Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Seyit Rıza ve yoldaşları katledilişlerinin 84  yılında Avcılar’da anıldı

Seyit Rıza ve yoldaşları katledilişlerinin  84  yılında HDP İstanbul il örgütü, ilçe teşkilâtları, HDP milletvekilleri ve MYK üyeleri tarafından Avcılar’da anıldı. AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in de katıldığı anmada, HDP İstanbul Milletvekil Zeynel Özen kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Avcılar halkını selamlayarak başlayan Özen, Seyit Rıza ve yoldaşlarının katledilmelerine ilişkin, şu ifadeleri kullandı: Değerli  Avcılar halkı hepınız saygıyla selamlıyorum. Bugün Seyit Rıza ve yoldaşlarının anmak için buradayız.

Değerli yoldaşlarım, 84 yıl önce Elazığ Buğday Meydanı’nda Kasım ayının 14- 15 bağlayan gece Seyit Rıza ve yoldaşları idam edildi. Seyit Rıza bir Kürt’tü. Bir Alevi Kızılbaştı. Bu kimliklerinden dolayı hedef alınmıştı.

Değerli yoldaşlarım,  Seyit Rıza’nın yaşı büyüktü. İdam edebilmek için yaşını küçültüler. Oğlunun yaşı 18’den küçüktü. İdam etmek için yaşını büyütüler.

Biliyorsunuz idam edilen insanlara idam gerçekleşmeden önce son istekleri sorulur. Bunu Seyit Rıza’ya da sormuşlar. Seyit Rıza, kendisinin oğlundan önce idam edilmesini istemiş. Ama ırkçı, kinci faşist anlayış ne yaptı, oğlunu Seyit Rıza’nın gözü önünde idam etti.

Seyit Rıza gördüğü tüm zalimlikler karşı, zalimlerin önünde diz çökmedi, onlara biat etmedi. İdam  giderken şu sözleri söyledi: ‘‘ Ben sizin yalan ve hillelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu. Bende süüzn önünüzde diz çökmedim buda size dert olsun.‘‘ dedi.

Zeynel  Özen, ”Değerli yoldaşlarım, Sayit Rıza ve yoldaşlarının bugün mezar yerleri bile belli değil. Seyit Rıza’yı ve yoldaşlarını saygıyla anıyorum.‘‘ diyerek konuşmasın sonlandırdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir