Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Yeniden bir tarih yazılacaksa bu tarihi biz yazmalıyız’

“BİZİM DİRENGEN BİR KÜLTÜRÜMÜZ VAR”

Özkan Lafatan ‘nın sonumundan sonra söz alan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Aleviliğin itiraz eden bir inanç olduğuna vurgu yaparak, Alevilerin geleceklerini şekillendirmelerine ilişkin şunları belirtti: “Bizim direngen bir kültürümüz var. İtiraz kültürümüz var. Fakat sadece bu duygular üzerinden geleceğimizi inşa edemeyiz. Sadece tepki göstermek, anma programı düzenlemekle bir araya gelip yarınları inşa edemeyiz. Kurumsallaşmayı hedef olarak önümüze koymalıyız. 90 küsur yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir kamu kurumu İstanbul’da böyle bir etkinlik organize ediyor. Bu lütuf olamaz. Sizlerin oylarıyla gelenler bu toplumun haklarını vermelidir. Biz sadece bu etkinliklerle bir araya geliyoruz. Bu bizim kaderimiz olmamalı. Yeniden bir tarih yazılacaksa bu tarihi biz yazmalıyız” dedi.

“BİZ SİZİN AVRUPA’DAKİ GÖZÜNÜZÜZ”

Başkan Mat konuşmasının devamında, şu ifadeleri kullandı: “Kendi festivallerimizi organize etmeliyiz” diyen Mat, “Gülen yüzümüzün olması gerek. Şu an her suçu devlete atarak aslında topu taca atıyoruz. Bizim bir şeyler üretmemiz lazım. Amasız, fakatsız Alevi kurumları bir araya gelmeliler. Hak mücadelesinde bir arada olmalıyız. Tarih içinde bizi katledenler konuştuğumuz dile bakmadılar, siyasi tercihlerimize bakmadılar, Alevi olmamızdan dolayı katledildik. Biz inanç toplumuyuz. Türkiye’nin demokratik, çoğulcu, laik bir cumhuriyet olmasını istiyoruz. Bu konuda üstümüze ne düşüyorsa yapacağız. Biz bu konuda asla taviz vermeyeceğiz. Biz sizin Avrupa’daki gözünüzüz. Sürekli asimilasyon politikalarına maruz bırakıldı Aleviler. Avrupa’da elde ettiğimiz her hak Türkiye’yi rahatsız etti. Bu festivali söke söke Alevi örgütleri aldı.”

“BU TOPRAKLARIN EN ESKİ SORUN ALEVİ MESELESİDİR”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın konuşmasını tamamlamasından sonra söz alan  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu eski yönetcisi Gazeteci Necdet Saraç, kunuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Alevi hareketi klasik Alevi profilini değiştirdi. Avrupa Alevi Hareketine yönelik mevcut iktidarın saldırılarında da bu var. Çünkü iktidarların tümü kendilerine uygun Alevi profili yaratmaya çalışıyor. Avrupa Alevi hareketi bir itirazdı. Bu toprakların en eski sorunu Alevi meselesidir. Bu sorun bize örgütsüzlüğü de tanıştırdı. Alevilerin kentlerden tasfiye edilmesi tesadüf değildir. Çünkü bütün iktidarlar bilir ki, kentlerdir belirleyici olan. Kentlerde hakim olan, siyaseti belirler. İBB’nin bu etkinliği emin olun önümüzdeki yıl diğer büyükşehirlerin tümüne yansıyacaktır.

Düne kadar Alevi kimliği ekseninde yan yana geliş yoktu. Aleviler kentlerle buluşana kadar yan yana gelemiyor, dernek kuramıyorlardı. 2000 yılına gelene kadar Alevi kimliğini kullanmayan bir toplumdu. Avrupa öncülük yapmıştır bu konuda. 1980’lerin ikinci yarısından itibaren Alevi ismini kullanmaya başlamıştır.”

“ALEVİLİK 72 MİLLETE BİR BAKAN BİR İNANÇTIR”

Gazeteci Necdet Saraç’tan sonra söz alan AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede , Alevi inancında Ana’larının önemine vurgu yaptı. Kaplan Dede, “İnancımızda anaların önemi büyüktür. Türkiye’de belirli kurumlar anaların posta oturup hizmet yapmasına karşı çıkıyor. Alevilik 72 millete bir bakan bir inançtır. Ayrım olamaz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir