Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Prof. Dr. Melike Elif Teker

-Feza Tiryaki-

Bu hafta yine genç bir kadın bilim insanımızın başarısından bahsedeceğim size. Prof. Dr. Melike Elif Teker’den…

Muş’un depremle hatırlanan Varto İlçesi Güzelkent köyü nüfusuna kayıtlı olan Prof. Teker, İstanbul Şişli Çağlayan Lisesi’nde okumuş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden mezun olmuş, daha sonra ise Biruni Üniversitesinde görev yapmış ve günümüzde ise özel bir hastanede Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmekte olan bir bilim değerimiz.

Doktorasını Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Melike Elif Teker’in bu hafta köşemize konu olma sebebi ise elde ettiği büyük başarı.

Prof. Dr. Melike Elif Teker,2018 yılında 96 ülkeden 5 bin 965 kalp damar uzmanının katıldığı dünya çapındaki bir yarışmada birinciliği yurdumuza taşıyan isim oldu. Kendisi, Uluslararası Standartlar ve Derecelendirmeler Ajansı tarafından tanınan günümüzde Modern Aortik Koarktasyonun duayeni olarak tanınmakta.

“Aort Coarctation”, modern kardiyolojinin babası olarak kabul ediliyor.

Şah damarındaki değişkenlikleri ve analizleri değerlendiren Prof. Teker, bu alanda kazandığı ödülle ilgili şunları söylemişti olanca mütevazılığı ile o tarihte:

“Ödülün amacı, Dünya şampiyonası ile dünyadaki parlak bilim insanlarını ve akademisyenleri belirlemekti. Dünya Şampiyonası, Uluslararası Standartlar ve Derecelendirmeler Ajansı tarafından uluslararası düzeyde düzenlenmekte ve Aort Coarctation’daki bilimsel bilginin ilerlemesinde hayati bir rol oynamaktadır. Aortic Coarctation’daki Dünya Şampiyonası-2018, olağanüstü uluslararası katkıları kabul eder ve uluslararası değerli rekabete dayanarak seçilir. Bu yıl bizim uzun yıllardır yaptığımız çalışmamız ödüle layık görüldü.”

Bu köşede daha öncede Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu ve Canan Dağdeviren’den de  bahsettik.

Türk kadın bilim insanlarının bu başarıları; saçma diziler, çarpık ilişkiler ve manasız yarışmalardan fırsat bulamayan ulusal basın ve yayın organlarında yeterince yer almasa da hepsi ülkemizin gurur kaynağıdır.

İlimizin ve ülkemizin genç kızları; idolünüz, magazin dünyası ya da dizilerdeki “yıldızlar”dan önce bu kadın bilim insanlarımız olsun.

Çalışırsanız sizde başarırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir