Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Tekmeci Yusuf Yerkel, Frankfurt’ta protesto edildi- Video

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından yapılan, işvereni ve hükümeti protesto eylemlerinde aynı madende çalışan ve yakınını kaybeden bir maden işçisinin jandarma tarafından yere yatırılarak etkisiz hale getiridiği bir pozisyonda o zamanlar başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Yusuf Yerkel tarafından acımasızca tekmelenmesi ülkede günlerce gündem olmuştu. Gelen tepkiler üzerine Yusuf Yerkel’in birde “ayağım incindi” diyerek doktor raporu alması ve darp ettiği maden işçisinden şikâyetçi olması tepkileri daha da artırmıştı.
Yusuf Yerkel’in T.C. Frankfurt Başkonsolosluğuna ticari ataşe olarak atanmasının haberinin medyada yer alması üzerine Almanya’da ve özellikle de Frankurt’ta, Türkiye’li ve Alman sivil toplum örgütleri harekete geçti. AABF Hessen Bölge Temsilciliği’ne bağlı Cemevleri, Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği (ATİYAB), CHP, DİDF ve Frankfurt Halkevi‘nin de aralarında olduğu otuz kadar demokratik kitle örgütü tarafında 14 Ocak‘ta Frankfurt Başkonsolosluğu önünde düzenlenen protesto eylemine Alman Sendikalar Birliği ( DGB) de destek verdi. Yusuf Yerkel’in Almanya tarafından “istenmeyen kişi” ilan edilmesi amacıyla düzenlenen protesto eylemine Yeşiller Hessen Eyalet Milletvekili Taylan Burcu, SDP‘li Turgut Yüksel ile Sol Parti Milletvekili Saadet Sönmez ve çok sayıda siyasetçi katıldı.
Ellerindeki Türkçe, Almanca ve İngilizce “Frankfurt’ta istenmeyen kişi Yusuf Yerkel”, “Persona non grata Yusuf Yerkel” yazılı döviz ve pankartlar, maden faciasını simgeleyen fotoğraf, afişler ve madenci kaskları ile Saat 13:00‘te TC. Frankfurt Başkonsolosluğu‘nun karşısındaki kaldırımda bir araya gelen kitle hep birlikte Yusuf Yerkel’i protesto eden sloganlar attı.
Protesto eylemin düzenleyen demokratik kitle örgütleri adına konuşan Halkevi Başkanı Zeliha Dikmen, konuşmasına şu ifadelerle başlad:”Biz Türkiyeli sivil toplum örgütleri ve Alman sendikalarından topluluk olarak bu atamayı protesto ediyor ve Yusuf Yerkel’i şehrimizde ve eyaletimizde ‘İstenmeye kişi’ ilan ediyoruz.” diyen başkan Dikmen, konuşmasın devamında şunları kaydetti:
“Böyle bir insanlık düşmanın şehrimizde ticari ataşe olarak görevlendirilmesi, Almanya ve Türkiye arasında ticaret ilişkilerine katkı sağlayamayacağı açık bir gerçektir. Böyle geçmişi olan bir kimsenin diplomat sıfatı almasını ve bu tür önemli bir göreve atanmasını kabul etmiyoruz. Yusuf Yerkel‘i şehrimizde ‘İstenmeyen kişi’ ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını ne şehrimiz Frankfurt, ne de eyaletimiz Hessen’de görmek istiyoruz. Bir emekçi düşmanını istemiyoruz.”dedi.
AKP politikalarının eleştirildiği protesto da yapılan konuşmalarda ortak görüş “Eyaletimizde ve şehrimizde Yusuf Yerkel’i istemiyoruz” oldu.Her kesimden desteğin sunulduğu protesto eylemine Alman kamuoyu ve basınının da ilgisi yoğundu.
Konuşmaların ardından kitle örgütü temsilcilerinin Başkonsolusluk önüne siyah çelenk bırakmasıyla protesto eylemi sona erdi.
Mesut Kabaçı –AHA / Köln

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir