Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Herkes için konut

Demokratik İşçi Federasyonu ( DİDF), yüksek kiralara ve göçmenlerin bazi semtlerden kovulmlarına karşı, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlen mitinge katlim cağrısı yaptı

DİDF imzasyla yaplan yazlı açıklamada, şu ifadeler yer aliyor:

“Yüksek kiralara ve semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım!
İster Frankfurt, Dresden, Münih, isterse de Leipzig, Hamburg ya da Köln olsun kiralar her yerde yükselmeye devam ediyor. Küçük şehirlerde de durum büyük şehirlerden farklı değil. Her yerde insanlar astronomik kiralarla, zorla tahliyelerle karşı karşıyalar ya da oturacak ev bulamıyorlar. Kirası uygun olan evlerin sayısı azaldıkça sokakta yaşamak zorunda kalan insanların sayısı da artıyor. Fahiş kiraların olağan hale gelmesi düşük gelirlileri, yalnız başına çocuk yetiştiren ebeveynleri, mültecileri, ırkçılık ve ayrımcılık mağdurlarını, emeklileri, engelli insanları ve genç aileleri yani nicelerimizi çok daha ağır bir şekilde etkiliyor.
Ve durum gittikçe ağırlaşıyor: Korona salgınından dolayı insanlar işlerini kaybetti ve kısa süreli çalışmak zorunda kaldı. Ücretler mütemadiyen yerinde saydığı ve gelir kayıpları yaşandığı halde kiralar bunlara hiç aldırılmaksızın artmaya devam ediyor. Sayısız insan giderek gelirlerinin büyük bölümünü aşırı yüksek kiralara ayırmak zorunda kaldıkları için ellerinde yaşamlarını sürdürmek için pek bir şey kalmıyor. Bizim talebimiz: Ücretler artsın, kiralar düşsün!
Astronomik kiralar doğanın kanunu değildir; astronomik kiralar rantı her insanın sahip olduğu uygun ve ödenebilir barınma hakkının üzerinde tutan yanlış konut politikasının sonucudur. Politikayı rant belirliyor: Konutlar borsalarda spekülasyon malzemesi yapılıyor. Vonovia ve Deutsche Wohnen adlı konut şirketlerinin birleşmesiyle şu anda Avrupa’nın en büyük gayrı menkul tekeli oluşuyor. Ancak biz şunu biliyoruz: Barınma bir insan hakkıdır, ticari bir meta değildir.
Bizler birçok şehirde mağduruz ve öfkeliyiz. Aynı zamanda bizler var olan koşulları birlikte değiştirebileceğimizden eminiz! İnsanlar yıllardır yükselen kiralara, semtlerinden kovulmaya ve zorla tahliyelere karşı bir araya gelerek örgütleniyor.
11 Eylül 2021 tarihinde kiracı inisiyatifleri ve dernekleri, kentsel siyasi gruplar, sendikalar ve konfederasyonlar sokağa çıkıyorlar. Hedefleri ve talepleri ülke çapındaki çoğunlukla dayanışma göstererek Federal Hükümet’in gelecekteki kira ve barınma politikasında radikal bir dönüşüm yaratmak.
Konularımız çeşitli ancak talebimiz bir: Herkes için konut! Yüksek kiralara ve semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım.
Siz de katılın! Siz de başkalarını yürüyüşe katılmaya çağırın! #Mietendemo21 #M Mietendemo #btw21 #wohnenfüralle
Hepimiz için öncelikli olan yürüyüşe katılanların sağlıdır. Salgınla ilgili gelişmeleri dikkatle izliyoruz ve koşulların olası bir şekilde kötüleşmesi durumunda planlarımızı buna göre değiştirmeye hazırlıklıyız. Sizi ve diğer yürüyüşe katılmak isteyenleri bu sayfada olası değişikliler konusunda bilgilendireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir