Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ESP’ye yönelik operasyonlara karşı Ankara’da basın toplantısı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Ankara İl Örgütü, Ankara merkezli gözaltı saldırısına ilişkin İHD Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Murat Çepni, Kemal Peköz, Şevin Coşkun Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, BMG bileşenleri, DAF, Yeni Demokrasi, BDSP ve ÖTSP katıldı.

Basın açıklamasını okuyan ESP MYK üyesi Çiçek Otlu, “Faşist saray rejimi 10 Eylül sabahı partimize yönelik yeni bir polis operasyonu daha gerçekleştirdi. Ankara İl Başkanımız Mehmet Ali Tosun, SGDF MYK üyesi Şükran Yaren Tuncer, HDK Genel Meclis üyesi Gökçe Otlu, Ankara Tıp Öğrenci Kolu’ndan Şirvan Çeliker, Barış Akademisyenleri Sibel Bekiroğlu ile Mehmet Mutlu’nun aralarında olduğu çok sayıda sosyalist gözaltına alındı” dedi.

Ankara merkezli 6 kentte gerçekleştirilen operasyonda şimdiye kadar 18 sosyalistin gözaltına alındığını kaydeden Otlu, 3 gündür gözaltında tutulan sosyalistler için 4 günlük ek gözaltı süresi verildiğini söyledi.

HDP Mv. Tülay Hatimoğulları: ‘Faşizme karşı mücadele bitmeyecek’

İktidarın kendine karşı mücadele eden bütün örgütlü güçleri hedef haline getirmiş olduğunu söyleyen HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “İktidar operasyonlarla, gözaltılarla, tutuklamalarla kendi faşist iktidarını daha çok tahkim etmeyi hedefliyor. Gözaltıların derhal serbest bırakılmasını, adeta işkenceye dönüştürülmüş olan bu operasyonların bir an önce bitirilmesini talep ediyoruz” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz: ‘İktidarın talimatı’

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, operasyonun iktidarın talimatıyla yapıldığını dile getirerek, “Buradan bu iktidarın bir meşruiyetinin kalmadığı, sadece savaş ve cezaevi politikalarıyla kendini ayakta tuttuğu bir gerçeklikle karşı karşıyadır. Haklı olan demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan için mücadele yürütenlerdir. DBP olarak ESP’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor ve sonuna kadar mücadeleyi yükseltme sözü veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren: ‘Zafere kadar direneceğiz’

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ise “Saldırılar karşısında diz çökmeyeceğiz. Zafere kadar direneceğiz. Faşizmin hiçbir zulmü bizi durduramaz. Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir