Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumlarından ortak açıklama: ”Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir”

Bir televizyon kanalında yapılan tartışma  programında, ‘‘Cemevleri uydurmadır” diyen Murat Özer ile  Özer’e destek veren AKP‘li Mehmet Metiner’e Alevi kurumları sert tepki gösterdiler.

 Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) tarafından yapılan yazılı açıklamalarda, ‘‘Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir‘‘ denildi. Bu yalın gerçeği hiç kimsenin hiçbir kesimin tartışma konusu yapamıyacağına vurgu yapılan açıklamalarda,‘‘Ebuu Sufyan, Ebu Suud’un fetvalarıyla yetişmiş, insanlıktan nasibini almamış bazı kendini bilmezler, baskın inancın buyrukları ile kendisinden olmayanları rencide edici, ayrıştırıcı dil kullanmaya devam ediyorlar‘‘ ifadeleri kullanıldı.

ABF: ” SENİN CAMİN VAR İSE BENİMDE CEMEVİM VAR…”

‘‘Senin camin var ise benim de Cemevim var… Senin camin sana, benim cemevim de banadır. Benim yaptığım ibadet bana, senin yaptığın ibadette sana… Birbirimizin inancına saygı duyarsak birlikte kardeşçe yaşamayı sağlarız ve ülke olarak var oluruz‘‘ ifadelerinin yer aldığı, Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF) tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

”Arapca duaya değiliz mecbur

İster müslüman bil, istersen gavur

İnsanı hor görmek en büyük küfür

Buna inanmışız, münkir değiliz

Şah-ı Merdan Ali diyor ki “Gönlü temiz olanın ağzından güzel sözler çıkar”!!!

Ebuu Sufyan, Ebu Suud’un fetvalarıyla yetişmiş, insanlıktan nasibini almamış bazı kendini bilmezler, baskın inancın buyrukları ile kendisinden olmayanları rencide edici, ayrıştırıcı dil kullanmaya devam ediyorlar. Biz her gün yenisi eklenen çirkin ifadelerine karşı açıklama yapmaktan ar ediyoruz ama onlar içlerindeki zehri akıtmaktan ar etmiyorlar.

Senin camin var ise benim de Cemevim var… Senin camin sana, benim cemevim de banadır. Benim yaptığım ibadet bana, senin yaptığın ibadette sana…

Birbirimizin inancına saygı duyarsak birlikte kardeşçe yaşamayı sağlarız ve ülke olarak var oluruz.

Bütün dinler, kültürler, inançlar güzel ahlak ve sevgi üzerine inşa edilmiş, varlığını onun üzerinde sürdürmektedir. Tüm tacizlere rağmen Aleviler, toplumu birleştirici, kaynaştırıcı tutumundan ve mücadelesinden vazgeçmemiştir.

Ne yazık ki insan-ı kamil yolunu kendine rehber seçen, insanı merkezine koyan, Hak’tan başkasına biat etmeyen, mazlumdan yana zalime karşı mücadele veren bu güzelim inanç, dünyaca kabul görmüşken; hele hele UNESCO tarafından tüm dünyada 2021 yılının Hünkar Hacı Bektaş Veli yılı ilan edilmiş olmasına rağmen, sevgiden ve barıştan zerre nasip almamış olanlar; vergisini ödediğimiz, yaşamımızı sürdürdüğümüz topraklarımızda hala bizi ayrıştırmaya çalışıyor. Bu ayıp tarihe işlediği gibi bizlere türlü hakaret eden bu melunların da kalplerine işlemiştir. Kendisine bizim camimiz ve ezanımız var sizin neyiniz vardır sorusuna “İki cami iki havra ve iki kiliseden başka yeryüzünün her alanı bizim ibadethanemizdir” diyen Halil Öztoprak’ın sözünü hatırlatarak, o kötü sözler çıkan ağızlarıyla, bizlerin insanı ve yaşamı yücelttiğimiz ibadethanelerimiz hakkında konuşmalarını istemiyoruz. Toplumun içinden kendisini aydın, gazeteci gibi göstererek aslında tek vazifesi toplumu bölmek ve ayrıştırmak olanların söylediklerinin bizim nazarımızda bir kıymeti yoktur. Medya organlarının da yandaş tavırlarını kınıyoruz.

Yıllardır mücadelesini verdiğimiz eşit yurttaşlık taleplerimizi duymayan, görmeyenlerin bizim inancımız ve ibadethanemiz hakkında konuşmasını kabul etmiyoruz.”

PSAKD: ” BİZİM İBADETHANEMİZİ İSPATLAMAYA İHTİYACIMIZ YOK…”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi yazılı bir açıklama yaparak katıldığı bir televizyon programında, Alevilerin ibadet yeri olan Cemevlerine yönelik, ”Cemevleri uydurmadır” diyen Murat Özer adlı siyasi islamcıya ve ona destek veren AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner tepki gösterdi

” Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin insanlığınızı ispatlama mecburiyetiniz var.Alevilerin ibadethanesine “uydurma ad” demek milyonlarca insanın binlerce yıllık tarihini inkar etmektir. Alevilerin ibadethanesi olan Cemevleri aynı zamanda bilim yuvasıdır, orada sorgusuz sualsiz eşitlik kuralı vardır. İktidarın yarattığı karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, saygı gibi kavramlardan bihaber olanlar insanî dilden, eşitlikten, bilimsellikten de bihaberdirler” ifadelerini yer aldığı PSAKD açıklamasının devamında, şu ifadeler kullanıldı:

”Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar. Ülkeyi yönetenlerin akıl ikizi olan bu güruh, açlıktan, işsizlikten, yoksulluktan hiç bahsetmezler. Onların tek amacı vardır, “Aleviliği nasıl asimile ederiz”.

Daha dün cemaat yurdunda gencecik bir insanın boğazı kesilmedi mi?Daha dün cemaat yurdunda Enes Kara intihar etmedi mi? Bunlar hakkında tek söz etmeyenler bizim ibadethanemiz hakkında hakaret diliyle ahkâm kesiyorlar.

Artık Yeter !

Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sizin gibi insanlıktan nasibini almamışlar yüzden tarifsiz acılar yaşadı ve yaşıyor. Ama biz Aleviler size rağmen 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Camide ibadet eden de, Kilisede, Havra’da yada istediği herhangi bir mekanda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir. Ne bizim ne de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir.

Bizi tarif etmeden önce “tanımayı” öğreneceksiniz.”

ADFE: CEMEVLERİ KIZILBAŞ ALEVİLERİN İBADETHANESİDİR

Cemevlerine yönelik söyledikleri sözlerle Alevileri inciten Murat Özer ve onu destekeleyen AKP’li Mehmet Metiner’e bir tepki de Alevi Dernekleri Federasyonu‘ndan geldi. ”Mehmet Metiner ve gibileri Alevilere çatıyor. Metiner, kendisine ezberletilen birkaç şematik sözle demokrat kılığına girmiş bir amigodur” ifadelerinin yer aldığı Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

”Metiner, kendisine ezberletilen birkaç şematik sözle demokrat kılığına girmiş bir amigodur (kendi seyircisini coşturan kimse). İktidarın şımartıp medyaya saldığı bu zat, kimliğine sahip çıkacak kadar korkak bir devşirme (iktidar tarafından eğitilmiş), İslamcı olmayacak kadar da kişiliksizdir; yani aslında o pragmatisttir (faydacılık, yararcılık uğruna gerçeği kabul etmeyen).

Mehmet Metiner ve gibileri Alevilere çatıyor.

– “Cemevleri Terör yuvası” dedi;

-“Adam, ‘ben buraya Cemevi yaptım, devlet de buna ibadethane mi desin?” dedi;

-“Alevi dedeleri ‘ayin’ yapıyor” dedi;

-“Alevilerin yemeği yenir mi yenmez mi” tartışması ile Alevi toplumunu aşağılamaya çalıştı;

-“Cemevleri uydurmadır” diyen Murat Özer’e destek verdi!

İşte her seçim öncesi AKP’nin seçim tanıtım broşürü olan bu zatlar, Sünni İslam’ın siyasi anlayışı olan, “farklı toplumları devlet eliyle sünnileştirme ve fetihçi zihniyetin” temsilcisidir.

Dolayısıyla özgürlüğü ve demokrasiyi dinsizlik olarak, Alevilerin kendi ibadethanelerine sahip çıkmalarını ise kendine dert olarak görüyor .

Evet, sevgili canlar;

Biz Alevilerin ibadet, kültürel ve sosyal merkezleri olan Cemevlerinin mevcut koşullarının resmi hukuk statüsüne göre tanınmaması, çeyrek yüzyıldır Türkiye’nin en önemli siyasi ve demokratik sorunlarından biridir.

Ülke nüfusunun yaklaşık %20 kısmını oluşturan ve devletle hiçbir mali ilişkisi olmayan Alevi inanç kurumlarının, eşit yurttaşlık, tanınma talepleri ve özellikle Cemevlerinin ibadethane sayılması konusundaki istekleri ve ısrarı sadece özgürlük adınadır.

Bu duruş, inanç özgürlüğü anlamındaki hak ihlalleri yapan birçok kesimi ve özellikle devlet-din ilişkisini Sünni İslam’a göre kurgulayan AKP ve onun yandaşlarını rahatsız etmektedir.

Ancak bizler bireysel inanç konusundaki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, asla geri adım atmayacağız, uydurma iftiralara boyun eğmeyeceğiz.”

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir