Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kılıçdaroğlu: “Kanal İstanbul ihalesini alan, çok büyük bedeller ödeyecektir”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kanal İstanbul ihalesini kimse almayacak. Eğer ihaleyi alan olursa çok ağır bedeller ödeyecek” dedi. 

İstanbul İklim Vizyonu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle tanıtıldı. İBB’nin iklim kriziyle mücadele yol haritası İstanbul İklim Vizyonu ve Revize İklim Eylem Planı’nı, Müze Gazhane’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı.

Açıklamasında Kanal İstanbul Projesi’ne tepki gösteren İmamoğlu, “Beton Kanal yaşama düşman. Başlı başına iklim tehdidi olan Beton Kanal iklim krizini arttırmakla kalmayacak, alınan önlemleri de etkisiz hale getirecektir” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası taahhütlerine uygun olarak, çok daha kapsamlı ve somut hedefler tanımlayan bir plan hazırladık” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: “İstanbul dayanıklı bir kent olacak. Metro hatlarımızın uzunluğunu 630 kilometreye çıkartma hedefi koyduk. Park-et – devam et alanlarını genişletiyor, vatandaşlarımızı toplu taşımaya yönlendirme adımlarımızı daha da hızlı hale getiriyoruz. Bisiklet yollarını 650 kilometreye çıkartıyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Kanal İstanbul Projesi’ne tepki gösterdi.

“Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse almayacak” diyen Kılıçdaroğlu, “Alan olursa çok ağır bedeller ödeyecek. İster içeriden, ister dışarıdan, bu coğrafyaya ihanet etmek üzere açılan ihaleyi birisi alıyorsa ve iklim krizinin bu kadar yaygın olarak konuşulduğu dünyada siz hâlâ İstanbul’a ihanet etmeye devam edecekseniz ve bunun ihalesi açılacaksa ihaleye giren ağır bedeller ödeyecektir. Bunu herkesin bilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.