Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Boğaziçi direnişi 1 yaşında- Video

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan direnişin birinci yılı dolayısıyla öğrenciler, bugün üniversitenin Güney kapısına yürümüştü.

Kampüsteki eylemin ardından bir eylem de Kadıköy’de düzenlendi.

Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelen öğrenciler, şu açıklamayı okudu:  ”Direnişimizin miladi olan 4 Ocak’ta, direnişimize omuz veren; yaşadığımız coğrafyada yaşanan hukuksuzluklara, haksızlıklara karşı duran, demokrasi mücadelesi veren herkesi tekrar selamlıyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan kayyum atamasının üzerinden bir sene geçti. İktidar, 2021’in ilk günlerinde bir gece yarısı kararnamesiyle okulumuza atanan kayyumu kabul edeceğimizi zannederken, biz cevabı ilk günden beri direnişimizle verdik. Bir yılda üç kayyum değiştiren Boğaziçinde, şu anda Melih Bulu’nun yerini alan Naci İnci de diğer tüm kayyumlar gibi iktidarın kuklalığını yapmaya, sömürü düzenine katkı sağlamaya devam etmekte. Bizler ise ona da; üniversiteleri YÖK, KHK’lar ve cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle siyasetsizleştirmek isteyen bu düzene karşı da mücadele etmeyi sürdürüyoruz.

Direnişimiz Boğaziçi’nden taşarak; devlet tarafından baskıya uğrayan tüm kesimlerin, ötekileştirici politikalarla baskı altına alınan LGBTİ+ların, devletin katillerini koruduğu kadınların, belediyelerine kayyum atanan, iradesi gasp edilen Kürt halkının, açlığa ve güvencesizliğe mahkum edilen işçi ve emekçilerin mücadelesi ile birleşti.

Bugün en küçük bir demokratik talep dahi, LGBTI+’ların sistematik olarak toplumdan dışlanmasına, en kötü koşullarda çalışan sınıf kardeşimiz göçmenlerin evleri yakılarak katledilmesine, her gün emekçi kitlelerinin açlık sınırının daha da altına itilmesine ses çıkarmadan, Kürtlere karşı sürekli olarak artan baskıya ve savaş politikalarına destek verenlere topyekün karşı çıkmadan savunulamaz.

Üniversitelerdeki kayyum düzenine son vermek de, egemenlere karşı emekçilerin ve ezilenlerin bağımsız birleşik mücadelesini örmek de, halkların gasp edilen iradesini savunmak da, demokrasi mücadelesini kuklalara karşı değil; esas faillere karşı yükseltmekle mümkündür!

Bugün karşımızda ülkeyi yönetemeyen, bunun krizi içinde olan ve bu yüzden demokrasi mücadelesi veren tüm kesimleri sindirmeye ve ezmeye çalışan, bunun için de elindeki tüm araçları kullanmaya çalışan bir iktidar var.

Kendi koydukları yasalara uymayan ama bizi bunlarla yargılayan egemenlerin mahkemeleri, verdikleri kararlarla binlerce siyasi tutukluyu zindanlara mahkum ediyorlar.

Direnişimizin tutukluları, arkadaşlarımız Berke ve Perit, iktidarın antidemokratik uygulamalarına karşı gösterdikleri cüret yüzünden tam 91 gündür tutsaklar! HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP’li vekiller ve makamlarına kayyum atanmış HDP’li belediye başkanları hiçbir somut delil olmadan yıllardır tutuklular.

Çağdaş Hukukçular Derneğinden devrimci avukatlar Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı demokrasi mücadelesi verdikleri için tutuklular.

Osman Kavala, Gezi Direnişine dahiliyetinden ötürü, uydurma iddianamalerle 4 yıldır tutuklu.

Hasta mahpuslar tedavileri geciktirilerek ya da tedavi hakkından mahrum bırakılarak göz göre göre ölüme terk ediliyorlar. Hafıza kaybı yaşayan Aysel Tuğluk, bütün raporlara rağmen tutuklu yargılanmaya devam ediyor. Geride bıraktığımız 2021’in son ayında Garibe Gezer, Halil Güneş, Vedat Erkmen, Abdurrezzak Şuyur TC hapishanelerinde hayatlarını kaybettiler.

Bugün burada Berke ve Perit için, Selahattin Demirtaş için, Figen Yüksekdağ için, Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Aysel Tuğluk için, Osman Kavala için, tüm siyasi tutsaklar için özgürlük talebimizi haykırıyoruz!

Direnişimiz sürüyor, sürecek, sürmek zorunda. Adaletsizlik devam ettikçe, ses çıkartmak, birbirimize kenetlenmek mecburiyetindeyiz. Bizler mücadele etmeye, sokakları doldurmaya devam edersek; tüm siyasi tutsaklar özgürlüklerine kavuşacak, kayyum düzeni yıkılacak ve bu yoksulluk son bulacak. Bizler 7 Ocak’ta direnişimizin tutukluları Berke ve Perit’in de aralarında olduğu on dört arkadaşımız duruşması için Çağlayan’da olacağız. Bulunduğumuz her yerde direnişi, dayanışmayı, mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz. Geçen sene bu zamanlarda “birkaç ay ses çıkarırlar sonra alışırlar” diyenler tarihin çöplüğüne karışmışken, direnişimizin yıldönümünde daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir