Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ankara girişinde yolu kesilen öğrencilere polis saldırısı- Video

Barınamıyoruz Hareketi’nin Ankara’da bugün gerçekleştireceği eylem öncesi kente girmek isteyenlerin önünü polis kesti.
Yetersiz yurt imkânları ve ev kiralarındaki artışı protesto eden üniversite öğrencilerinin başlattığı Barınamıyoruz Hareketi, Ankara’daki eylem çağrıları valilik engeline takılmasına rağmen, “Asılsız, baştan savma açıklamalardan korkmuyoruz.” açıklamasını yaptı. Barınamayanlar Hareketi’nden öğrencilerin otobüsler ile Türkiye‘nin değişik illerinden Ankara’ya doğru yola çıktılar. Öğrencilerin hem hareket ettikleri şehirlerde hem de Ankara girişinde polis tarafından önleri kesildi. Polis engelene rağmen öğrencilerin bir kısmı Ankara’ya girebildi. Öğrenciler Ankara’ya girdiklerini Twitter hesabından şöyle duyurdular:

ANKARA’DAYIZ!

‘‘Bir kez de buradan haykırdık: İnsanca yaşamak istiyoruz! Kimse bizi görmezden gelmeye kalkmasın artık. Ankara’ya geleceğiz dedik ve geldik! Milyonlarız, buradayız.

Biz de Ankara Valiliği’ne ve kanunsuz emri uygulayan Ankara Emniyeti’ne sesleniyoruz: Suç işliyorsunuz! 80’den fazla öğrenciyi gözaltına alarak bu ülkede gençleri susturamazsınız! Barınamıyoruz, geçinemiyoruz, ya-şa-ya-mı-yo-ruz! #GençlereYoluAç”

Barınamayanlar Hareketi’nin Twitter hesabından“Ankara’nın girişinde durdurulduk, bizlerin, barınamayanların Ankara iline alınmayacağı talimatı verilmiş. Dün nasıl hep bir ağızdan GençlerleYürü dediysek şimdi de sizi GençlereYoluAç demeye çağırıyoruz. Geri dönmeyeceğiz! GençlereYoluAç” paylaşımını yaptı.

Otobüsten inen öğrenciler, “Bizim geri dönüşümüz yok! Ankara’ya gideceğiz, yol açılana kadar bekliyoruz. Bütün Türkiye’nin gözü kulağı barınamayan, geçinemeyen, borçlu öğrencilerden yana, biliyoruz. Ya yolu açacaksınız, ya yolu açacaksınız!” ifadesini kullandı.

 

Ankara’ya girmekte ve eylemlerini gerçekleştirmekte kararlı olan öğrencilere polis saldırdı. Çok sayıda öğrenci işkenceyle gözaltına alındı.

Gözaltına alınan öğrenci , “İzmir’den Ankara’ya gelen arkadaşlarımızdan 4’ü Ankara girişinde gözaltına alındı. Geri kalanı da otobüste rehin tutuluyor. Bizim yol arkadaşlarımıza sözümüz var; direneceğiz ve asla geri dönmeyeceğiz!” dedi.

Barınamıyoruz Hareketi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda ”10’u ağır darp edilerek olmak üzere 30’a yakın kişi gözaltına alındık. Yüzlerimize, boyunlarımıza tekmeyle vurdular, bir arkadaşımızın kolu kırıldı. Bunlarla mı bizi yolumuzdan vazgeçireceğinizi sanıyorsunuz? Yanıldığınızı göreceksiniz!” ifadelerine yer verildi.

Üniversite öğrencilerinin uğradığı polis saldırısını ve gözaltına alınma anlarını görüntüleyen Artı Gerçek muhabiri Yağmur Kaya, Nebiye Arı ve Hilal Işık gözaltı aracında tutularak haber takibi yapılması engelleniyor.

Polis saldırıları sadece Ankara’nın girişinde değil, sokaklarında da devam ediyor. Yüksel Caddesi’nde de “Barınamıyoruz, yoksulluğa hayır” diyen Üniversite öğrencileri gözaltına alındı.

Konur Sokak’ta tekrar bir araya gelen öğrenciler darp edilerek gözaltına alındı. Toplam gözaltı sayısı 90’ı geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.