Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK:Savaş değil, barış istiyoruz!

Rusya ve Ukrayna arasında uzun bir zamandır yaşanan gerilimi, Rus uçaklarını Ukrayna’nın  birçok kentini havadan vurmasıyla v fiilen savaşa dönünüştü. Rusya’nın Ukrayna’ya kaşı başlattığ askeri operasyonu şiddetlenlerek devam edeceğe benziyor. ‘
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK),  Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savas ilişkin yazılı bir açıkalam yaptı. ”İnsanlık tarihi birçok savaş yaşamış ve bu savaşların kazananı olmamıştır. Savaş değil, barış istiyoruz” ifadelerini yer aldığı AABK açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:
”Savaş; ölüm, göç, yoksulluk, mazlum insanların ağır bedeller ödemesine neden olmuştur. Sadece insanları olumsuz etkilememiş doğa ve çevremize de çok zararlar vermiştir.
Son yarım asırdır Irak, Suriye, Libya, Afganistan gibi ülkelerde yaşanan savaşlar sadece savaşların olduğu ülkeleri, bölgeleri olumsuz etkilememiş, bilakis siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel birçok yönüyle tüm dünyayı olumsuz etkilemekle birlikte küresel krizlerin yaşanmasına da neden olmuştur.
Son dönemlerde Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin fiili savaşa dönmesi geçmişte yaşamış olduğumuz endişe ve kaygılarımızı daha da derinleştirmiştir.
Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş politikalarının yerine hemen diyalogu esas alan ve barış politikalarının yoğunlaştırılarak devreye girmesi kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.
Bu savaş daha fazla uzamadan, büyümeden ve genişlemeden sonlandırılması geleceğimiz açısından son derece önemlidir.
Barış koşullarının zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi konusunda rol alan Dünya devletlerini ve tüm uluslararası kurum ve kuruluşları göreve ve sorumlu davranmaya çağırıyor, uluslararası imzalanan anlaşmalara uymalarını talep ediyoruz.
Savaş değil, Dünya’nın her karış toprağında barış, demokrasi, eşit koşullarda, kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir