Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF, kazanmaya devam ediyor

– Aydın Safak / Viyana

Cesaretin varsaAldığın yeni isminle,İslam Alevi Toplumu adı ile imzalarınızı atsanıza yada Önce Merkezi binanızın girişine astığın İslam Alevi Toplumu tabelasını neden indirdin. O tabelanın yeri dernegin  duvarına degil, dışında görmek istiyoruz.  Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) kuruluşundan  bu yana, Alevi örgütlenmesi ve yol yürüyüşünü sürdürürken, bir çok engebe ve asimilasyon çarkını başlatan devlet güdümlü sözde ”Avusturya Alevi İslam Toplumu”  düşmanca saldırısını alenen sürdürmektedir.

”İslam Alevi Toplumu” adını bile kullanmakta tereddüt eden bu akım, AABF ve Bağlı üye dernekleri hakında yaklaşık 10  sikayet davası açmişlardı. Bu Mahkemelerin tümünü kaybettiler. Bu kez de, ”Alevi İsmini” patentleyen ”İslam Alevi teşkilatına” karşı, AABF nin açtığı davanın duruşması 1 Ekim’de 2021 tarihin de görüldü. Bu dava açılmadan önce AABF ve üye derneklerine gelen tebligatta, Alevi ismi kullanma hakkı bize aittir yani ”İslam Alevi Teşkilatına.” Eger bu ismi kullanmak istiyorsanız bize yani, ”İslam Alevi teşkilatına” patent ücreti ödiyeceksiniz. Aksi taktirde Alevi ismi kullanmanız durumunda hakınızda yasal  işlem yapılacağı tebliginde bulunmuşlardı.. 

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), buna karşı açtığı davanın ilk duruşması Ekim’de Viyana’da görüldü. Mahkeme de yapılan savunmada Alevi isminin tüm Alevilere ait olduğunu, Alevi isminin patentleyemiyecegini dile getirildi.  Mahkemeye AABF’ ye bağlı  olan  İnnsburck, Salzburg, Graz, St.Pölten, Wiener Neusdadt, Wels, Linz ve Viyana AKM’ lerden oldukça bir kitlesel katılım oldu. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF),  Genel Başkanı sayın Özgür Turak’ta durşmada hazır bulundu. Saat 10’da başlayan duruşmaya AABF’den güçlü katılım sağlanırken,”İslam Alevi Teşkilatı’ndan sadece Avukatları ve temsilen bir kişi katıldı.  Mahkeme hakimi, dosyalarlarla ilgili önce Avukatlara, ardından taraflara söz hakkı vererek, davanın kararını  taraflara yazılı olarak bildirecegini belirterek duruşmayı bitirdi.

Buna benzer  AABF ye karşı bir çok dava açılmıştı. Örnegin, Avusturya genelinde, her kim Cem yada kültürel etkinlik düzenlerse ”İslam Alevi teşkilatında izin almaları gerektedir” diye, tüm AABF  ve üye derneklerine mektup göndermişlerdi. AABF ve üye dernekleri bunları dinlemiyerek  Cemlerini ve  kültürel etkinliklerine devam ettiler.  ” İslam Alevi teşkilatı ” yerinde dururmuyor. Yine AABF yi mahkemeye verdiler ve sonuç olarak bundan da muafak olamadıları. olamadılar.  AABF ve üye derneklerini kapatma davası bile açtılar. Yine kaybettiler. Kaybettikleri yaklaşık 10 dava AABF ve üye derneklerinedir.. 3 tane de St Pölten Cemevi hakında. Hepsi  hüsranla sonuçlanan davalar…

Sonuç olarak, açılan bunça davaların bir de maddi kisvesi vardır. Halkın paralarını üdügü belirsiz kişilerin AABF  ve üye derneklerine karşı kirli uğraşları kime ne faydası oldu. Kimlere hizmet ediyorlar. Bunlar neden kendi işimlerini kullanmak istemediklerinide anlamış degiliz.Viyana’da merkezi binalarının girişine astıkları ”İslam Alevi Toplumu” tabelasını neden söktüklerini ve derneğin içine astıklarıda muamma.  Siz isim konusunda başvurup yeni isminiz olan ”İslam Alevi Toplumu” ismini almadınız mı? Neden çekiniyorsunuz, korkunuz kimden?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir