz” dedi.

Timtik’in yaşamını yitirdiğinde 38 kilo düştüğünü hatırlatan Akbulut, “38 kiloluk bir devi omuzladık. Onun bir su damlası kadar kalmış bedeni bütün dünyada fırtınalar kopardı. Adalet mücadelesi dünyada 2 milyon avukatta yankısını buldu. Ebru hayatı boyunca bazen bir dost, bazen bir kardeş, bazen bir abla, bazen bir anne gibi yol gösterici oldu bize. Direnişiyle de bütün dünya halklarına mücadeleyi işaret etti” diye belirtti.

‘ADALET MÜCADELESİNE DEVAM EDİYORUZ’
Timtik’in “Tahliye olursak adalet mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklindeki sözlerini anımsatan Akbulut, “Sensiz yani çok büyük bir eksikle ama yokluğunun verdiği dinmeyen öfke ile senin için, senin yerine de adalet mücadelesine devam ediyoruz. Bunu çok iyi yaptığın için, halkların özgürlüğü ve hakları için varın yoğunla mücadele ettiğin için tutsak ettiler seni” ifadelerini kullandı.

Ebru Timtik’in gizli tanıklara “hodri meydan” dediğini hatırlatan Akbulut, meydan okumaya devam ettiklerini söyledi, “Seni, çok sevdiğin derneğin adına koştuğumuz her hak arayışında yaşatacağız. Hep tekrarladığın gibi, adaleti asla sadece kendimiz için istemeyeceğiz. Seni, bitmek bilmeyen bir direnç kaynağı olarak yüreğimiz üstünde taşıyoruz” diye konuştu.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Av. Seda Şaraldı’nın da konuşma yaptığı anmaya, Gezi ayaklanmasında polisin attığı gaz kapsülü ile başından vurulan ve 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da katıldı.

Anmaya katılanlara, polis tarafından kimlik kontrolü yapılırken, “Kimliği soruyorsunuz, tanımıyor musunuz? Öldürdüğünüz çocuğun annesiyim” diyen Gülsüm Elvan’a polis, “Ben mi öldürdüm; öyleyse iyi yapmışım” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir