Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de 86.adalet nöbeti tutuldu

Dayanışma’nın Sesi Derneği’nin Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirdiği 86. Adalet Nöbetinde, Türkiye’de iki ay önce tutuklanan ve Kayseri hapishanesinde bulunan Alman vatandaşı Mahmut Güneş’in durumuna dikkat çekti.

Almanya’nın Köln kentinde tutuklu gazeteciler ve siyasi tutuklu Alman vatandaşları ile dayanışma çalışması yürüten Dayanışma’nın Sesi Derneği, 86. Adalet Nöbet eylemini düzenledi. Eyleme Mahmut Güneş’in ailesi ve dostları, Köln Belediye Meclisi üyesi Jörg Detjen, SPD Köln Milletvekilli adayı Sanae Abdi ile Bochum kentinden Yeşillerden Belediye Meclis üyesi Anna di Bari’de katıldı. Tren İstasyonu önündeki Dom Meydanı’nda gerçekleştirilen dayanışma nöbetinde, Nisan ile Temmuz ayları arasında Köln ve çevresinde yaşayan 8 vatandaşın geri dönebildiğini sevincini yaşarken, Ağustos ayında Türkiye girişinde tutuklanan ve Kayseri hapishanesine koyulan Mahmut Güneş ve Köln’den 3 Alman vatandaşın Ağustos ayından itibaren ”yurtdışı yasağı” nedeniyle geri dönemediğini duyurdu.

Eylemde ilk sözü Köln Belediye Meclis üyesi Jörg Detjen aldı. Detjen, ”Almanya başta olmak üzere AB ülkelerinden Türkiye ile kirli işbirliği içinde olduklarını ve bunu en son Afghanistan’da gelişmelerde hep birlikte gördük” dedi.

Köln’den SPD’den Milletvekilli adayı olan Sanae Abdi ise, ”Türkiye’de rehin kalan vatandaşlarımız ile dayanışma içindeyiz, geri getirmek için elimizden geçeni yapmaya çalışacağım” dedi.

Türkiye’ye girişinden sonra tutuklanan Mahmut Güneş’in durumuna dikkat çeken Yeşiller partisinden Bochum Belediye Meclis üyesi olan Anna di Bari ise, ”Mahmut Güneş yaklaşık 2 aydır Türkiye’de hapishanede bulunuyor ve halen hakkında iddianame hazır değil, henüz neyle suçlandığını bile belli değil. Bu konuda alman hükümetini ve dışişler bakanlığına göreve çağrıyorum” dedi.

Eylem’de ayrıca Mart 2018’den tutuklu bulunan alman vatandaşı Patrick Kraicker ve İran’da 10 yıl hapis cezası alan Nahid Taghavi’nin durumuna dikkat çekildi, hasta tutsak İsmail Yılmaz, Erdener Demirel ile HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş’ın resimleri de taşındı.

Dayanışma’nın Sesi Derneği 9-11 Eylül arası düzenlediği 2.Dayanışma Festival’ın progamına çağrı yaptı. Mülheim Semtinde bulunan Kulturbunker’de 14 ile 18 arası Adil Okay ve görülmüştür.org tarafından hazırlanan ”50 Fotograf – 50 mahpus” sergisi açılıyor ve akşam 19’da ise Adil Okay, Ali Mitil ile Kazım Gündoğan ile söyleşi düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir