Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Birsen Kars hayatını kaybetti

1992’de İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyken bir eylem sırasında gözaltına alındı. Yasadışı örgüte üye olmak ve eylemleri nedeniyle Birsen Kars 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 19 Aralık katliyamından (Biz altı kadındık diri diri yaktılar bizi ) diyerek ambulansa bindirilen ve o katliyamdan ağır yaralı olarak çıkan, uğradığı kimyasal silahlardan ve ağır iskenceden dolayı kansere yakalan Birsen Karslı bugün hayatını kayabederek aramızdan ayrıldı.
19 Aralık 2000’de ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nda ekrana en çok gelen görüntülerden biriydi, battaniye sarılmış başı yanmış bir kadının görüntüleri. Ve en çok kulaklarda yankılanan sesti: “Bizi diri diri yaktılar.”   Birsen Kars  arkadaşlarıyla birlikte diri diri yakıldığından 29 yaşındaydı.  O günden bu yana hayata tutunma mücadelesi veren Birsen Kars’nın  operasyon sırasında başının büyük bölümü, elleri ve sırtı ağır şekilde yananmıştı. Kars,  beş ay boyunca hastanede yattı.  Türkiye’de toplam sekiz ameliyat geçirdi. Bu ameliyatların çoğu bacağından alınan derinin vücudunun yanmış bölgelerine naklini kapsıyordu. Avruapa’ya geldikten sonrada amelyatlar devam etti ama o direngen kadın kaneser yenik düştü.

19-21 Aralık 2000 tarihinde düzenlenen cezaevleri operasyonu, savunmasız insanların hayatlarını yok ediş; belirli bir plan ve program çerçevesinde soğukkanlılıkla hazırlanmış gerçek bir toplu katliamdı.

Bayrampaşa Kapalı Cezaevi’ndeki C-1 koğuşunda kalan kadın tutukluların, güvenlik görevlilerinin kullandığı göz yaşartıcı, gaz ve sinir bombalarının çıkardığı yangında öldürüldükleri belirlendi. Bilirkişi raporuna göre de, silahlı bir direniş olmamıştı. Kömüre dönmüş koğuşlarda yapılan aramalarda silaha da rastlanmamıştı.

Bilirkişi raporunda ayrıca mahkumların bulunduğu taraftan güvenlik görevlilerinin bulunduğu yöne doğru ateş açılmadığı, aksine atışların dışarıdan içeriye doğru yapıldığı kaydedilecekti. Raporda, Bayrampaşa Kapalı Cezaevi’nde 12 kişinin hayatını kaybettiği, C-1 koğuşunda 6 kadın tutukludan 5’inin yanarak, 1’inin ise gazdan zehirlenerek öldüğü de yazılacaktı. Raporda, operasyonda kullanılan bombaların etkin maddesinin 20 gramının 38 dakikada insanı öldürdüğü vurgulanarak, “C-1 koğuşunda 35 gram bomba maddesi bulundu” ifadelerine yer verildi.

Bu nasıl bir “Hayata Dönüş” operasyonu idiyse artık, 12’si Bayrampaşa Cezaevi’nde olmak üzere, 28 tutuklu ve hükümlü hayatını kaybederken, yine 55’i Bayrampaşa Cezaevi’nde olmak üzere 237 tutuklu ve hükümlü yaralanmıştı…

Ölümler “sıcak” operasyon anlarıyla da sınırlı kalmamış, devamında, sürdürülen ölüm oruçlarında 122 insan hayatını kaybederken, 600’den fazla insan organlarından birini ya da bir kısmını kaybederek ağır bir engellik durumuyla karşı karşıya kaldı…

Bu haberde 3 yorum var: “Birsen Kars hayatını kaybetti

  1. Birsen ablamı en son 90’lı yılların sonunda, 7-8 yaşlarım sırasında Bayrampaşa cezaevinde gördüğümü hatırlıyorum. Yüzü mosmor, dişleri kırık, ayakta durmaya mecali yoktu. Ama onun, demir tellerin arasından, tebessümle bakan gözlerini hiç unutmadım. Çocuk aklım ile o zaman anlamamış, o halde iken nasıl gülebildi idrak edememiştim.! Ama sen güzel ablam, sırf acını hissetmemem için yapmıştın. Ruhun şad olsun. Ben seni her zaman, bana son bakışın ile hatırlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.