Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de tutsak kadınlar için adalet nöbeti düzenlendi

Almanya’nın Köln kentinde Dayanışma’nın Sesi (Stimmen der Solidaritat) derneği tarafından düzenlenen 89.adalet nöbeti tutsak kadınlar için yapıldı.

Eylemde Kasım 2016’da dokunmazlığın kaldırılmasının ardından tutuklanan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Aysel Tuğluk ve Leyla Güven, kayyumlar sonrası tutuklanan Diyarbakır Eşbaşkanı Gülten Kışanak, 18 yıldır tutuklu gazeteci Hatice Duman, geçen ay tutuklanan HDP Gençlik temsilcilerinden Sevim Akdağ ile geçen hafta tutuklanan 17 yaşındaki lise öğrenci Berfin Polat yanısıra İran’da tutuklu alman vatandaşı Nahid Taghavi yanısıra iklim aktivisti Niloufar Bayani, kadın hakları aktivisti Saba Kordafshari, Sepideh Qolian ve Atena Daemi’nın durumuna dikkat çekildi.

İRAN’DA TUTSAK KADINLAR CINSEL SALDIRI ALTINDA

Eylemde ilk konuşmayı Ekim 2020’den bu yana Evin Hapishanes’inden tutuklu bulunan Nahid Taghavi’nın kızı Mariam Claren yaptı. Claren, “Annem 14 aydır Evin hapishanesinde tutuklu bulunmakta ve 10 yıl hapis cezasına çarpıtırıldı. Ağır hasta olmasına rağmen uzun süre tek kişilik hücrede tutuldu ama annemin yanısıra çok sayıda kadın tutsak işkence cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalıyor. Yeni alman hükümeti İran’da siyasi tutsaklar için adım atacağız diyor. Onları bu adımı atmaya çağrıyorum. İran’da faşist rejim altında kadın tutsakları yanlız bırakmayalım” dedi.

SPD’li KRANZ: GÜLTEN KIŞANAK BENİM İÇİN ÖRNEKTİR

Ardından SPD’li ve Kinderhilfe Mesopotamien sözcüsü Berit Kranz bir konuşma yaptı. Kranz, “Ben burada tutuklu bulunan Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ı sizlere anlatmak istiyorum. Köln’de Mezoponya çocuklar ile yardımlaşma derneği olarak topladığımız eşyaları ve paraları Diyarbakır Belediyesine teslim etmiştik. Gülten Başkan kadınlar ve çocuklar için yaptığı çalışması ve mücadelesi benim için örnektir. Gülten Kışanak’ı yanlız bırakmayacağız. Onun yanındayız ve tutsak kadınları yanlız bırakmayacağız” dedi.

HAMİDE AKBAYIR İÇİN İMZA KAMPANYASI

Eylemde ayrıca eski Ren-Westfalya eyalet milletvekilli ve eski Köln Belediye Meclis üyesi Hamide Akbayır’ın durumuna dikkat çekildi. Eylül ayında Elazığ’da gözaltına alınmasının ardından yurtdışı yasağı ile Almanya’ya geri dönemiyor. Dayanışma’nın Sesi dün Hozan Cane, Gönül Örs, Yüksel Wessling için sokaklarda olduğu gibi Hamide için soktakta olmaya devam edecek denildi ve Hamide için başlatılan imza kampanyasına yaygınlaştırması için çağrı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir