Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenler TBMM anıldı

HDP’li vekiller Maraş Katliamı’nin 43 yıldönümünde, TBMM’de  basın açıklaması yaparak, katliamda hayatını kaybedenleri andı.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’inde katdığı anmada, basın açıklaması metnini HDP İstanbul Milletvekili Zeyne Özen okudu.

“Aralık ayı gerçekten de çok acıların, katliamların yaşandığı bir aydır” ifadelerinin yer aldįği açıklamanın devamında, şu ifadeler kullanıldı:

“Başta cezaevinde katledilen devrimciler, Roboski’de katledilen canlarımız, aynı zamanda, Türkiye tarihinin en karanlık, en vahşice, en barbarca bir katliamı olan Maraş olaylarının 43’üncü yıl dönümü. Ben, tüm canları saygıyla anıyorum, devirleri daim olsun diyorum.
Değerli milletvekilleri, ben Maraşlıyım, Maraş’ta doğdum, büyüdüm, ailem daha orada. Ben vicdanınıza sesleniyorum: Ailenizin fertlerinin katledilmesi, mezar yerlerinin belli olmaması ve o Maraş’ta yaşama şansı bulamamaları, her biri Türkiye’nin içinde her yere, Avrupa’ya dağılan Alevilerden bahsediyorum değerli canlar ama bugün ne yaşanıyor Maraş’ta? Biz her yıl Maraş’a gidiyoruz o canları anmak için. Devletin, iktidarın ne yaptığı biliyor musunuz? Maraş’ı bir çerçeveye, bir çembere alıyorlar, oraya kendi canlarını, insanlarını anmaya, bir karanfil bırakmaya, bir dua okumaya izin vermiyorlar.
Yine, bu yıl Maraş Valiliğinin kararı burada, iktidara sesleniyorum: 15-28 Aralık arası Maraş Valiliği her türlü etkinliği yasaklamış. Arkadaşlar, biz cemevimizde, ibadethanemizde, kaybettiğimiz canları anıyoruz, oraya gidiyoruz. Bu bir utançtır, bir ibadet merkezine insanlar gidip orada kaybettikleri için bir gülbank okuyamayacak, karanfil bırakamayacak.
Şimdi, orada doğup büyüyen biri olarak sizlerin bunu anlamasını bekliyorum, empati yapmanız gerekiyor. Şimdi, bize şu söyleniyor: “Ya, örtün üstünü, bu yarayı kaşımayın.” Biz, yara kaşımıyoruz arkadaşlar, yara kanıyor, bu yaranın tedavi edilmesi gerekiyor. Ancak yaranın kapanması yüzleşmeyle olur, o insanların acılarını paylaşmakla olur. Şu anda birkaç kişi dışında hiçbir canımızın mezar yeri belli değil. Bu iktidar, o arşivleri açmalı, o mezar yerlerini göstermeli. Bu, bir insanlık görevdir. Bırak siyasi polemikleri, Aleviliği, Sünniliği bu, bir insanlık görevidir. Maalesef yapılmıyor.
Şimdi, bu olaylarda hep şu söylenir, derler ki: “Dış güçlerin parmağı var, dış güçler yaptı.” Dış güçlerin parmağı var, arkadaşlar, doğrusunuz ama onun failleri, onu yapanların hepsi yerli ve millî yani şurada gerekçeli hüküm kararı var arkadaşlar. Burada hepsinin ismi var, hiçbir yabancı isim yok. Onun için bu olayların tekrarlanmaması, bu olayların bir daha yaşanmaması, kardeşliğin tesis edilmesi için mutlaka bununla yüzleşilmeli ve o acılar paylaşılmalı, Alevi halkından özür dilenmelidir arkadaşlar.
Diğer taraftan, yeni yeni belgeler çıkıyor. Veli Küçük, Maraşlı iş adamlarına mesaj gönderiyor, bilgi notu gönderiyor, diyor ki: “Bu hafta içinde büyük olaylar yaşanacak, orayı terk edin.” Yani hâlâ bu karanlık olayların failleri, yaşayanlar var, hiçbiri de cezasını çekmedi çünkü göstermelik cezalar verildi, Rahşan affıyla bunların hiçbiri cezasını çekmeden dışarı çıktı değerli canlar.
Şimdi, Maraş’ta katledilen canlarımız… Şunu bir defa görün arkadaşlar: Bizim Gıjık Dedemiz… Bu, 80 yaşında bir inanç önderi. Diğer taraftan, bak, çok vahşice resimler var onları göstermeyeceğim. 11 yaşındaki Ali Traş, kolu bacağı kesilerek, kazanda kaynatılarak öldürülen birisi. Diğer taraftan, bir de şeyi anlamanız için… Burada “Allah için savaşa.” bu, o zaman çekilmiş bir şeydir arkadaşlar. Diğer taraftan, Mehmet Mengücek Kara Maraş’ı kurtaran, orada katliamı önleyen bir yoldaşımız, onu da saygıyla yâd ediyorum ben.
Değerli canlar, eğer biz bunlarla yüzleşmezsek bu olaylar tekrar yaşanabilir.
“Yürü bre Hızır Paşa/Senin de çarkın kırılır/Güvendiğin padişahın/O da bir gün devrilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.