Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

EŞİK, Siyasi Partilere Çözüm İçin 5 Acil Talep Sundu

Eşitlik İçin Kadın Platformu, kadınlara ve kazanımlarına yönelik saldırılara karşı ortak mücadele hattının örülmesi için siyasi partilerle görüşüp 5 acil talep sundu. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yeni yasama yılında parlamentoyu ve siyasi partileri mercek altına alarak genel başkan ve yönetim organlarıyla görüş alışverişi ve iş birliği halinde kadın politikalarının güçlendirilmesi için görüşmelere başladı.
12 Ekim’de görüşmelere başlayan EŞİK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile partinin Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kadın Partisi Genel Başkanı Benal Yazgan, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros ile bir dizi görüşmeler yaptığını yazılı açıklama ile duyurdu.
Aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) gibi emek ve meslek örgütlerinin kadın birimlerinin temsilcilerinin de bulunduğu EŞİK bileşeni kadın örgütlerinden katılımcılar, görüşmelerde yer alıyor.
Kaygılar anlatıldı
EŞİK, parti temsilcileriyle yapılan görüşmelerde kadın kazanımlarından hiçbir noktada geri adım atmama yönündeki kararlılıklarını net şekilde ortaya koyduklarını belirtti.
Platrofm, olası tehditleri, yakın dönemde Meclis gündemine getirilebilecek 5. yargı “reform” paketi gibi düzenlemelerle, kadın haklarını tırpanlamaya dönük bütün ihtimalleri aktararak muhalefet partilerinin bu konuda dikkatli uyanık olmaya, mücadeleyi ortaklaştırmaya ve birlikte güçlenmeye davet etti.
Olası saldırı ve tehditler
EŞİK, çocuk istismarcılarına af girişimleri, boşanan kadının yoksulluk nafakasının sınırlandırılması, 6284 sayılı şiddet yasasının budanması, “çocuk haczi” adı altında kadınların velayet hakkının sınırlanması ve can güvenliklerinin tehdit edilmesi, kadının soyadı hakkına muhtemel yeni saldırılar, illerde kurulması düşünülen “sulh komisyonları”nın hukuk devleti ve laiklik ilkelerini ihlalin yanı sıra kadına karşı şiddet konusunda arabuluculuk, uzlaştırma yasağına da aykırı olacağı örneklere dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.