Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğuna devam kararı verdi.

 Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte 22 avukatın yargılandığı ÇHD davası görüldü. Mahkeme Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğuna devam kararı verdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklu olarak yargılandığı 22 sanıklı davanın duruşması İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Silivri Kapalı Cezaevi Yerleşkesi’nde görüldü.  Duruşmayı, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda avukat takip etti.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın savunması ardından avukatlar Özgür Yılmaz ve Oya Aslan söz aldı. Avukat Oya Aslan bu duruşmayı şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, “Delillerin peşine düştüğünüzü gördük. Salondaki meslektaşlarımıza saygılı söz veren bir tutumla karşılaştık. Bu tutumun meslektaşlarımızın tahliyesine karar verme gücüne sahip olmayı kapsaması gerektiğini düşünüyorum. Bu dosya Türkiye’nin hukuk sisteminin alnına çalınmış kara bir lekedir. Sizden beklentimiz sadece kendi adımıza değil, sizin adınızadır da salında. Selçuk ve Barkın’ın tahliyesini talep ediyorum. Karanlığın biraz olsun dağılmasın, bir çatlak oluşmasın ve bu çatlaktan ışık yayılmasını istiyorum” dedi.

Avukat Özgür Yılmaz ise cezaevlerinde devam eden ölüm orucu ve açlık grevlerine dikkat çekti. Yılmaz, “Gökhan Yıldırım süresiz açlık grevinde, Sibel Balaç ölüm orucunda. Ölüm orucu yapmak kolay değildir, yapanın iki nedeni vardır.  Size karşı yapılanlar ve geleceğe dair umutlar” dedi.

Savunmaların ardından TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Bugün duruşmanın başlangıcında bazı belgelere ulaşabildiğinizi söylediniz. Müvekkillerimin uzun zamandır uğraş verdiği bir konuda siz de çaba göstermişsiniz. Bir delilden bahsediyoruz, bir dijital veri. Buna dair savcılık makamının hiçbir görüşü yok, bir rapor mütalaayı değiştirmesini gerekebilir. Bu delillere nasıl ulaşıldığının da araştırılması gerekir. Maddi gerçeğe ulaşmak için yapılması gereken bir husustur. Selçuk’un kaçma ihtimali olmadığı buradaki herkes tarafından bilinmektedir. Savcılığın dinlemek istemediği sanık meslektaşlarımızın dinlemek istediği tanıklar üzerinde bir etki etme ihtimali olmadığı ortadadır. Bugün itibariyle bu tutukluluğa son verilmesi gerekir” diye belirtti.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, “Bu Belçika-Hollanda belgelerinden bıktık artık. Yıllardır bu evraklar dosyalara gelip gider. Bunların sahte olduğu da ortaya çıkacak, göreceksiniz. Selçuk bu belgelerden 2004 yılında yargılandı, beraat etti ve kesinleşti. Hukuki olarak söylenebilecek her şeyi Selçuk az önce ifade etti. Ben bu davadan hiçbir şey çıkmayacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımız da zaten bizim nezdimizde suçlu değillerdir” ifadelerini kullandı.

Ardından kararını açıklayan mahkeme, avukat Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 23 Mart 2022 tarihine erteledi.

Timtik ve Kozağaçlı‘ya uluslararası destek

Dünyadan avukatların ve baroların ÇHD davasından yargılanan avukatlara hitaben gönderdiği destek metni şöyle:

“Bu yazımızla, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan 5, 6 ve 7 Ocak 2021 tarihli duruşmalar kapsamında size olan desteğimizi ifade etmek istiyoruz.

2013 ve 2021 yılları arasında yargılandığınız davanın duruşmalarını takip ettik ve birçok kez heyet olarak incelemelerde bulunduk. İzlenimlerimiz ve soruşturmalarımız, davanızın özünde siyasi motivasyonlara dayandığını, adil yargılanma güvencelerini karşılamadığını ve avukatların bağımsızlığına doğrudan kastettiğini gösterdi.

Zira, sayısız unsurlar arasında aşağıdaki olaylara tanık olduk.

Birincisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesi ve Birleşmiş Milletler Yargı Bağımsızlığı Temel İlkeleri uyarınca bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından yargılanma hakkı ihlal edilerek, dokuz yılı bulan yargılama boyunca mahkeme heyeti birçok kez değişmişse de yargılama süreci yeniden başlatılmamış, yapılan duruşmalar tekrarlanmamıştır.

İkincisi, size yöneltilen somut suçlamalara bakıldığında, cezai takibata maruz kalmanızın sebebinin mesleğinizi icra etmeniz olduğu anlaşılmaktadır. Oysa, Birleşmiş Milletler Avukatların Rolüne Dair Temel Prensiplerinin 16, 18 ve 23. maddeleri uyarınca avukatlar, mesleklerini icra ederken engelleme, yıldırma, taciz veya müdahaleye maruz bırakılamazlar; adalet ve insan haklarıyla ilgili her türlü kamusal tartışma başta olmak üzere ifade ve örgütlenme özgürlüklerinden yararlanmalıdırlar ve hiçbir koşulda müvekkilleriyle veya müvekkillerinin yargılandıkları suçlarla özdeşleştirilemezler. Terörle suçlanan kişilerin temel haklarını korumak veya o kişileri temsil etmek size yönelik suçlamaların temelini hiçbir şekilde oluşturamaz.

Üçüncüsü, silahların eşitliği ilkesi ve savunmanızı düzenlemek için gerekli zamanın ve olanakların sağlanması hususunda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesi ile ilgili olarak, 17 Kasım 2021’de görülen duruşmadaki bazı istisnalar haricinde, soruşturmanın genişletilmesi taleplerinizin peşpeşe reddedilmesi konusunda endişeliyiz.

Soruşturmanın genişletilmesi ve bu kapsamda gerekenler yapıldıktan sonra savunmanızı hazırlamak için tarafınıza ek süre tanınması yönündeki taleplerinizi destekliyoruz. Fakat talebiniz bugün bir kez daha reddedilirse, adil yargılanma hakkının yeni bir ihlali olarak bu durumu kayıtlara geçmek zorunda kalacağız.

Dördüncüsü, yargılamanızda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesini hiçe sayarak “ne bis in idem” ilkesinin ve makul sürede yargılanma hakkının ihlalinin söz konusu olduğunu belirtmek durumundayız. Nitekim davanız yaklaşık dokuz yıl önce, 2013’de başladı, akabinde birkaçınız aynı olaylardan ötürü, aynı delillerle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandınız.

Bu koşullarda, adil yargılanma ve avukatların bağımsızlığına ilişkin ihlallerin giderilmesi için tek çare olan beraat ve derhal salıverilme talebinizin yanındayız.

Son olarak, insan haklarını savunma konusundaki nitelikli çalışmalarınızın mesleğimizi onurlandırdığını belirtmek istiyoruz. Bu bağlamda, özellikle 2019 yılında Selçuk Kozağaçlı’nın aldığı Avukatlar için Avukatlar Ödülü, 2020 yılında Barkın ve Ebru Timtik’in aldığı LudovicTrarieux Ödülü ve 14 Haziran 2021’de Türkiye’de adil yargılanma ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunan yüze yakın baro ve hukuk örgütünün katıldığı Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü ve Ebru Timtik Ödülü’nün ilanıyla hak mücadelesine olan bağlılığınızın ve maruz kaldığınız baskıların uluslararası düzeyde görüldüğü konusunda sizleri temin ederiz.

Bu nedenle, sizi destekleme konusundaki kararlılığımıza güvenebilirsiniz.

Meslek kardeşliği selamıyla…”

Metinde şu örgütlerin imzası yer alıyor:

 • Amsterdam Barosu
 • Avrupa Barolar Federasyonu
 • Avrupa Barolar ve Hukuk Birlikleri Konseyi
 • Avrupalı Demokratik Avukatlar
 • Avukatlar İçin Avukatlar, Hollanda
 • Avukat Sendikası, Fransa
 • Berlin Barosu
 • Bolonya Barosu
 • Brüksel Barosu
 • Demokraside Araştırma ve Detaylandırma Merkezi/Uluslararası Hukuki Müdahale Grubu
 • Dünya’da İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupa Avukatlar Birliği
 • Fransa Baro Başkanları Konferansı
 • Fransa Barolar Birliği
 • Haute de Seine Barosu
 • Hukuk Ekibi, İtalya
 • İsviçreli Demokratik Avukatlar
 • Liege-Huy Barosu
 • Lucca Barosu
 • Norveç Barosu
 • Paris Barosu
 • Plovdiv Barosu
 • Rotterdam Barosu
 • Seine Saint Denis Barosu
 • Sınır Tanımayan Avukatlar, Fransa
 • Tehlikedeki Avukatlar için Uluslararası Gözlem
 • Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA-IROL)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir