Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de “2.Festival der Solidaritat” Eylül’de düzenleniyor

Köln’de “2.Festival der Solidaritat” Eylül’de düzenleniyor. Almanya’nın Köln kentinde “Dayanışmanın Sesi Derneği“ (Stimmen der Solidaritat), 8-11 Eylül tarihleri arasında “2. Dayanışma Festivali” (Festival der Solidaritat) düzenleyecek.
Almanya’nın Köln kentinde tutuklu gazeteciler ile siyasi tutuklu Almanlar ile dayanışma çalışması yürüten Dayanışmanın Sesi derneği, bu yıl resim sergisi, film gösterimi ve söyleşi ile konser düzenleyecek. Festival 8 Eylül Çarşamba akşamı Köln Merkezi Tren İstasyonu önünde Adalet nöbeti ile başlayacak. Adalet nöbetinde 1,5 aydır Kayseri hapishanesinde tutuklu bulunan alman vatandaşı Mahmut Güneş, İran’da 10 yıl hapis cezasına çarpıtılan 67 yaşındaki insan hakları savunucusu Nahid Taghavi başta olmak üzere Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteciler ve siyasetçilerde gündemleştirilecek. Eyleme siyasi partilerin ve Köln Belediye Meclis üyeleri de katılacak.
50 MAHPUS- 50 FOTOGRAFÇI SERGİSİ AÇILACAK
Red fotografçı Grubu ile görülmüştür ekibi tarafından hazırlanan “50 Mahpus- 50 Fotografçı” resim sergisi Köln Mülheim semtinde bulunan Kulturbunker’de 9-11 Eylül tarihlerinde açılacak. Resim sergisi insan hakları savunucusu Adil Okay’ın katılımıyla 9 Eylül günü saat 14’de açılacak. Akşam 19’da ise Türkiye’de insan hakların ve tutsakların durumu üzerine Adil Okay ve Gül Güzel söyleşi düzenleyecek.
GEFÄNGNIS oder EXIL BELGESELIN GALASI
Türkiye’de HDP belediyelerine yönelik kayyum saldırısını ve HDP milletvekillerin dokunulmazlığın kaldırılma sürecini işleyen “Gefangnis oder Exil” (Mahpus yada Sürgün) belgesinin ilk gösterimi Köln’de olacak. Belgesel’de eski HDP Milletvekillisi Nursel Aydoğan, Diyarbakır Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Anlı ve Diyarbakır Kayapınar eski Belediye Başkanı Zülküf Karatekin süreci değerlendirecek. Belgeselin yöneticileri Şerif Çiçek, Onur Güler ve Adil Demirci’de film gösterimin ardından söyleşide yer alacak. Şöyleşi iki dil de olacak. Çeviriyi Kulturforum TürkeiDeutschland’dan Çiler Fırtına yapacak.
KONSER İLE FESTİVAL SONA ERECEK
11 Eylül’de Festival’ın 4.gününde akşam 18’de resim sergisinin bitmesiyle birlikte yine Kulturbunker’de konser düzenlenecek. Konser’de 3 yıl ‘Türkiye’de tutsaklığın ardından Temmuz ayında Köln’e geri dönen Hozan Cane, Anadolu’nun türkülerini almanca ve ingilizce yorumlayan Roni Kadem & Jesse Safferling ile ırkçılığa karşı hiphop tarz müziği ile tanılan Microphone Mafia sahne alacak.
Dayanışma’nın Sesi Derneği tarafından düzenlenen Festival’a Köln Belediyesi, Rosa-Luxemburg Vakfı, Kızıl Yardım (Rote Hilfe) destek veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir