Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Dernekleri Federasyonu:Dersim Hozat’ta helikopterden açılan ateş sonucu çıkan yangın 13 gündür devam ediyor.

 Alevi Dernekleri Federasyonu, Dersim’deki orman yanıgınlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. ” Dersim Hozat’ta helikopterden açılan ateş sonucu çıkan yangın 13 gündür devam ediyor. Yerleşim yerlerinde çıkan yangına müdahale edilmiyor” ifadelerinin yer aldığı açıklmadai şunlar kaydedildi:
”Valilikten yapılan açıklama ise yangının bir örtü yangını olması (orman toprağının üzerinde yer alan ibre, dal, kesim artıklarının yanmasıyla ortaya çıkan bir yangın türü).
Oysa yöre halkı, yangının ne tür bir yangın olduğunu biliyor. Yangını söndürmek isteyen halka Ovacık kaymakamı: “Geri dönün, sizin için iyi olmaz” diyor. Bu engelleme ve acımamazlık kastidir çünkü bu tavır yangının yayılmasına, kontrolünün yapılamamasına neden olmaktadır.
Dersim halkına karşı uyguladıkları politikalar için meşru zemin hazırlayan bütün faşist ve gerici iktidarlar halka gözdağı vermek için önce o coğrafyanın ekolojik yapısını yok etmeye, yaşamayı, nefes almayı imkansızlaştırmaya yönelik çalışmışlardır.
Bu yüzden 13 gündür Dersim dağları yanıyor,. Yangına karadan müdahale etmek yasak, havadan ise müdahale kasten yapılmıyor. Bu acımasızlıktır ve Dersim coğrafyasına karşı tarih boyunca değişmeyen zihniyetin kendi kini, öfkesi ve intikamı üzerine kurulu bir senaryosudur. Bizler bu acımasızlığı tarihsel bir bütünlük olarak algılıyoruz.
Sevgili canlar;
Dersim coğrafyasının itikatı derindir, niyaz yerleri kayalara oyulmuştur. Derler ki; güneş dağların ardına çekilince bütün canlılar ayağını dervişlerin toprağından çekermiş ve her canlı kendi ağacına sığınarak zaman ötesine geçer ve toprak rızalıkla kendini mühürlermiş. Toprak bilirmiş ki ağaçlar ve tüm canlılar ölümsüz varlıkların koruması altındadır.
İşte bu nedenle
Dersim coğrafyası Alevilik inancı açısından yaşanan ve yaşanacakları doğrudan belirleyecek bir güç taşıyor.
ACİL ÇAĞRIMIZDIR.
Dışlanan, yaşam hakkı tanınmayan Alevilerin dağları yanıyor, kutsal değerleri yok oluyor ….”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir