Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Siyasi partilerden ve örgütlerden yeni yıl mesajı

2021 yılın son gününde, siyasi partiler ve örgütler yeni yıl mesajı yayınladılar. HDP, EMEP, Halkevleri, Sol Parti, TİP, TKP, EHP, ESP, CHP ve Toplumsal Özgürlük Partisi tarafınada yayınlanan yeni yıl mesajların özetle şöyle:

”TİP: “Vardık, varız, var olacağız!”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) de yeni yılı video ile kutladı. Videoda TİP Genel Başkanı Erkan Baş olmak üzere, partinin milletvekilleri Ahmet Şık, Barış Atay ve Sera Kadıgil’in meclis içinde ve meydanlardaki konuşmaları yer aldı. Videonun açıklamasında, “2021’de fabrikada, tarlada, sokakta, pazarda, kampüste, mecliste ve barikatta biz vardık! Emekçilerin aydınlık yarınları için 2022’de de mücadeleyi yükselteceğiz” denildi.

HDP: ”AKP-MHP iktidarı, 2021 yılında ülkenin felaketi haline geldi. ”

HDP Genel Merkezi’nin resmi Twitter hesabından atılan tweette, Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yeni yıl mesajı paylaşıldı. “Halklarımızın yeni yılı kutlu olsun” başlıklı mesajda, “Felakete dönüşen iktidar anlayışından kurtulacağımız umuduyla, halklarımızın yeni yılı kutlu olsun!” denildi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yeni yol mesajı şöyle:

Zulme karşı direnişle geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2021 yılı maalesef ülkemizde baskı, sömürü ve yoksulluk, işsizlik, pandemi ve insan hakları ihlallerinin dört bir yanda kol gezdiği bir yıl oldu. Yoksulluktan intihar edenler, Meclis’in önünde kendini yakanlar oldu. En güzellerimizi, en değerli ve iyi insanlarımızı yitirdik. Arkadaşlarımız, yoldaşlarımız bir yılı daha ağır cezaevi koşulları altında mahpusluk içinde geçirdi. Tüm hukuksuzluklarla birlikte tecrit bir siyasal sistem halini alarak ağırlaştırıldı. Kumpas davaları ile HDP’yi sindirmeye çalıştılar, ülkeyi bir karanlığın içine sürüklemek istediler. Türkiye’ye tarihinin en derin ekonomik, toplumsal ve siyasal krizlerini yaşatan AKP-MHP iktidarı, 2021 yılında ülkenin felaketi haline geldi.

Tüm bunlara rağmen 2021 yılı aynı zamanda mücadelenin ve direnişin sürdüğü bir yıl da oldu. Umudu asla elden bırakmadan, bir an bile baş eğmeden ve diz çökmeden büyüttük mücadelemizi. Yeni yıla değişim rüzgarları ve umutla giriyoruz. Demokrasi, barış ve özgürlüğün egemen olduğu Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek olmanın kararlılığı içindeyiz. 2022 yılında demokrasi, barış, emek, özgürlük ve eşitlik güçlerinin birlikteliğini büyütecek, ezilenlerin ve halkların özgürlük ve adalet taleplerini gerçekleştirmek için azimle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkeyi uçuruma sürükleyen AKP-MHP iktidarına karşı ortak demokratik mücadelenin güçlü bir şekilde inşası ve büyütülmesi gerektiğinin bilinciyle hareket edecek ve 2022 yılını bu temelde verilecek ortak mücadele ile iktidar blokundan kurtuluşun yılı haline getireceğiz.

2022 yılının, tüm halkların ve inançların, emekçilerin, ezilenlerin, kadınların, gençlerin ve çocukların yılı olmasını diliyor, tüm dünya halklarının ve Türkiye toplumunun yeni yılını kutluyoruz. Tarihsel mücadele geleneğimizin gücüyle 2022 yılını güzelleştireceğiz. Umutluyuz, kararlıyız.

TÖP: 2022’de Mücadeleyi Yükseltelim!

Her gelen yılın bir öncekine göre daha iyi geçeceğine dair umutlar her daim vardır. Gelecek olana yüklenen iyimser beklentiler zamanla düşer, gelen yılın da bir öncekinden farklı olmadığı kısa sürede fark edilir, umutlar bilinmeyen bir zamana ertelenir. Böylece cehenneme dönmüş yaşamlar bir kısır döngü içerisinde tükenip gider.

Gelin bu sefer başından bu işin farkına varalım. 2022 halkın kendi kaderini eline aldığı, ezilenlerin kendi yazgılarını kendilerinin belirlediği bir yıl olsun.

Güzel günlerin, güzel yılların bilinmeyen bir el tarafından bilinmeyen bir biçimde geleceğini ummaktansa, sokak sokak, mahalle mahalle, ilçe ilçe, il il örgütlenip kendi geleceğimizi kendimiz belirleyelim.

Gelin işyerlerinde, ofislerde, fabrikalarda, atölyelerde halkçı bir seçenek için birlikte mücadele edelim. O zaman hep birlikte göreceğiz ki bambaşka bir yıl olacak. O zaman göreceğiz ki halkın üzerindeki kara bulutlar dağılacak.

O zaman göreceğiz ki parlak bir gelecek şekillenecek. Ancak bizim ellerimizle! Halklara mutlu yıllar.

Emek Partisi, SOL Parti ve Türkiye Komünist Partisi ortak bir yeni yıl mesajı yayımladı. 

Üç partinin imzasını taşıyan açıklama “2022’yi mücadele ederek kazanacağız” başlığını taşırken; “Yoksulluğun, adaletsizliğin, zorbalığın derinleştiği, işçilerin, küçük esnafın, köylülerin yani halkın büyük çoğunluğunun tahammül edilemeyecek kadar ağırlaşan yaşam koşullarında umut ve çare aradığı bir yılı geride bırakıyoruz” denildi.

”ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA KARARLIYIZ”

Açıklamada ayrı şunlar kaydedildi: ”2022’de bu karanlığı yırtıp atmak ve sömürüye, emperyalizme, din istismarcılığına, zorbalığa karşı ortak bir irade yaratıp örgütlü halk mücadelesini yükseltmek için üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Ülkeyi yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla yıkıma uğratanların yakasına yapışacağız. Bu kararlılıkla işçi sınıfın, ezilen halk kitlelerinin ve tüm yurttaşlarımızın yeni yılını kutluyoruz.”

Halkevleri: Dünyayı ve ülkemizi felaketten kurtarmak için mücadeleyi ve halkın örgütlülüğünü güçlendirdiğimiz yeni bir yıl umuduyla, yeni yılımız kutlu olsun!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “2022 yılının; ülkemiz, bölgemiz ve tüm dünyaya sağlık ve huzur getirmesini diliyorum. Tüm milletimizin yeni yılını, yürekten kutluyorum”.

”Erdoğan, en ufak bir tebessümü bile çok görüyorsun bu millete. Devasa zamları bu gece getirdin elektriğe, doğalgaza. İnsanlar yılı kapatırken, sessizce ümüklerini sıktın.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir