Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun yanındayız!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte  Siirt’te katıldığı ”Demokrasi Buluşması” etkinliğinde,  Cem vakfı ile mahkemelik olduğu iddia edilen Ercan Güvenç’in konuşmasında sonra yaptığı değerlendirmede, Alevilerin Avrupa’daki örgütlü güçleri olan AABK‘yi hedef almasına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) yazılı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdi.

PSAKD, ”Alevilere kin kusmak AKP’li Tayyip Erdoğan’ın fıtratında var” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, AABK’nin Avrupa ülkelerinde elde ettiği tüm Alevi kazanımlarını altına imza attığını belirterek, Aleviler arası dayanışmanın önemine dikkat çekti. 
”Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun yanındayız” vurgusunu yapıldığı PSAKD  Genel Merkezi’nin yazılı açıklamasında, şu ifadeler yer alıyor:

”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basına verdiği bir demeçte, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ nu hedef almıştır. Aynı açıklamasında, Türkiye’ de ki Alevilerin devletten destek istemediğini ifade eden Erdoğan, Avrupa örgütlülüğümüzün demokratik mücadelesi sayesinde Alman devletinin Aleviliği tanımasını sindiremediğini de itiraf etmiş oldu.

Bizim inancımızda Hz. Ali’ nin yerini sorgulamak kimsenin haddi değildir!

“Alisiz Alevilik” diye bir söyleme sarılan Tayyip Erdoğan, biz Alevileri, etrafına topladığı cemaatlerle karıştırmaması gerektiğini hala öğrenememiş. Zira bizim tarihimiz saraylara, saltanatlara ve diktatörlere karşı direnişlerle doludur.

Herhangi bir yoldaşımızı hedef göstermek tüm Alevilere meydan okumaktır.

Tayyip Erdoğan; “Karacaahmet dergâhını yıkamadım içimde uktedir..” diyen kişidir. Tayyip Erdoğan, Madımak davasının zamanaşımına uğratılmasına “hayırlı olsun” demiş, katil Ahmet Turan Kılıç’ı affetmiştir. AHİM kararlarına rağmen zorunlu din derslerini dayatan kişidir. Avrupa örgütlenmemizin kazanımlarını hazmedemeyip, sözde Alevi güzellemesi yapan Erdoğan, her zamanki gibi Alevilere karşı samimiyetsizdir, güven vermemektedir.

Cumhurbaşkanlığı yaptığı ülkede, bir tane Alevi vali, ordu komutanı, rektör, bakan yokken, tüm kamu kurumları cemaatlere teslim edilmişken, Alevilikten dem vurmak tamda akp aklıdır. 20 yıllık iktidarı döneminde her, fırsatta Alevilere yönelik nefret söylemini kullananlar, kapılarımız işaretlenirken sessiz kalanların samimiyetine elbette ki güvenmiyoruz.

Pir Sultan örgütlülüğü olarak, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ nun yanındayız.

Tüm kazanımlarının altına imza atıyoruz.”

Gülüfer Subaşı / Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.