Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kayyum rektör Naci İnci öğrencilerini isim isim polise ihbar etti: 2 öğrenci tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri nedeniyle dün okulda gözaltına alınan ve tutuklamaya sevk edilen öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin tek tek öğrencilerin ismini vermesi ve şikayetçi olması nedeniyle gözaltına alındıkları ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gözaltına alınan ve emniyetteki işlemleri tamamlanan 7 öğrenci bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

2 öğrenci nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı.

Savcılıkta ifadeleri alınan öğrencilerden 3’ü tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer üniversitelilerin ise adli kontrol kararı ile serbest bırakılması istendi.
Yaşanan gözaltının sebebinin, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin tek tek protestoya katılan üniversitelilerin isimlerini Emniyet’e vermesi olduğu öğrenildi.
İnci, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolarla ilgili 14 üniversite öğrencisi hakkında tehdit, hakaret, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından ihbarda bulundu.

Dilekçede, öğrencilerin, üniversite yönetiminin onur, şeref ve saygınlığını ihlal ettiğini savunan İnci, “Kayyuma geçit yok”, “Kayyuma nakka” pankartlarını belirtilen suçlara delil olarak gösterdi.

Şikayet dilekçesinde, İnci’nin makam aracının önünün kesildiği ve kendisine hakaret edildiği iddia edilirken savcılığa, öğrencileri bu suçlardan cezalandırmak için kamu davası açılması talep edildi.

2 öğrenci nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı.

İşte Rektör İnci’nin öğrencilerin isimlerini verdiği ve cezalandırılmalarını talep ettiği dilekçenin tamamı:

Kaynak: Gerçek Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.