Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yol Erenleri:Cemevlerimiz Ticarethane Değil, İnanç merkezlerimizdir!

Yol Erenleri, bugün yazılı bir açıklama yaparak cemevlerine gelen fahiş elektrik faturalarına tepki gösterdi. ”Alevi kurumlarından bazıları cemevlerine gelen elektrik faturalarını ödememe kararı aldı. Bütün Alevi kurumlarını bu tutumu sahiplenmeye çağırıyoruz. Cemevlerimizle başlayacak mücadele, Alevi toplumunun bütün sorunlarına yayılabilir” ifadelerinin yer aldığı, ”Cemevlerimiz Ticarethane Değil, İnanç merkezlerimizdir” başlıklı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

”İstanbul’daki Garip Dede Dergâhı‘na 30 bin 60 TL elektrik ve 11 bin 847 TL doğalgaz faturasının gelmesi Aleviler tarafından tepkiyle karşılandı. Garip Dede Cemevi’ne gelen elektrik faturasının üzerinde ‘tüketici grubu/sınıfı’ kategorisinde “ticarethane tarifesi” ibaresi bulunuyor.

Bunun ne anlama geldiğini Aleviler olarak gayet iyi biliyoruz. Bu ibarenin arkasında “Cemevlerini” Alevilerin inanç merkezi, ibadet yeri olarak görmeyen AKP iktidarının ve Diyanetin politikaları vardır. “Cemevlerine yasal statü“ vermeyen tekçi, asimilasyoncu ve kutuplaştırıcı “Sünnileştirme” siyaseti söz konusudur.

Alevi kurumlarından bazıları cemevlerine gelen elektrik faturalarını ödememe kararı aldı. Bütün Alevi kurumlarını bu tutumu sahiplenmeye çağırıyoruz. Cemevlerimizle başlayacak mücadele, Alevi toplumunun bütün sorunlarına yayılabilir.

Aleviler diyor ki: “Bizim ibadet yerimiz Cemevi!”

Bu, yeterlidir!

Başka hiçbir siyasi ve dinsel kurum, Alevilerin görüşlerini ve kararlarını tartışma konusu yapamaz, yapmamalıdır!

Kendi inançlarıyla ilgili karar verme hakkı olan tek kesim Alevilerdir!

Alevilerin cemevlerine ticarethane muamelesi yapılması ahlaksızlıktır, vicdansızlıktır!

Eşit yurttaşlık istiyoruz!

Aleviler olarak şunun farkındayız; “Bozuk düzende sağlam çark olmaz!”

İnanç özgürlüğü sorunu, özünde bir demokrasi sorunudur. Aleviler, sadece halkın ihtiyaçlarını esas alan bir demokrasinin yaşam bulduğu bir Türkiye’de özgür olabilir.

Alevilerin hak ve özgürlükleri anayasal güvence altına alınmalıdır!

Alevilerin ve bütün halk güçlerinin özgürlüklerini gerçek ve kalıcı bir şekilde elde edebilmeleri için, devletin tekçi anlayışı tümden ortadan kalkmalıdır.

Tam da bu yüzdendir ki, demokratik cumhuriyet ve demokratik anayasa mücadelesinde tüm gücümüzle yerimizi almalıyız!

Bu da yetmez!

Aleviler mücadelelerinde başarı kazanmak istiyorlarsa, güçlerini arttırmayı hedeflemeli, kendi hak ve özgürlüklerimiz için yürüttüğümüz mücadeleyi; bizim gibi hak, özgürlük, eşitlik, laiklik ve demokrasi isteyen kesimlerin mücadelesiyle birleştirmeliyiz! Aleviliğin mazlumdan yana yapısı bu hedefe yürüyüşü kolaylaştıracaktır.

Gelin canlar bir olalım, mazlumun hakkını alalım!”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.