Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ATİYAB: ”Yusuf Yerkel’in Frankfurt’ta Ticaret Ateşesi olarak atanmasını kıniyoruz” Video

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından yapılan, işvereni ve hükümeti protesto eylemlerinde aynı madende çalışan ve yakınını kaybeden bir maden işçiside katılmıştı. Jandarma tarafından  yere yatırılarak etkisiz hale getirilen madenci  o zamanlar başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Yusuf Yerkel tarafından acımasızca tekmelenmişti. Halk medenciye atılan tekmelere öfke dolu olan bir tepki göstermişti

Yusuf Yerkel’in AKP iktidarı tarafından T.C. Frankfurt Başkonsolosluğuna Ticaret Ateşesi olarak atanması Almanya’da tepkiyel karşılandı. Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği (ATİYAB)  Hessen Bölgesi yazılı bir açıklama yaparak,‘ tekmeci Yusuf Yerkel’in Türkiye‘nin Frankfurt Başkonsolosluğu‘na Ticaret Ateşesi olarak atanmasını kınadığını belirtti.

ATİYAB Hessen Bölge Başkanı Ertan Köse’nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

‘‘ Yerde etkisiz halde tutulan bir insana acımasızca tekme atan bir şahısın Frankfurt’a Ticaret Ateşesi olarak atanmasını kınıyoruz Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimi ne zaman, nereye ve hangi göreve atayacağı elbette kendi tasarrufudur. Ancak bazı atamaları yaparken daha özenli davranması her vicdanlı Vatandaş ve sivil toplum örgütü gibi bizimde beklentimizdir.  Yusuf Yerkel’ in Ticaret Ateşesi olarak dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan Frankfurt’a atandığını basından öğrendik.

Yusuf Yerkel’in kim olduğunu bir hatırlayalım. 13 mayıs 2014 yılında Soma’da korkunç bir maden kazası oldu. Bu kazada 301 madenci yaşamını yitirdi. Kazadan bir süre sonra o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan Soma’yı ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında vatandaşlar maden ocağında yeterli önlem alınmadığı için bu kazanın olduğunu ve 301 madencinin yaşamını yitirdiğini protesto ettiler. Vatandaşlar Anayasal haklarını kullandılar.

Bu arada güvenlik güçleri bazı eylemcileri göz altına aldılar. Gözaltına alınmış ve güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen bir kişiye şık giyimli bir adamın acımasızca tekme attığı televizyonlara yansıdı. Savunmasız bir insana bu kadar gaddarca davranan insanın Recep Tayyip Erdoğan’ın özel Kalem Müdür Yardımcısı olduğu basına yansıdı ve büyük tepki aldı. Savunmasız bir insana ilkel davranan birinin çağdaş bir ülkenin en önemli finans merkezine ateşe olarak atanmasını anlamakta zorlanıyoruz.

Türkiye’nin Almanya’yla olan ilişkileri zaten bir çok sebepten ötürü pek iyi gitmiyor. Avrupa’da bulunan yatırımıcı ve iş insanları olarak bu atamanın ilişkilerin düzelmesine katkısı olmayacağı gibi zararının olacağını düşünüyor ve en kısa zamanda bu hatanın giderilmesini bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.