Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: Cemevine, “ticaret yeri” muamelesi yapılması inkarcılığın, zulmün zirvesidir!

İstanbul’daki Garip Dede Dergahı – Cemevi’ne  gelen 30 bin  TL’lik elektrik faturasının ardından Ankara’nın Çankaya ilçesinde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı – Cemevi’ne de fahiş fiyatlı fatura geldi. HBVAKV, “Cemevlerinin elektrik faturalarının ticarethane statüsünde gelmesi bu ülkenin ayıbıdır” diyerek tepki gösterdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Cemevlerimiz ticarethane olarak görülmesine ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Mat, ‚‘‘ Ayıptır‘‘ başlıklı yazısında, ‘‘Cemevine, “ticaret yeri” muamelesi yapılması inkarcılığın, zulmün zirvesidir‘‘vurgusunu yaptıktan sonra, Alevilerin  hak ve özgürlük taleplerine ilgisi kalan ve Cemevlerinin ticarethane olarak görülmesine karşı olması gereken düzeyede bir tepki göstermeye sosyal demokratları, Atatürkçüleri, Kemalistleri, laikliği savuna çevreleri, Cumhuriyetçileri ve bu  kesimlerin sözcüsü konumunda olan gazetecileri, gazeteleri ve, televizyonlara yönelik eleştirlerin dile getirmış.

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın yazsının tam metni şöyle:

”Ayıptır!

Tekrar söylüyorum, karşı mahalleyi biliyoruz. İnkarcı, asimilasyoncu, zalim.

Peki ait olduğumuzu düşündüğümüz bizim mahallenin Sosyal Demokratları, Atatürkçüleri, Kemalistleri, Laikçileri, Cumhuriyetçileri ve bu toplumsal kesimlerin sözcüsü konumunda olduğunu düşündüğümüz basın mensupları, televizyonları…

Alevilere yönelik bu kadar saldırı, inkar, asimilasyon politikaları devam ederken, televizyon kanallarında birkaç cümle kullanarak konuyu geçiştiren, Alevi kurumlarına söz hakkı vermeyenleri nereye konumlandıracağız?

Bizim mahallenin çocukları bugüne kadar Alevileri sadece oy potansiyeli, siyasi malzeme ve destekçi olarak gördüler. Metropollerdeki Cemevlerinin birçoğunun anahtarı belediyelerin ellerinde. Belediye tarafından atanan bir kayum tarafından yönetiliyor. Bir erkan yürütülecekse izin almak zorundasınız.

Devlet Alevilere; verdiğimiz kadarıyla YETİNİN. Bizim mahallenin çocukları da, biz sizin yerinize konuşuruz, sizi temsil ederiz, bununla İDARE EDİN.

Mevzu bahis konunun özeti budur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.