Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Taliban halka ateş açtı: 17 ölü, 41 yaralı

Taliban ile Afganistan Ulusal Direniş Cehpesi arasındaki çatışmaların sabaha kadar sürdüğünü belirten Afganistanlı gazeteci Mariam Alimi, 17 kişinin öldüğünü ve 41 kişinin yaralandığını söyledi

Taliban, ülke yönetimini ele geçirmesi ardından yeni hükümeti açıklamaya hazırlanırken, Afganistan Ulusal Direniş Cephesi’yle Pençşir’de yürütülen müzakereler yerini ağır çatışmalara bıraktı. Afganistan’ın Başkenti Kabil’de 20 yıldır foto muhabirliği yapan Mariam Alimi’nin, Mezopotamya Ajansı’na (MA) verdiği bilgilere göre, dün gece başlayan çatışmalar sabah saatlerine kadar sürdü. Afganistan’da Taliban’a direnen son vilayet olan Pençşir’de yaşanan çatışmaların şiddetlendiğini belirten Alimi, oturduğu evin yakınlarında silah seslerinin kesilmediğini aktardı.

17 ölü 41 yaralı

Taliban’ın sokakları kontrol altına almak için rastgele ateş açtığını ifade eden gazeteci Alimi, “Dün gece Taliban Kabil dahil tüm Afganistan’da halka ateş açtı. Saldırılar sonucunda 17 kişinin öldüğü 41 kişinin yaralandığını öğrendik. Ama burada basın şu anda yok. Duyduklarımızı twitterdan ve dış basından duyuyoruz. Bu saldırıların nedeninin Pençşir Vadisi’nde Taliban’ın ilerlemesi olarak yorumlayanlar var ama aynı zamanda, iddia edildiği gibi bir ilerleme sağlanamadığı da söyleniyor. Haberlere bakınca Taliban’ın Pençşir Vadisi’nde birkaç noktayı ele geçirdiği görülüyor ama burada benim yerel kaynaklardan aldığım bilgi bunu yalanlıyor. İnsanların kapılarının önünde gördüklerini yazmaları nedeniyle Twitter’da gördüklerime daha çok güveniyorum. Ben de büyük bir ana caddenin üzerinde oturuyorum. Olayların pek çoğu da burada gerçekleşiyor” diye konuştu.

İnsanlar kaybediliyor

Ülkeden kaçmak için daha önce uluslararası güçlerin denetiminde olan havaalanına artık kimsenin gidemediğini belirten Alimi, “Daha önce havaalanına gidip ülkeden çıkmaya çalıştım. Biliyorsunuz orda bir IŞİD bombalaması yaşandı ve ben de oradaydım. Ondan sonra tekrar gitmeye cesaret edemedim. Ama giden arkadaşlarım oldu. Artık oraya giden Afganistan vatandaşlarını tutukluyorlar. Gelen bilgiye göre bu insanlar karakola ya da hapishaneye götürülmüyor, kaybediliyor. Herhangi bir kayıt tutulmuyor. Şu an kaç kişi kayıp ve nerede tutuluyorlar, hayattalar mı bilmiyoruz” dedi.  Yardım çağrısı

Kendi durumuna dair de bilgiler paylaşan Alimi, “Nereye gidebilirim ne yapabilirim bilmiyorum” diyerek, uluslararası basın kuruluşlarından destek istedi. 3 yıl önce Taliban’ın yerini tespit ettiğini ve evini taşımak zorunda kaldığını anlatan Alimi, 13 kişilik ailesiyle birlikte sürekli yer değiştirdiğini söyledi ve Türkiye’den vize talebinde bulundu.

“Burada kalırsak hepimiz öldürüleceğiz” diyen Alimi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki dost kurumlara ve meslektaşlarıma çağrımdır, Ben Mariam Alimi, şu anda Afganistan’da dehşet verici ve gittikçe de daha da kötüleşen günler geçiriyoruz. Son yirmi senedir foto muhabir olarak çalışıyorum. Ulusal ve uluslararası pek çok ajansta emek verdim. Bu durum beni ve ailemi çok ciddi bir risk altına soktu. Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden çok uzun zaman öncesinden beri bu teröristler tarafından tehdit ediliyorum. İki erkek kardeşim, onların eşleri ve çocukları benim yanımda. Şu anda bu ülkede eğitim diye bir şey yok. Çocukları okula gönderemiyoruz, okul yok. Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Afganistan’dan çıkabileceğime dair umudumu tamamen yitirdim. Lütfen bu ülkeden ailemi de alıp çıkabilmem için yapabileceğiniz bir şey varsa yapın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir