Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Bileşeni St Pölten AKM nin Gurur günü

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Üye bileşeni St Pölten Alevi Kültür Merkezi mülkiyeti ile kendilerine ait yeni yerlerinin açılışı görkemli kalabalık kitlenin katılımı ile 31 10 2021 tarihinde gece ile taçlandırıldı.

Moderatörlügünü Alattin Şahan ın yaptığı açılışta,  Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Özgür Turak, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Örgütlenme sorumlu, aynı zamanda Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Onursal  Başkanı Mehmet Ali Çankaya, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu kurucusu ve onursal genel başkanı Turgut Öker, CHP Bursa Milletvekili Orhan  Sarıbal ve HDP İstanbul Millet vekili Zeynel Özen katıldılar.

Ayrıca davetliler arasında, St Pölten Belediye Başkanı Matthias Stadler, Potendorf Kilisesi Papazı Dr. Sabinus İweadighi ve her zaman St Pölten örgütlenmesinde ve çalışmalarında yardımlarını esirgemeyip yanlarında olan, St Pölten Belediye encümen üyesi sayın Ali Fırat ta davetliler arasındaydılar.

Tarihe altın harflerle kazınan ve emek verilen, her koşulda anlamlı yol yürüyenlerini yanlız bırakmayan Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) üye bileşenlerinden Graz,  Wiener Neusdat,  Viyana, Linz, Wels, Kufştein, Salzburg, Steyr, Jenbach, İnnsburck, İmst, Perk, Vorarlberg  AKM temsilcileri ve inanç kurullarından katılım ve birlik mesajları ile açılış gecesine renk kattılar.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) İnanç Kurulu Başkanı Sayın Haydar Bilgin, Ana Zekiye Bilgin, Avusturya Alevi Kadınlar Birligi Genel başkanı Ülker Koç, Avusturya AGT den katılım oldu.

Türküleri ile sevenleri coşturan Metin Karataş, Taner Özdemir, Gülüstan Keleş ve yerel sanatçılar geceye ayrı renk kattılar. Katılan sanatçı arkadaşlar da yaptığı konuşmalarda, burada yani son dönemler de sıkça adını duyduğumuz-ve buradaki arkadaşlarımıza yapılan haksız durumu biliyor, ve aranızda olmayıda onur duyduklarını ifade ettiler.

Açılış Gecesi, Ana Zekiye Bilgin, Dede Haydar Bilgin, St Pölten Dedesi Ali Akbaba, Viyana AKM dedesi Mehmet Gazi, Yusuf Can- Linz, Perk, İnnsburck, Wels AKM dedeleri ile birlikte Cerağ uyandırılarak gülbenglerle geceye başlandı.

Avusturya Alevi Birlikleri Federsyonu (AABF) Bileşeni, St Pölten Alevi Kültür Merkezi adına Başkan Ali Çimen ve Genel sekreter Ali Gül birlikte kürsüye gelerek yaptıkları kısa konuşmalarında, Bugün burada haklı gururumuz olan ve bedeller verilerek inşa ettigimiz bu nacizane yerimizde, güzel dostlarımızın bizleri yanlız bırakmadıkları için muazam bir tablo ile karşı karşıyayız.

Yıllarca Emek verdigimiz eski Cem evimizden kayyum vari devlet güdümlü ne üdügü belirsizlerin karalama ve ucube vari yanlış yalan söylemleri ile oradan atıldık. Bütün bunca haksızlıklara karşın dostlarımız hiç bir zaman bizleri yanlız bırakmıyarak o günlerde olduğu gibi, bügünde yanlız olmadığımızı göstermiş olduğunuz dayanışmacı ruhunuzu ve güzelliginizi selamlıyor ve ayrı ayrı, Türkiyeden aramıza katılan destek sunan millet vekillerine, yine gecemize destek amaçlı renk katan sanatçı dostlarımıza,(tek tek isimleri okunarak) Avusturya da başta federayonumuza, kardeş derneklerimize, inanç, kadınlar ve hençligimize, belediye başkanımıza kısacası, mutfakta çalışan emekçi arkadaşlarımıza, görev alan canlarımıza her kese teşekkür ediyorum dedi.

Zor bir süreçten geçtik. İslam Alevilerin ayrımcı gizli planlar uygularak, üyelerin haberi olmadan kendisi gibi düşünen yk üyeleri ile birlikte gizli toplantılarla gizliden üye yaparak çoğunluğu elinde bulundurarak bizleri ihraç etmişlerdir. Alevi  duruşuna ve inancına uymayan ve bizleri yaralayan kadın yoldaşlarımıza edep ve erkana uygunsuz davranmakla suçlamaları en yaralacı ve bir o kadarda Alevilik yerle bir edilmiştir.

Ama bütün bunlara rağmen Alevice duruşumuzu taçlandırmak, yola yoldaş taraftarlarımızla kenetlenerek yer aramaya koyulduk. İşte gördügünüz gibi bundan beş ay önce bu yeri bulduk. Mülkiyetini aldık onarımını yaparak sizlere bugün güzel ortamla birlikte dostlarımızla bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Huzurlarınızda tüm üye yoldaşlarımıza, emek veren her kese teşekkür ediyoruz. Bizleri yanlız bırakmadığınız için tekrer teşekkür ediyoruz diyerek alkışlar arasında yerlerine geçtiler.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Özgür Turak yaptığı kısa konuşması ile şu cümlelere yer verdi: ”Her zaman birligimiz içerisinde güçlü destek sağlayan, federasyonumuzun bileşeni görevini laiki ile yerine getiren, emek veren, edel ödeyen siz degerli canları yeni yerinizle birlikte daha da güçlü olacağı inancı ile birligimiz daim olsun. Bundan böyle eskiye dönerek görev yapmıyacağız. Yolumuza ve güçlü birligimizle kenetlenerek yola yoldaş azmimizle çalışmalarımıza bakacağız. Bu vesile ile bu anlamlı günde mülkiyeti ile birlikte toplumumuza kazandırdığınız bu yer hayırlı olsun. Emek veren tüm canlarımızı kutluyorum”dedi.

CHP Bursa Millet Vekili Orhan Sarıbal, HDP İstanbul Millet vekili Zeynel Özen, St Pölten Belediye Başkanı, ve Kilise temsilcisi de kısa dayanışmacı konuşmaları ile geceye renk katarak hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

AABF İnanç Kurulu adına Haydar Bilgin. St.Pölten dernek dedesi Ali Akbaba, ve AAKB adına Ülker Koç kısa konuşmaları ile dayanışma ruhunu bizlerle taçlandırmak ve birligimize güç katmak onure duruşunuzu selamlıyor ve teşekkür ediyoruz dediler. Özellikle kadınlar birligi adına konuşan Ülker koç, İslamcı Alevilerin özellikle biz kadınları o dernekten atılma gerekçesini, edepe  uygunsuz davranışımızdan ötürü atıldığımızın cevabını aldığımızda şoke olduk. Yani kadına bakış açıları demek kı anlayış yoksunu içerisinde ve cıkmazlarda olduğunun kanıtını gösterdiler.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Onursal Başkanı ve AABK Örgütlenme Sorumlu Mehmet Ali Çankaya, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker sahneye gelerek kısa konuşmaları yaptılar. Turgut Öker konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:  ‘‘Bugün bulunduğumuz bu alanı mülkiyeti ile birlikte Alevi toplumumuza kazandıran, emek veren, bedel ödeyen tüm yola yoldaş siz yürekli dostlarımızı kutluyoruz. yeni yeriniz yola hizmetin, sergilediginiz duruşun abidesi olsun. Hepinizi kutluyoruz. Yıllarca emek verdiginiz, gecenizi gündüzünüzü alın terinizi bir çırpıda elinizde alarak ihaneti ve onursuzluğu kendilerine rehper edinmiş kişiliksizleri kınıyoruz. St Pölten Cem evinin 2000 binli yıllar da temeli atıldığında, şu an ki yönetimde bulunan ve başkanı olan şahsiyet o dönemde yoktu. Ayrı dünyaların cenderesinde gece hayatlarını sürdürüyorlardı. Onların asla ve asla o dernege hiç bir yararı olmadığı gibi zararları olmuştur” dediler.

AABK Örgütlenme Sorumlu Mehmet Ali Çankaya yaptığı kısa konuşmada, iunları ifade etti:” Avusturya devleti onlara İslami şemsiyesi ünvanını vermiştir. Şimdi ise kalkmışlar Avurtuya Alevi hareketine dikta vari baskılar ve uygulamalarıyla karşı karşıya kaldık. Neymiş, Alevi rüeterleri ve kültürel etkinlikler iznimiz dışında kimse yerine getiremez. Alevilik patenti bizimdir. Bizim dışımızda kimse kullanamaz. İslam Alevi Toplumu dışında, İsmi Alevi olan tüm derneklerin kapanması olayı ile karşı karşıya bırakıldık. Mahkeme üzerine Mahkeme açtılar. Peki bütün bunlar olurken kazananı kim oldu. Kaybeden kendileri oldu. AABF ve üye derneklerine karşı, 10 mahkemeyi kaybettiler. Bunun bir de maddi kisvesi vardır.  Kimin parasını böyle kulanıyorlar. Arkadaşlarımız ve dedelerimiz analarımız Avusturya yüksek mahkemesine şikayet ederek, bunlar teröristirler.” dedi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Metin Karataş, Taner Özdemir, Gülüstan keleş ve mahali sanatçıların söyledikleri parçalarla kitleyi coşturdular. Halay ve zılgıtların ardında St Pölten bileşenleri adına Alişan Bakır Kürsüye gelerek kısa kapanış konuşması ile, Açılışımıza bizimle birlikte olan,omuz veren, Başkanlarımıza, Kurumlarımıza, sanatçılarımıza. Ve Sahnede görünmeyen emek veren görevlilerimize ve Mutfakta çalışan emek degerlerimize, kadınlara yüregi bugün burada bizimle birlikte olan her kese teşekkür etti. Pandemi süreci ile birlikte kurallara uyularak, Polislerin teşekkür mesajı kitleye duyuruldu. Gece birlik, mücadele azmi ile alkışlarla son buldu.

Aydın Safak / St.Pölten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.