Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gençlik örgütleri İstanbul ve Ankara’da YÖK’ü protesto etti

İstanbul – Gençlik Örgütleri, Yüksek Öğretim Kurumu’nu (YÖK) Beyazıt’ta bulunan İstanbul Üniversitesi önünde protesto etti.

YÖK’ün 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin bir ürünü olduğunu ifade eden Gençlik Örgütleri, YÖK’ün kurulmasıyla üniversitelerin asıl işlevinden koparılarak üniversitelerin denetim altına alındığını ve bu kurumla akademik özgürlüğün kısıtlanmaya çalışıldığını vurguladı.

Eylemde, “Özgürlüğümüz ve geleceğimiz için mücadele” pankartı yer alırken, “Özgür bilim demokratik üniversite”, “Kayyımsız, parasız, özerk üniversite” dövizleri taşındı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermesi engellenen Akademisyen Feyzi Erçil, YÖK’ün, akademisyenlerin işine son veren bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, 12 Eylül 1908 Askeri Darbesi sonrasında bin 402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu çerçevesinde kamuda çalışan birçok kişinin işine son verilmesinden, Kanun Hükmünde Kararname (KYK) ile işlerine son verilen akademisyenlerin acılarına uzanan bir geçmişi olduğunu söyledi.

Gençlik örgütleri adına basın metnini okuyan Ege Can Özgür, 6 Kasım 1981’de YÖK’ün kurulduğunu hatırlattı. Özgür, her alanda YÖK’le karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “YÖK bazen önümüze konulan müfredat, bazen bizi gözetleyen bir ÖGB, bazen cinsiyetçi bir akademisyen, bazen amfideki kamera, bazen bir turnike oluyor. Ne zaman üniversite içerisinde bir faaliyet yapacak olsak, karşımıza yönetmeliklerle, engellemelerle çıkıyor. 1980 darbesinin ardından devletin üniversitelerdeki devrimci mücadeleyi sindirmek, gençliği depolitize etmek için kurduğu YÖK; öğrencilere yönelik zorbalığın, şiddetin, işkencenin ve baskının sembolüdür. ‘Kalacak yerimiz yok’ diyerek kampüsü terk etmeyen arkadaşlarımızı yerlerde sürükleyenler, üniversite içerisinde faşist çeteleri kollayanlar, CTS-CİTÖK gibi birimleri kapatarak erkek şiddetinin karşısında kadınların, LGBTİ+’ların kazanılmış haklarına saldıranlar; gökkuşağı rengine karşı nefreti örgütleyip topluluklarımızı kapatanlar; YÖK’ün temsiliyetiyle bu saldırıları gerçekleştirmektedir” dedi.

Ankara – Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde gençlik örgütlerinin YÖK’ü protesto etmek için bir araya gelmesi polis tarafından engellendi.

Gençlik örgütleri tarafından yapılmak istenen eyleme Ankara’da polis saldırısı gerçekleşti. Öğrencilerin direnerek sloganlarla yanıt verdikleri polis saldırısında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde üçünün serbest bırakıldığı geri kalanların işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.