Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de Alevi kurumlarından, günlerce müdahale edilmeyen Dersim yangınları için protesto-Video

Dersim’de geçtiğimiz haftalarda başlayan yangınlara 10 günü aşkın süre boyunca müdahale edilmemişti.

Alevi, Kürt ve Ezidî kurumları ve demokratik kitle örgütleri tarafından, Dersim’de günlerce orman yangınlarına müdahale edilmemesi ve edilmesinin engellenmesini protesto etmek için Köln’deki Heumarkt Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi

“DERSİM’DE OKSİJENİN KESİLMESİ, İSTANBUL’DA OKSİJENİN KESİLMESİ ANLAMINA GELİYOR”

Eylem ortak bir basın açıklamasıyla gerçekleştirilmedi. Onun yerine, Heumarkt Meydanı’na gelen kurum temsilcileri kendi sözlerini aldı. AABK adına konuşan Hüseyin Mat; “Dersim’de oksijenin kesilmesinin, İstanbul’daki oksijenin kesilmesi anlamına geldiğini görmek lazım” ifadelerini kullandı.

“ALEVİSİYLE, SÜNNİSİYLE, DEMOKRATIYLA, SOSYALİSTİYLE, MÜSLÜMANIYLA BİRLİĞİNİZİ OLUŞTURUN”

Kürdistan İslam Topluluğu adına konuşan Seyda Ahmet ise, “Toplumumuza söylüyoruz; Alevisiyle, sünnisiyle, demokratıyla, sosyalistiyle, müslümanıyla birliğinizi oluşturun. Birlik olun ki bu zulüm son bulsun.” dedi.

“TÜM DEMOKRATİK GÜÇLERİ MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Dersim İnşa Kongresi adına konuşan Süleyman Aktaş, “Biz bunları Dersim’in yeraltı madenlerini talan etme hazırlıklarının bir parçası olarak görüyoruz. Bu bakımdan başta tüm Dersimli olmak üzere tüm demokratik güçleri sömürgeci zihniyete karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.” sözleriyle çağrı yaptı.

Ezidİ toplumu temsilcisi Hâcı Şerif, açıklamasını Kürtçe okudu.

“AVRUPA’DA YETİŞMİŞ OLSANIZ DA BURADA GERÇEKLEŞEN KATLİAMLARA SESSİZ KALMAYIN”

Avrupa Demokratik Güç Birliği Temsilcisi ise, “Tüm ezilenlere şu çağrıyı yapıyoruz; özellikle Avrupa’da yaşayan Dersimlilere. Avrupa’da yetişmiş olsanız da burada gerçekleşen katliamlara da sessiz kalmayın.” çağrısında bulundu.

“ÖRGÜTLÜ BİR ŞEKİLDE HAREKET ETMELİYİZ”

Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu adına konuşan sözcü “Biz örgütlü bir şekilde hareket ettiğimiz zaman bizim üzerimizde oynanan oyunları bertaraf olacaktır. Birliklerimizi kurmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yol Televizyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir