Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BİRBİRİMİZİN HIZIR’I OLALIM- VİDEO

Bozatlı Hızır, kimsesizlerin kimsesi, sahipsizlerin sahibi, darda, zorda, yolda kalanların, umutsuzların umudu olandır.

Halklar, Bozatlı Hızır’a kendi inançlarına göre anlamlar yüklemiş, isimler vermişlerdir…

Alevi öğretisinde “Yetiş Ya Hızır” denildiğinde Hızır’ın insana, topluma, doğaya, özetle tüm canlılara yardımcı olacağı inancı vardır. Bunun için muhabbetler yapılır, cem yürütülür, oruç tutulur.

Alevi öğretisinde anlatılan Hızır, bir dogma ya da hurafe değildir. Her insanın kalbinde ve düşüncesinde, “içindeki” o dayanışmacı, paylaşımcı, adaletli, sevgili insanın kendisini uyandırma çağrısıdır. Toplumsal, sosyal, sınıfsal adaletsizlikler konusunda bir farkındalık yaratmak, dayanışma ve paylaşımı örgütlemektir.

Hızır “yetiş” diye çağrıldığında, aşk ile kalpte filizlenen umuttur. Yüreğimizi saran sevgi, aklımıza iyilik ve dayanışma uyandıran çerağdır. Hızır dini, dili, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun tüm mazlumların, darda olanların, zorda kalanların carına yetişendir.

Hızır çocukların gözlerindeki gülümsemededir. Hızır kadınların, yoksulların, mültecilerin, emekçilerin, işsizlerin, kimsesizlerin ve tüm mağdurların, darda olanların yardımcısı, gözcüsü ve yoldaşıdır.

Yetiş carımıza Bozatlı Hızır.

Uyandır uykuda kalan insanın kalbini.. Uyandır ki, bilsin insan kendisini, toplumunu ve ülkesini kurtaracak kerameti. Bilsin “kerametin tacda, değil başta” olduğunu, bilsin umudun hurafelerde değil, “Her ne ararsan kendinde ara” düsturunda olduğunu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.