Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri: “Bütçe Hakkı, Eşit Yurttaşlık Hakkıdır”- Video

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifine ilişkin kısa videolar hazırlıyarak, Alevilerin nasıl bir bütçe istediklerini dile getiren bir kampanya başlatılar.

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, yayınladıkları kampanya videolarındaki kısa konuşmalarda Alevilerin hak ve özgürlüklerinden yoksun bırakılmasında, kamudan dışlanmasında ve Cemevleri‘nin ibadet yeri olarak kabul edilmemesinde belirleyici bir rolü olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bütçeden 16 Milyar TL ayrılmasına karşı oldukları mesajını verdiler. Emekçilerden değil, servete ve ranta üzerinde saltanat sürdürenlerden vergi alınmasını dile getirip asgari ücretin en az net 5.200 TL olmasını talep ettiler.

 

Yol TV, Can TV, Pirha, AHA başta olmak üzere çeşitli basın – yayın kuruluşlarında bugün sabah haber olarak yayınlana kampanya videoları, Twitter ve diğer sosyal medya platforumlarında saat 16:00 da yaygın bir şekilde paylaşılarak, Alevilerin bütceye yönelik dile getirdikleri eleştirilerin ve öne sürdükleri taleplerin kamuoyuna etkin bir şekilde duyurulması hedeflenyor.

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri tarafında, “Bütçe hakkı eşit yurttaşlık hakkıdır” siyarıyla örgütlelenen kampanyanın videolarında, şu ifadeleri yer alıyor:

‘‘Kadim zamanlardan gelen ve kökleri bu coğrafyaya aşk ile bağlı olan biz Aleviler bu ülkenin eşit tutulması gereken yurttaşlarıyız.

Bizler bu ülkenin yönetimine aktif olarak katılmaya talip olan Alevileriz!

Devlet bütçesinin görüşülmekte olduğu bugünlerde, “Bütçe Hakkı, Eşit Yurttaşlık Hakkıdır” diyerek, yüzde 40’ı aşan yüksek enflasyona ve hayat pahalılığına karşı asgari ücretin önümüzdeki yıl en az net 5.200 TL olmasını talep ediyoruz. Bu yönde bütçede emekçiler lehine düzenleme yapılmasını istiyoruz.

Yüzlerce yıldır demokrasi ve barışın da en önemli unsuru olan Bütçe Hakkımızı kullanarak; bu bütçeden militarizme ve sermayeye kaynak aktarılmasına, yalnızca bir dinin ve onun mezhebinin çıkarlarını kollayan, siyasal iktidarın da payandası haline gelmiş olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na 16 Milyar TL gibi çok sayıda bakanlık ve üniversiteye ayrılan ödenekten daha fazla kaynak ayıran siyasal islamcı-otoriter-emek düşmanı bu bütçeye karşı çıkıyoruz.

Ayrıca bu bütçe için alınacak vergilerin ağırlıklı olarak halktan, emekçilerden alınmasına da karşı çıkıyor, ÖTV, KDV gibi vergilerin kaldırılmasını ve yerlerine servet vergisi ve rant vergisinin konulmasını talep ediyoruz.

Bu bütçenin alternatifi, emekten, halktan, doğadan, kadından, başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere tüm ezilen kimliklerden ve inançlardan, LGBT+’lardan ve engellilerden yana yerinden demokratik, katılımcı bir halk bütçesidir.

Bütçe hakkı eşit yurttaşlık hakkıdır!”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.