Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Tuğluk’un avukatı ATK raporuna itiraz etti

Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik operasyonda tutuklanan Aysel Tuğluk 2016 yılından bu yana Kandıra F Tipi’nde tutsak ediliyor. Ancak Tuğluk’un sağlık durumu her gün kötüye giderken Adli Tıp Kurumu tarafından kendisine “Cezaevi şartlarında infazına devam ettirebilir” kararı verildi.

Evrensel’den Mahsum Kara’ya konuşan Tuğluk’un avukatı Serdar Çelebi Tuğluk’un geçirdiği rahatsızlığın hapishanede kalmasını imkansız kılan bir hastalık olduğunu söyleyerek, “Muhakkak dışarı çıkıp uygun şartlarda tedavi edilmesi gerekli” dedi.

“Hayattan koptu”

Tuğluk hapishanedeyken annesinin ölümünün hastalığının ilerlemesine neden olduğunu belirten Çelebi, “Yaşanan süreçten çok etkilendi. Hatta dünyayla irtibatını kesti. Günlük ihtiyaçlarını karşılamaktan bile imtina etti. Hayattan koptuğu bir süreç yaşadı kendisi” dedi.

Kocaeli Üniversitesi’nin raporu tanınmadı

Çelebi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, Tuğluk’un hastalığından kaynaklı hapishanede kalamayacağının söylendiğini hatırlattı. Ancak İstanbul Adli Tıp Kurumunun, bu raporu görmezden gelerek Tuğluk için “Bu hastalık cezaevinde kalmasına engel değildir” diyerek başka bir rapor hazırladığını dile getirdi. Çelebi,  “ATK’nin bu tür dosyalarda verdiği kararlar, onu güvenli bir kurum olmaktan çıkarmıştır” dedi.

“ATK, eksik inceleme yaptı”

ATK’nin raporuna itiraz için alternatif bir rapor aldıklarını belirten Çelebi, İstanbul Adli Tıp Kurumunun verdiği raporun ciddi çelişkiler barındırdığının ve eksik inceleme yaptığının belirlendiğini söyledi.

Çelebi, “ATK’nin hazırladığı raporun bilimsel olmadığı ve gerçeğe uygun olmadığına dair itirazlarımızla beraber tekrardan raporun hazırlanması konusunda üst kurula bir itirazda bulunduk. İtiraz sonucuna dair bize hâlâ bir dönüş yapılmadı” diye belirtti.

“ATK raporları ölüme sebep oluyor”

Hasta tutsakların hapishanede yaşadıkları sorunların çözülmediğine dikkat çeken Çelebi, “Bir değil on değil, yüzlerce örnek verilebilir. Türkiye’de ATK’nin ‘Cezaevinde kalabilir’ raporu verdiği hasta tutuklular ya içerde ölmüştür ya da son demlerinde dışarı çıkarıldıktan sonra yaşamını yitmiştir. Dolayısıyla bu konu Aysel Tuğluk şahsında Türkiye’nin bir sorunu. İktidarın yürüttüğü bir hukuk sorunudur. Asıl mesele cezaevinde kalıp kalamama meselesi değildir. Asıl mesele kendi günlük ihtiyaçlarını karşılayıp, hayatını tek başına devam ettirebilme meselesidir” ifadelerini kullandı.

10 yıllık cezayı Yargıtay onamıştı

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’a “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla verilen 10 yıllık ceza Yartgıtay tarafından 25 Şubat 2020 tarihinde onandı. Tuğluk, 2016 yılından beri tutuklu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.