Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumlarından yeni yıl mesajı- Video

Yeni yıl mesajı yayınlayan Alevi kurum başkanları ile Alevi dedeleri, 2022’in tüm insanlık için barış, huzur ve adaletli bir yıl olmasını temenni ettiler.

Kurum başkanları ve dedeler yayınladıkları yeni yıl mesajlarında Alevileri yönelik haksızlıkların, asimilasyon, baskı ve yasak politikasının diğer yıllarda olduğu gibi 2021 yılı nıda da  devam ettiğine vurgu yaptılar. Yazılı açıklamaların yanı sıra video mesajlarda yayınlandı.

Garip Dede Dergahı Vakfı Başkanı Celal Fırat, AABK Eş  Başkanı Nevin Kamilağaoğl ve Hacı Bektaş Veli  Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez  yeni yıl dolayısıyla  video mesaj yayınladılar.

2022 yılında barışın, demokrasinin, laikliğin, adaletin, hak ve özgürlüklerin yeşereceği bir Türkiye için birlikte mücadele edeceğiz diyen Alevi kurum başkanlarının  yeni yıl mesajları söyle:  

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül :

TÜM İNSANLIĞIN; ADİL, DEMOKRATİK, EŞİT VE SAĞLIKLI BİR YAŞAMI BİRLİKTE KURACAĞI GÜNLERİN GELMESİ DİLEĞİYLE; YENİ YILINIZI KUTLUYORUM.

Aleviler yüzyıllardır yaşadıkları zulme rağmen; yolundan, ikrarından dönmeden, tüm canlıların eşit bir yaşam kurmasını hedeflemiş, mazlumun yanında zalimin karşısında durmayı sürdürmüşlerdir.

2021 yılı, yüzyıllardır yaşadığımız zor yıllardan biri oldu. Gerek ekonomik sorunlar, gerek anti demokratik uygulamalar, kadına yönelik gün geçtikçe artan şiddet ve katliamlar, hayvanların ve doğanın yaşam haklarına yapılan saldırılar ve bunların dışında tüm yaşamı etkileyen ve bitmek bilmeyen, bizleri umutsuz bırakan COVİD-19 virüsü; hepimize zor geçen iki yıl yaşattı ve maalesef etkisi artarak devam ediyor.

İnanıyorum ki; Tüm zor zamanlarda olduğu gibi, bu günleri de birlik ve mücadele ile hep birlikte atlatacağız.

Yeni yıl başta sağlık olmak üzere; umutla, başarıyla, demokratik ve eşit bir yaşamla, dayanışmayla, mutlulukla taçlansın. Hızır cümle canların yanında olsun. Bozatlı Hızır bu kara günlerden bizi kurtarsın.

Alevi Bektaşi Federasyonu olarak, diliyoruz ki; 2022 bu salgından kurtulduğumuz bir yıl olur.

Bu duygu ve temennilerimle cümle canların yeni yılını kutluyorum. Bozatlı Hızır hepimizin yar yardımcısı olsun.

Aşk ile.

Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Haydar Baki Doğan:

Yeni yılda herkesin sağlık,  huzur ve barış içerisinde yaşayacağı bir yıl dilerken aslında geçen son iki senede içerisinde yaşadığımız pandemi koşulları, sağlığın ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlattı.

Adaletin sağlanmadığı, liyakatın olmadığı, gençlerimizin her geçen gün doğdukları ülkeye yabancılaştıkları, eğitimli kesimlerin ülkeyi terketmenin yollarını aradığı, kadın cinayetlerinin rakamlardan ibaret kaldığı, çevre ve hayvan haklarının görülmediği bir toplumda geleceğe umutla bakmak her geçen gün zorlaşmakta.

Ekonomik, siyasal ve sosyal krizlerin tam ortasında adaletsizlik içerisinde yaşayan bu toplumda Alevilerin hakları da yok sayılmakta ve inkar edilmektedir.

Bizler Alevi kurumları olarak bu yeni yılda da bir yandan Alevi haklarının alınması konusunda mücadele ederken bir yandan da ülkemizi aydınlığa çıkartacak barış, kardeşlik, sevgi ve farklılıklarımızı zenginlik olarak gören bir anlayışı hakim kılmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat:

Sevgili canlar, tüm danyayı etkisi altına alan salgının bir an önce bitmesini, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu, huzurlu ve umutlarla dolu yeni bir yıl geçirmenizi dilerimi.

‘‘Yarin yanağından gayri, her yerde, her şeyde, hep beraber ” diyebilmek adına yeni  yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Bozatlı Hızır her daim yara ve yardımcınız olsun.

PİR SULTAN ABDAL  KÜLTÜR DERNEĞİ  GENEL MERKEZİ:

Biz Aleviler,2022 yılında da ırkçılığa ve şeriata karşı tüm devrimci ve demokratlarla omuz omuza olmaya devam edeceğiz.

Akp gitmeden, savaşlar bitmeden 2022’de ezilen ve ötekileştirilenler açısından değişen bir şey olmayacak.Başta Alevi halkına yönelik olmak üzere, hak ihlalleri devam edecek, özellikle Kürt politikacılar ve devrimcilere karşı baskı devam edecek,çocukların istismara uğraması meşru görülecek, kadınlar sokağa dahi çıkamayacak, işsizlik, yoksulluk ve savaş devam edecek.Yani yoksul halkların 20 yıllık kabusu devam edecek.

Çünkü AKP demek, yoksulluk açlık iflas ve yalan demektir. Doğa katliamları, ekolojik dengenin bozulması, adaletsizlik demektir. Basına sansür, siyasetçilere yasak, Kürtlere ölüm, Alevilere imha,kadınlara ölüm,hayvanlara eziyet demektir.

2022’nin biz emekçiler için güzel bir yıl olması için, tüm ötekileştirilmiş ve yoksulluğa mahkum edilenlerin, laiklik, demokrasi ve özgürlük için omuz omuza mücadele vermeleri gerekmektedir.

Biz Aleviler olarak 73 millete bir nazar ile bakmanın bilinci ve şiarıyla tüm dünya halklarının

özgür ve mutlu bir yıl geçirmelerini diliyoruz…

 Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç Yol Erkan Kurulu:

Değerli Yol Talipleri ve Sevgili Canlar,

Zor bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu zor geçen dönemde birçok acı ve keder yaşadık. Umarız tüm insanlık olarak tez zamanda bu süreci atlatır ve daha rahat bir döneme gireriz.

Yaşanılan bu zorlu süreçte her ne kadar Cemal Cemal’e yan yana gelemesek de, Avrupa Alevi örgütlülüğü olarak bu dönem içerisinde kazanımlarımız kararlılıkla devam etti.

Maalesef sağlık koşullarının elverişli olmamasından dolayı yerine getiremediğimiz Erkanlarımızın yeni senede yerine getirileceği umudu ile;

Yeni senenin başta Cümle Canlarımıza ve tüm dünya halklarına sağlık, mutluluk, sevgi ve barış getirmesini temenni ediyoruz.

2022 yılında Cem Evlerimizde, Yol Erkanlarımızı ve çalışmalarımızı siz canlarımızla sağlıklı bir birliktelik ile yapabilmeyi umuyoruz.

Hızır; darda zorda kalanların yardımcısı olsun.

Aşk ile

HOLLANDA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU:

Yeni yılın başta sağlık, başarı ve yarınlarımıza umut olması dileklerimizle. Covid-19 salgını nedeniyle hepimiz çok zor bir süreç geçirdik. Bütün temenniz 2022’de bu salgından kurtulduğumuz, tekrar etkinliklerimizde bir araya gelip ve kucaklaşmamız bir yıl olsun.

Bu duygu ve temennilerimizle herkesin yeni yılını kutluyoruz. Bozatlı Hızır hepimizin yâr ve yardımcısı olsun. “Dönen Dönsün Biz Dönmeyiz Yolumuzdan”

 AABF Başkanı Özgür Turak:

ÖYLE BİR YIL OLSUN Kİ!

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

ÖYLE BİR YIL OLSUN Kİ!

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

ÖYLE BİR YIL OLSUN Kİ!

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

ÖYLE BİR YIL OLSUN Kİ!

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikayet ölümden olsun.

[Diyarbakır’da dünyaya gelen Viyana’da Hakka yürüyen, Cahit Sıtkı Tarancı’ya hasretle, “Memleket İsterim” adlı şiiri 2022 Yılı dileklerimizin sesi olsun”

Aşk ile

FUAF Eşit Başkanları:

Kiymetli kurum başkanları ve sevgili yöneticiler; 2022 Yılı en çok arzu ettiğimiz, Sağlık, Huzur, ve Barış’ın egemen olduğu bir yıl olması dileği ile, YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

Kurumlarımızın, birlik ve beraberlik içerisinde daha güçlü, katılımcı, el ele veren, kararlı ve ısrarlı, Yol’ una bağlı, taleplerimiz doğrusunda dolu dolu her alanda mücadele edebildiğimiz bir yıl olmasını diliyoruz.

Aynı zamanda çok ihtiyacımız olan, Yol’umuzda karşılığı olmayan, bencillik, ego ve benzeri bize uymayan alışkanlıkları içimizden söküp attığımız , samimiyeti, sevgiyi, saygıyı esas kılabildiğimiz, her zamankinden daha fazla Kurumlarımızı birlik ve beraberlik çerçevesinde güçlendirebildiğimiz bir yıl olmasını dileriz.

Bütün bu içten temennilerimizle, yeni yılın siz Kurum Başkanları ve Yöneticilerimizin aile bireylerine sevgi ve mutluluk getirmesini dileriz.

YENİ YIL İYİ BİR MÜCADELE YILI OLSUN.

YENİ YILDA HIZIR CÜMLEMİZİN YAR ve YARDIMCISI OLSUN.

UNUTMAYIN CANLAR, AYNI GEMİDE HEP BERABER YOL ALIYORUZ ve BİZLERİN SORUMLULUKLARI VAR.

Aşk ile.

Rozbi DEMİR
Hakan ALCA
FUAF Eşit Başkanları

 AABF İNANÇ KURULU: YENİ YILINIZ GÜN GİBİ AYDINLIK OLSUN.

Sevgili canlar..

Acısı ile, tatlısı ile..

Bir yıl’ı daha geride bırakacağız..

Yeni gün, Yeni yıl aşkına..

Gerçek olanın demine..

Bir çerağ uyaralım.

Dileğimiz bütün insanlık için olsun..

Yeni yılda cümle canlarımız için.

Hayatta en büyük zenginlik SAĞLIK’TIR. Ulu yaratan canınıza sağlık, gönlünüze huzur, yuvanıza mutluluk versin. Gönlünüzden sevgi, yüzünüzden tebessüm eksik olmasın.

Bütün olumsuzlukların geride kalması,

Bu kötü musibetin bitmesi, Umutların gerçekleşmesi, Güzel günlerin yeniden gelmesi için.

Yeni yılın bütün insanlık için barış, huzur ve kardeşlik yılı olması dileklerimizle..

Boz atlı Hızır. Yüce evliya Düzgün Baba yardımcınız olsun..

SERA NEUYE XERÉ BİYARO …

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir